انیمیشن ایران؛ مسیری خاموش (قسمت اول - مقدمه)

در تاریخ پنجشنبه, 16 دی 1395 در بخش مقالات توسط رضوان پورمرتضی

بخش اول مقاله درخصوص عرصه انیمیشن سازی ایران

انیمیشن ایران؛ مسیری خاموش (قسمت اول - مقدمه)
درود بر تمامی دوستان گرامی و بزرگوار
 
مدت ها بود که دوست داشتم در راستای دغدغه های ذهنی ام در رابطه با مشکلات جامعه انیمیشنی ایران بنویسم. نه خیلی سخت و پیچیده. به زبان خودمان. خیلی راحت. همیشه همه نوشته ها سخت و دور از واقعیت می شود. می رود به سمت ایده آل های جوامع پیشرفته و از جامعه ما بسیار دور است. یکی از معضلات بزرگ جامعه ما هم این است که هیچ راهنمایی وجود ندارد و افرادی که در حال فعالیت در این رشته اند به دو دسته تقسیم می شوند : یکی افرادی که تازه به این راه می پیوندند و نمی دانند باید چه کنند و به راه های بی راهه و دور می روند و پس از صرف مدت زمان های طولانی به بسیاری اشتباهات پی می برند و یک دسته هم افرادی که سال های سال در این رشته حضور دارند و چند سالی را به دلیل تاریک بودن این راه و نبود هیچ منبع راهنما، بیهوده گذرانده اند و می توانستند به درجات بالاتری نسبت به حال برسند. چه بسا همین تعیین مسیر اشتباه در برخی موقعیت ها باعث شود، فرد در تنگنای مسیر زندگی درجا بزند و از پیشرفت نیز باز بماند. از این رو تصمیم گرفتم مطلبی خلاصه در باب این بحث بسیار گسترده به رشته نگارش در آورم تا اگر به مزاج شما دوستان نیز خوش آمد و واقعا کاربردی بود یک به یک، مسائل را با دقت بیشتری بشکافیم و روی هر کدام از مسائلی که در زیر مطرح می شود، با جزییات بیشتری تمرکز کنیم.
 
01
 
در طول سال های فعالیتم در رابطه با تدریس و تولید محتوای تصویری و به طور ویژه انیمیشن، سوالات بسیار زیادی از من در رابطه با ورود به دنیای انیمیشن می شد و می شود. سوالاتی که ذهن هر فردی را برای ورود به این رشته در روزهای آغازین فعالیتش به خود مشغول می کند. سوالاتی از این دست :
 • چگونه راه خود در این مسیر پر پیچ و خم را پیدا کنم ؟
 • بهترین راه یادگیری انیمیشن چیست ؟
 • بهترین نرم افزار کدام است ؟
 • به کلاس های متعددی مراجعه کرده و دوره های فراوانی گذرانده ام اما به نتیجه مطلوبی نرسیده ام، چاره چیست ؟
 • آیا می توانم به درآمد مناسبی در این رشته برسم ؟
 • آیا بازار کار ،توان پاسخگویی به این حجم ورودی به این رشته را دارد ؟
 • آیا می توانم به عنوان یک شغل ثابت روی انیمیشن حساب کنم ؟
 • من در حال متاهل شدن هستم، آیا انیمیشن می تواند پاسخگوی مخارج زندگی مشترکم باشد ؟
 • تعیین دستمزد انیمیشن به چه صورت است ؟
و سوالاتی که مشابهش را به وفور می توانید در ذهن تصور کنید و گاهی من را هم به فکر وا می دارد . به فکر فرو می روم که چگونه پاسخ دهم و آیا می توان در قبال این پاسخ سخت ، مسئول زندگی شخص دیگری شد ؟
 
اما به راستی چه باید کرد ؟ آیا می توان روی این رشته به عنوان یک تکیه گاه حساب کرد یا نه ؟ این سخت ترین پاسخی ست که عموما با آن مواجهم و بهانه ای شد برای نگارش این سلسله مقالات.
 
02
 
اولین مشکلی که من با ادبیات جا افتاده در این زمینه دارم واژه "کاربر" است. من همیشه سعی در حذف این کلمه داشتم اما گویی چندان موفق نبوده ام. اولین چیزی که باید به یک تازه وارد تفهیم شود این است که او کاربر نیست. او قرار است در درجه اول یک هنرمند باشد. حالا اگر در وهله های بعدی کسی دوست داشت او را کاربر خطاب کند، باشد ! مشکلی نیست. اما استفاده از واژه هنرمند، خود مسئولیتی ذهنی و فکری بر دوش مخاطب می گذارد که بیشتر در قبال هنرش احساس دین کند تا در مقابل نرم افزار و تکنیک.
 
نسل انیمیشنی جدید و نو ما بدون داشتن یک معلم و راهنمای خوب، مریض به دنیا آمد و مریض تر قد کشید. از زمانی که یادگیری نرم افزار، بزرگترین دغدغه تازه واردان شد تا زمانی که کسی نبود بگوید اگر چهار کتاب پایه ای هنر هم بخوانی بد نیست تا این روزهای سیاه که سایه سنگین و بدرنگ شبکه های اجتماعی، زخمی عمیق بر دامان انیمیشن است.
 
بماند که اینها همگی دغدغه های شروع کار هستند و تا روزهایی که کسی به سختی بتواند گلیمش را از آب بیرون بکشد و به مرحله تولید برسد روزانه هزاران دغدغه درگیرش می کنند. اما فارغ از اینها یک سوال ابتدایی برای ورود به دنیای انیمیشن مطرح می کنیم و گذرا پاسخش را با می خوانیم چون پیش از پاسخ به هر سوالی، سنجش یک سری فاکتورها برای شما الزامی هستند : چگونه وارد این رشته شوم ؟ ملزومات چیست ؟ چه نرم افزاری یاد بگیرم ؟
 
خب از همین ابتدا روی نرم افزار یک خط قرمز بزرگ بکشید. اصلا خط خطی اش کنید. اگر صرفا می خواهید نرم افزار بیاموزید همان کاربر می شوید و به درد هیچ کس و هیچ کاری نمی خورید.
 
از ملزومات ورود به این رشته تنها و تنها، علاقه فراوان است و به زمان خودمانی باید کشته مرده هر چه متحرک است باشید. باید از طراحی از حرکت از تصویر از رنگ و خلاصه هر چه مربوط به هنر است، لذت ببرید. کاش کسی بود از روزهای آغازین در کنار شما می بود و می گفت فرقی نمی کند چه می خواهید بکنید، یک سری ملزومات هست که باید بیاموزید و یک سری پیش نیازهای مهم داریم. خود من از یک رشته مهندسی وارد دنیای هنر شدم. زمانی که درس های پیش نیاز سخت آن رشته را می خواندیم همیشه اعتراض می کردیم که خب این ها به چه دردی می خورند، باید اصلی ها را بیاموزیم. اما مشکل اینجاست که دانش آموز و دانشجو همیشه جلوی پایش را می بیند و خیلی چیزها را درک نمی کند. اصل کار همان پیش نیازها بودند. اصلی ها همان چیزی بودند که ما جدی نمی گرفتیم. متاسفانه در دنیای انیمیشن ایران هم اصلی ها جدی گرفته نمی شود. حجم انبوهی هنرجوی خودآموز داریم که راهنمای خوبی ندارند و صرفا به سمت نرم افزار هدایت می شوند. اما برای اینکه برویم سراغ پاسخ سوال مطرح شده، باید بگویم اولین اصلی که برای ورودتان نیاز است علاقه شدید به این رشته است. اگر صرفا دیدتان بازاری و مالی است مسیر اشتباهی را انتخاب کرده اید. نه به سرعت به درآمد می رسید نه بخش زودبازدهی در این رشته وجود دارد. گول تبلیغات را هم نخورید. همگی دروغ می گویند. هیچ استادی در هیچ کجای دنیا نمی تواند در عرض چند ماه شما را انیمیشن ساز کند. فقط تا حدی اصول را به شما منتقل می کند.
 

قدم اول

دوست دارم اگر هیچ زمان نتوانسته ام این جمله را مستقیما به شخصی بگویم، حالا خیلی دقیق و صریح مطرحش کنم :
"تنها علاقه شدید شماست که می تواند چراغ راهتان باشد. انرژی شما در قبال تمام سختی هایی که در یادگیری تحمل می کنید همین علاقه است. در حقیقت هیچ شغلی در دنیا وجود ندارد که فردی بی علاقه در آن به مهارت رسیده و مشهور شود و به مراتب بالا برسد. ابتدا تکلیف خود را مشخص کنید. اگر فقط به بازار کار و پول فکر می کنید و به دنبال شغلی در عرض چند ماه می گردید همین حالا هم دیر نشده. دنده عقب بزنید و برگردید به گزینه های کاری دیگری که داشتید."
 
03
 
خب این قدم اول بود. اگر واقعا علاقمند هستید، اگر واقعا اطمینان دارید هر چه سختی و تلخی پیش آید باز هم مانع علاقه شما نمی شود می توان به سراغ مقوله های بعدی رفت اما خواهش می کنم بعد از این مورد مستقیما به سمت نرم افزار نروید. هیچ عجله ای نیست.
 

قدم دوم

شما باید پیش نیازها را بگذرانید و آن هم کسب اطلاعات کافی در این زمینه است. سعی می کنم در یک مقاله جداگانه به کتاب ها و مراجعی که به آن نیاز دارید هم بپردازم اما اگر بخواهم گذرا بگویم، شما باید در مورد تاریخ هنر، تاریخچه انیمیشن و سبک های مختلف آن بدانید، روند تولید را بشناسید، در مورد تخصص های مختلف اطلاعات کسب کنید، اطلاعات پایه ای در رابطه با رنگ، نور، ترکیب بندی، قاب، کارگردانی، طراحی و متحرک سازی و مطالبی از این دست کسب کنید. فراموش نکنید گفتم اطلاعات پایه. یعنی اینکه به عنوان یک هنرمند چهار روز دیگر در سوالات ساده و ابتدایی هنری گیر نکنید، باید ابتدا دید شما نسبت به هنر باز شود سپس به مقولات دیگر بپردازید. باور کنید اینها مهم تر از هزاران هزار ساعت تماشای ویدیوهای آموزشی نرم افزاری است. امیدوارم به این تجربه من که شاهد ناامیدی طیف وسیعی از ورودی های این رشته، در اثر نادیده گرفتن این اصول بوده ام، اعتماد کنید. باور کنید نرم افزار آخرین مرحله است. شما قرار است یک هنرمند باشید نه یک تکنیسین نرم افزاری.
 

قدم سوم

اگر تا این مرحله پیش رفتید و هنوز از علاقه شما چیزی کم نشده بهتر است ادامه دهیم. دید شما نسبت به بعد هنری بازتر شده و ذهن شما آماده پذیرش مراحل بعدی است. اگر از هر کدام از بخش های قبلی با بی تفاوتی گذر کردید قول می دهم به زودی به مشکل برمی خورید. اما در این مرحله شما کم کم وارد بخش جدیدی می شوید که باید مشخص کنید به چه بخشی از این رشته علاقمند هستید. البته ما در روند تولید انیمیشن طیف گسترده ای از افراد را داریم که به شکل های مختلف درگیر با بخش های غیر نرم افزاری هستند اما مقاله ما اشاره ای مستقیم به طیف انبوه علاقمند به نرم افزار دارد، به همین دلیل از هنرمندان ارزشمند غیر نرم افزاری در این مرحله کمی فاصله می گیریم.  شما باید دقیقا تفهیم شوید به چه بخشی از تولیدات انیمیشنی علاقمند هستید. مشخصا زمان کافی و اضافی برای آزمون و خطا در این بخش های پر تعداد را هم ندارید. یکی از پیشنهادات من مجموعه آموزشی Digital Tutors - CG 101 به شماست. در این مجموعه، از مرحله طراحی تا مدلینگ، تکسچر، نورپردازی، اسکلت بندی، متحرک سازی، شبیه سازی، اصول پایه ای انیمیشن، کادربندی، کامپوزیتینگ، ادیت تصاویر و می توان گفت تمامی مراحل تولید یک انیمیشن را به صورت اجمالی مشاهده خواهید کرد. این مجموعه صرفا جهت آشنایی هر چه بیشتر شما با مراحل مختلف ساخت یک انیمیشن است تا بتوانید با چشمی بازتر مسیر خود را انتخاب کنید.
 
04
 

قدم چهارم

پس از مطالعات اصولی و ابتدایی و همچنین آشنایی هر چه بیشتر با مراحل ساخت انیمیشن و جذب هر چه بیشتر به این رشته شما آماده برای شروع کار عملی و نرم افزاری خود هستید. اولین توصیه من این است که به افراد تازه کار جهت انتخاب نرم افزار مراجعه نکنید. جانب داری متعصبانه جزئی از روح و وجود ایرانیان شده. با افراد حرفه ای زیادی در فضای مجازی و دنیای واقعی مشورت کنید و دیدگاه مختلف را در نظر داشته باشید. تمامی نرم افزارها قدرتمند هستند و این شما هستید که تعیین کننده اید نرم افزار چه نوع خروجی داشته باشد. طبق صحبتی که چند سال پیش با Alessandro Cangelosi، از افراد خوش نام و متخصص دنیای انیمیشن و جلوه های ویژه داشتم، در رابطه با انتخاب بهترین نرم افزار از او سوال کردم. اولین جمله او این بود : "بهترین نرم افزار وجود ندارد." او گفت نرم افزارها قابلیت های یکسانی دارند و نرم افزاری خوب است که امکانات عمومی انیمیشن را در اختیار شما بگذارد، همچنین قابلیت هایی مثل مدلینگ، نورپردازی پیشرفته و از همه مهمتر امکانات برنامه نویسی پیشرفته ای را یدک بکشد که این روزها تمامی نرم افزارها این امکانات را دارند و شما تعیین کننده بهترین نرم افزار برای خود هستید. اینگونه می توان برداشت کرد، با روند رو به رشد تکنولوژی و پیشرفت نرم افزارها، این خلاقیت شماست که تعیین می کند با چه تکنیک و کیفیتی به خروجی نهایی برسید قطعا تمامی بحث های دیگر در حاشیه قرار می گیرند. در ضمن از جدال های بین 3Ds Max و Maya هم فاصله بگیرید، چون بهترین مکان برای اتلاف وقت و فکر شماست و قطعا جدال دو غول تولیدات انیمیشن و جلوه های ویژه جهان، هیچ زمان به سرانجام نخواهد نرسید، آن هم به دست افراد غیر متخصص و سطحی بین.
 

قدم پنجم

برای یادگیری نرم افزار نکات زیادی وجود دارد. اول اینکه گول تبلیغات آموزشگاه ها و موسسات مختلف را نخورید. هیچکس نمی تواند در عرض چند ماه به شما انیمیشن یاد بدهد و شما را متخصص کند. در حقیقت تخصص هیچ گاه چیزی نبوده که آسان به دست آید و به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. تخصص چیزیست که در اثر کار و تلاش و تجربه طولانی مدت به همراه سختی ها و مداومت سرسختانه و شکست های فراوان در یک زمینه مشخص به همراه برنامه ریزی دقیق حاصل می گردد و اگر به جز این بود نه تخصص نام داشت نه ارزشی برایش قائل می شدند. سعی کنید در قالب یک کلاس آموزشی مطمئن، آموزش خود را شروع کنید و انتظار بالایی هم نداشته باشید. فقط انتظار داشته باشید روند یادگیری شما از خودآموزی سرعت بیشتری داشته باشد. در ضمن در طول عمر کاری من و تا جایی که به یاد دارم هیچ آموزشگاهی به هیچ هنرجویی فرصت های کاری پیشنهاد نکرده و فرصت اشتغال را فراهم نیاورده است. آموزش انیمیشن به همراه اشتغال فقط در قالب استودیوهای انیمیشن سازی امکان پذیر است که این روزها هم به ندرت اتفاق میفتد و استودیوها هم به دلیل پایین آمدن زمان و هزینه، از بین نیروهای متخصص، جذب نیرو می کنند. گول هیچ گونه آگهی تبلیغاتی را حتی در موسسات بسیار معتبر هم نخورید.
 
05
 
اگر امکان مراجعه به آموزشگاه ها را به هر دلیلی ندارید به راحتی می توانید با خرید مجموعه های آموزشی هدفمند به نتایج خوبی دست یابید و به شما اطمینان می دهم که خودآموزی یکی از بهترین روش های یادگیری نرم افزار است که با خرید درست مجموعه های آموزشی به این هدف دست می یابید. از خرید انبوه و حجم های بالای آموزش، به شدت دوری کنید و به هیچ عنوان در این چاه نیفتید. آموزش های تهیه شده باید بسیار هدفمند باشند، با تعدادی مشخص و برنامه ریزی بسیار دقیق برای تحقیق و مطالعه روی آن ها. خرید هزاران ساعت مجموعه های آموزشی تنها مایه ضرر است و چیزی جز گیج کردن شما در میان انبوهی از آموزش ها ندارد. امیدوارم این مورد را به عنوان یک توصیه خیلی جدی در ذهن داشته باشید.
 

 
در رابطه با شروع کار بسیار خلاصه صحبت کردیم و قطعا هر یک از این مباحث نیاز به ساعت ها صحبت، راهنمایی و مشاوره دارد تا به نتیجه دلخواه برسید تا در مدت زمان منطقی و مفید به نتایج دلخواه برسید.
 
چندین و چند سوال اساسی دیگر در رابطه با بازار کار، نوع فعالیت شما و روند کاری و فکری پیش رو، نوع مراودات، نحوه تعیین هزینه و تعیین دستمزد و مباحثی از این دست در ذهن شما پدید می آیند که تصور می کنم پس از سال ها فعالیت در این زمینه، در حد وسع فکری و تجربه خود، قادر به پاسخ به بسیاری از آن ها هستم و مطمئنا برای پرداختن به آنها در مقالات دیگری به توضیح می پردازیم. اما ادامه این مباحث و مقالات به صورت جدی این را می طلبد که واکنش و استقبال و بازخورد شما را در بخش نظرات ببینیم و حتی به مفصل تر کردن آن نیز بپردازیم. شاید روزی این سلسله مقالات با همراهی شما و با ویرایش های فراوان و با پخته تر کردن مباحث، تبدیل به کتابچه الکترونیکی راهنمایی برای تازه واردان به این رشته شد.
 
06
 
آیا شما علاقه ای به این دسته مقالات دارید ؟ آیا می تواند حتی خیلی جزئی، مسائلی را برای شما روشن کنند و راهنمای راه شما باشند ؟ اگر این گونه است می توان بسیار مفصل تر به هر کدام این مقوله های بسیار مهم پرداخت و نظرات و استقبال شما می تواند جرقه ای برای این مسیر باشد.
 
برای ادامه این دست مباحث ، نیازمند شنیدن نظرات شما هستیم ...
 
شاد و موفق باشید
 
رضوان پورمرتضی

رضوان پورمرتضی

رضوان پورمرتضی هستم مدرس نرم افزار After Effects و کاربر نرم افزارهای 3ds Max وAfter Effects ...

نظرات (93)

 • احسان شمسی

  احسان شمسی

  16 دی 1395 ساعت 14:28 |
  بسیار عالی بود رضوان جان. واقعا جای خالی چنین مقاله هایی حس میشه. مطالبی که جدای از مباحث تخصصی نرم افزاری که به وفور در اینترنت پیدا میشه، از بُعدی دیگه به موضوع میپردازه. چیزی که در این نوع نوشته ها واقعا ارزشمنده بحث "تجربه" ست. تجربه هایی که بعد از سالها تلاش به دست اومده...

  ممنونم ازت برای انتشار این مطلب؛ بیصبرانه منتظر قسمت های بعدی هستم

  پاینده باشی
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:04 |
   درود احسان جان .
   ممنون از حضورت .
   بله همینطوره و کم بودن این مقالات منو به فکر واداشت که نگارش همچین موضوعاتی رو شروع کنم و طبق زمان بندی مشخص ایشالا منتشر میشه . چون یکی از الزامات برای افراد تازه وارد به این رشته هست و امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره .
   ممنونم از نظر قشنگت .
   موفق باشی .
 • محسن امیدوار

  محسن امیدوار

  16 دی 1395 ساعت 14:34 |
  درورد بر رضوان عزیز
  واقعا لذت بردم از خوندن این مطلب
  دست مریزاد
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:04 |
   درود بر محسن عزیز و نازنین .
   متشکرم . مرسی که هستی .
   موفق باشی دوست قدیمی .
 • ایوب عابدی

  ایوب عابدی

  16 دی 1395 ساعت 14:36 |
  با عرض سلام خدمت شما استاد عزیز

  مقاله بسیار زیبا بود در واقع اشتباهی ک من کردم و ابتدا رفتم نرم افزار یاد گرفتم رو ب زیبایی بیان کرد

  فکر کنم عدم پیشرفتم تو این دو سال هم ب همین خاطر بوده و کلا انیمیشن سازی رو رها کردم و ب بازی سازی روی آوردم حالا بماند ک این دوتا رابطه تنگاتنگی دارن

  در کل بابت مقاله از شما متشکرم
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:05 |
   عرض ادب و احترام .
   امیدوارم با دنبال کردن این سری مقالات مسیرتون رو به راحتی پیدا کنین چون هنوز خیلی دیر نشده .
   ممنونم که همراهی می کنید .
 • محمد امير كرانى

  محمد امير كرانى

  16 دی 1395 ساعت 15:52 |
  درود بر جناب پورمرتضى
  موفق و سربلند باشيد. از زمانى كه آموزش هاى حضرتعالى رو در زمينه افتر افكت ديدم دنبال هيچ آموزش ديگه اى نرفتم. اما خبلى وقته كه ما رو تنها گذاشتين استاد. ما چشم براهيم.....
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:07 |
   درود بر شما محمد امیر عزیز ، ممنونم .
   اخبار سایت رو دنبال کنید ، با اینکه این انتظار طولانی شده اما خبرهای خوبی در راهه ، ما هیچ مسیری رو نیمه کاره رها نمی کنیم ، در پشت صحنه روی این قضیه فکرهای بزرگی شد و به زودی از همین سایت اخبار خوبی در این زمینه به گوش میرسه .
   بازم ممنون بابت نظر زیباتون .
 • sajad jafari

  sajad jafari

  16 دی 1395 ساعت 15:58 |
  عنوان مهمی بود که کمتر بهش پرداخته شده بود
  منتظر ادامه ی مطالب هستیم
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:08 |
   درود . ممنونم .
   طبق زمان بندی مشخصی تقدیم خواهد شد .
   سربلند باشید .
 • سید وحید برزنجه

  سید وحید برزنجه

  16 دی 1395 ساعت 16:10 |
  مقاله ی بسیار مفیدی بود و خواهشا حتما ادامه بدید.
  هنوز که هنوزه خود بنده با خطا و آزمایش خیلی چیز ها رو دارم یاد می گیرم. البته منظورم تو راهی هستش که انتخاب کردم یعنی مدل سازی کاراکتر.
  نمی خوام به بعضی ها ضد حال بزنم . شاید حرفم کلیشه ای باشه اما تا اشتباه نکنی چیزی هم یاد نمیگیری!
  متاسفانه تو فیلم های آموزشی همه چی رو یاد نمیدن! همین حرفی که کم و بیش تو این مقاله هم زده شد.
  بدبختانه تو این راه هم انقدر اشتباه می کنی که دیگه بعضی وقت ها آدم واقعا گریه ش بگیره!! حداقل در مورد من که این طور بوده!!
  راه بسیار سختیه ولی خوب تو این دنیا هم کار دیگه ای نیست که من دوست داشته باشم!
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:09 |
   مرسی که همراهی می کنید و مطلب رو با حوصله مطالعه کردید .
   حرف هاتون کاملا درسته و هر کسی راه سختی در پیش داره .
   امیدوارم بتونه به شما و بقیه دوستان کمک کنه .
   منتظر ادامه مطالب باشید .
 • محمّد رضا

  محمّد رضا

  16 دی 1395 ساعت 18:34 |
  بسسیار عالی امیدوارم ادامه داشته باشه
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:10 |
   ممنونم محمدرضا عزیز .
   منتظر ادامه مطالب باشید . قسمت های بعدی در دست تهیه است .
   تشکر بابت حضورتون .
 • muhammad dalvand

  muhammad dalvand

  16 دی 1395 ساعت 19:12 |
  سلام خیلی خوب و مفید بود ، اگه امکان داره مدیران سایت یه امکانی بزارن برای کسی که میخواد حمایت و رضایت خودش رو نسبت به مقاله و آموزش ها نشون بده ولی نظرش نمیاد که بنویسه ، یه چیزی شبیه لایک و ستاره و...
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:22 |
   درود بر شما .
   ممونم خیلی لطف دارید .
   باور کنید حتی چند کلمه نوشتار شما بیشتر از هزاران لایک به ما انرژی میده و ما هر چه سایت رو از ساختار محیط های اجتماعی دور نگه داریم به نفع همه ست .
   ممنون بابت همراهیتون با سایت .
   موفق باشید .
 • علی

  علی

  16 دی 1395 ساعت 19:47 |
  ممنون بخاطر مطلب مفیدتون
  اما به نظر بنده علاقه و پشتکار برای کاربری خوبه و یک انرژی خوب برای ادامه روند پروژه هست اما دلیل هنرمند بودن نیست مثلا یک فردی که عاشق گوش کردن به موسیقی هست نمیتونه به صورت قطع یک آهنگساز برجسته بشه و مثالهایی از این قبیل .
  معمولا افراد علاقه مند در کنار هنرمند خلاق قرار میگیرند تا درست هدایت بشن البته شاید از هر صد نفر یک یا دو نفر نابغه باشن که به صورت ذاتی قابلیت خلق آثار جدید و جذاب بصری را داشته باشند (اصطلاحا لایسنس ژنتیکی خلق یک اثر خوب یا استعداد ذاتی دارند )و بقیه علاقه مندان در راستای شکل گیری ذهنیت آنان تلاش میکنند
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:26 |
   درود بر شما .
   البته که نظر من با نظر شما مغایرت زیادی داره اما دیدگاه شما هم محترم هست .
   من در طول سال های کاریم به این نتیجه رسیدم اگر هر فردی حتی با کوچکترین نقش خودش در تولید ، اگر خلاقیت کافی داشته باشه میتونه نتایج رو زیر و رو بکنه و شاهکار به دست بیاد .
   در رابطه با مثالتون در مورد موسیقی و کسی که عاشق گوش کردن هست ، به نظرم دقیق متوجه نشدم . بین کسی که علاقه به ساخت داره و کسی که فقط به عنوان یک سرگرمی به دنبال گوش کردن هست ، کهکشان ها فاصله وجود داره . قطعا کسی که عشق به ساحت موسیقی داره باید دید هنری و درک خودش به موسیقی رو به شدت تقویت کنه تا موفق بشه .
   باز هم ممنونم بابت نظرتون و امیدوارم حضورتون در سایت مستدام باشه .
   موفق و پیروز باشید .
 • Ali Rouhani

  Ali Rouhani

  16 دی 1395 ساعت 20:49 |
  درود و احترام خدمت مهندس پور رضوان گرامی واقعا جای این چنین متون در این دوران که تب اموختن تکنیک در میان نو آموزان بیداد می کند خالی بود.جای این چنین حرکت های روشنگر انه توسط افراد باتجربه چراغ راهی برای نو آموزان خردمند است.
  بنظر من گفتگو در این زمینه مثل گام گذاشتن در ببستری که میتونه بخش عمده ای از گره های فکری باز کند.
  باسپاس
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:28 |
   درود بر شما علی روحانی عزیز .
   نظرتون بسیار زیبا و پرانرژی بود .
   امیدوارم که وظایفمون رو به بهترین نحو انجام بدیم.
   موفق و پیروز باشید .
 • محمد

  محمد

  16 دی 1395 ساعت 20:58 |
  آقای رضوانی گفتن نباید گول موسسات آموزشی روی بیاریم سیدی آموزش هم کامل نیست باید چکار کرد به نتیجه دلخواه رسید؟
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:29 |
   درود بر شما .
   البته که در ادامه متون ، اشاره مستقیمی به تمامی این معضلات شده .
   شما با بسیاری از آموزش های موجود هم می تونید به بهترین نتایج برسید .
   حتما به این مسائل می پردازیم .
   امیدوارم در ادامه مطالب همراه ما باشید .
   ممنون بابت حضورتون .
 • آرش روزبه

  آرش روزبه

  16 دی 1395 ساعت 21:02 |
  درود بر شما استاد گرانقدر

  به نظر من زیباترین جمله شما در این مقاله جایگزینی کلمه "هنرمند" به جای "کاربر" بود که یک دنیا حرف داشت .
  گاهی اوقات یک مکانیک واقعی با یک ابزار ساده کاری رو انجام میده که ده مکانیک دیگه با ده تا جعبه ابزار نمیتونن انجام بدن و تفاوت اینها در اینه که اولی میدونه که چی میخواد و مشکل کجاست .. من هنرمندانی رو دیدم که با نرم افزارهای خیلی ساده و حتی قدیمی معجزه میکنند چون کارشون از نظر بعد هنری توی ذهنشون پرورش داده شده و میدونن میخوان چه بکنن ، و حالا با یک نرم افزار ساده در واقع هنرشون رو متجلی میکنن .. ببخشید که پر حرفی کردم .

  خواهش میکنم این مقاله مفید رو ادامه بدین .. ممنون
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:40 |
   درود بر شما آرش روزبه عزیز ، همراه همیشگی .
   خوشحالم که از خوندن متن لذت بردید ، باعث افتخار ماست .
   مثال خیلی به جا و زیبایی زدید و توی همه زمینه ها واقعا همچین موضوعی صدق میکنه .
   امیدوارم بتونیم با این سری مقالات ، روشنگری های بیشتری داشته باشیم و به جاهای خوبی در کنار دوستان برسیم .
   از حضور پر انرژی و گرمتون صمیمانه سپاسگزارم .
   موفق و شادکام باشید .
 • امین

  امین

  16 دی 1395 ساعت 21:20 |
  سلام و سپاس فراوان بابت زحماتتون.
  منم دقیقا با همچین مشکلاتی رو به رو هستم و با این حساب که چند سالی هست پیگیر دنیای جلوه های بصری و همین طور یادگیری نرم افزارها هستم ولی همچنان در حال درجا زدنم و هیچ پیشرفتی نداشتم حتی در این حد که بتونم یک دموریل ساده برای خودم بسازم....
  اونقدر کارم سطح پایین و ضعیفه که اگر تو گالری طرح های در حال ساخت این انجمن بزارم احتمال قریب به یقین به دلیل ضعف کار پاک خواهد شد...
  نمیدونم از کی و کجا شکایت کنم مشکل از منه یا بهره هوشی یا.....
  چند هفته پیش مصاحبه ای با استاد ربیعی تو همین سایت منتشر شد که با خوندنش واقعا از خودم پرسیدم من چه چیزی کمتر از حرفه ای های این عرصه دارم که باید بعد از این همه سال هنوز یک کار درست و حسابی نتونم بسازم؟
  یا تو خود انجمن همین سایت افراد زیادی هستن که کاراشون واقعا خوبه اما این افراد چه گونه به این درجات رسیدن؟؟؟؟کلاس رفتند یا بادیدن آموزش های plural sight و یا آموزش های موجود در یوتیوب اینقدر پیشرفت و رشد کرده اند؟
  متاسفانه تعداد مطالبی که به این صورت به ماجرا بپردازه کمه و تو همین تعداد هم همه صحبت از اصول میکنند ولی اینکه این اصول چیست و کجا میشه یاد گرفت هنوز در هاله ای از ابهام قرار داره.
  امیدوارم در این سری مقالات بشه جواب درست و حسابی به این سوالات داد.
  سپاس مجدد بابت زحماتتون.
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:47 |
   درود بر شما دوست عزیزم .
   کاملا درک میکنم و امیدوارم شما با راهنمایی های دوستان و اشارات مطرح شده در این مقالات به جاهای بهتری برسید و کم کم بتونین حرفی برای گفتن در این عرصه داشته باشید .
   راستش پاسخ سوالاتتون اونقدر طولانی و مفصله که به هیچ وجه به راحتی نمیشه بهش پرداخت . اما قول میدم مطالعه این سری مقالات ، راهتون رو روشن تر کنه و بتونید با خیال آسوده تر به تعیین مسیر بپردازید .
   امیدوارم که با ما همراه باشید و در بخش های بعدی هم دیدگاهتون رو داشته باشیم .
   موفق و سربلند باشید .
 • kourosh

  kourosh

  16 دی 1395 ساعت 23:16 |
  نکات بسیار عالی و ارزشمندی بود
  خود من به شخصه اگر ده سال پیش یکی این مطالب رو بهم میگفتم؛ مطمئنا اوضاع برام خیلی فرق می کرد.
  منظورم از نظر مالی نیست...منظورم در رابطه با زمانی هست که بر باد رفته و دیگه بر نمی گرده...اساسی کار کردن با کار کردن خیلی فرق می کنه.
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:49 |
   درود بر شما کورش عزیز .
   امیدوارم در هر صورت از این مطالب استفاده ببرید . من خودم پس از سال های سال کار کردن توی این رشته ، گاهی بعضی تلنگرها مسیرم رو به کل تغییر داده و درهای جدیدی به روم باز کرده امیدوارم که این تلنگرها برای شما هم اتفاق بیفته و به مسیرهای هر چه بهتر هدایت بشید .
   ممنونم که مطالب رو دنبال می کنید .
 • yousef barzgar

  yousef barzgar

  16 دی 1395 ساعت 23:23 |
  سلام و درود بر شما استاد توانمند و دلسوز
  با دیدن لینک مقاله، با این عنوان و به قلم شما بسیار مشتاق خواندنش شدم.
  همانطور که پیش بینی می کردم بسیار عالی و از زاویه ای درست به این مبحث مهم پرداختید.
  خیلی ممنون بابت این مقاله مفید و راهبردی
  و اما...
  چند سالی است که در دنیای سی جی فعالیت می کنم
  مهم ترین چیزی که در این چند سال به آن رسیده ام این است که مهارت بدون دانش و هنر فاقد ارزش است
  زمینه های بسیاری را تست زدم و فقط به داشتن مهارتش نزدیک شدم
  و بالطبع...شدم یک کاربر
  چند وقتی است که انیمیت را شروع کرده ام...راه بسیار مه آلود است حتی بیشتر از زمینه های دیگر...
  خیلی به دنبال راه گشتم و می گردم...راه پیشرفت درست
  این زمینه، سختی های فراوانی دارد; قبول دارم
  ولی (با اجازه از مدمستر عزیز برای استفاده از این لغت)
  وقتی اطمینانی از راهی که طی می شود، نیست...
  وقتی همه چیز در ابهام قرار دارد...
  شاید پای منِ نوپا، حق دارد بلرزد
  وقتی حرف افرادی که سابقه چندین ساله در زمینه ساخت و تولید انیمیشن دارند، گلایه و لبریز از نارضایتی باشد
  یا بهانه ای برای کم کاری...
  دیگر چه انتظاری از من نوعی می توان داشت...
  چطور می توانم این راه را طی کنم
  وقتی چشم انداز این راه مشخص نیست، چطور به سختی ها و شکست های کوچک و بزرگ، "نه" بگویم و ادامه دهم
  چه زیبا انتخاب شده عنوان این مقاله
  مسیری خاموش...
  به امید روزی که این مسیر روشن شود تا همه افراد مستعد و علاقه مند بتوانند به درستی پیشرفت کنند
  و به امید روزی که هنرمند باشیم نه صرفا کاربر و یا متخصص نرم افزار
  سپاس فراوان از شما بابت این مقاله
  منتظر ادامه این مطلب هستم...
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   18 دی 1395 ساعت 12:49 |
   درود بر شما یوسف برزگر عزیز و گرامی .
   ممنون بابت حوصله ای که به خرج دادید و نظر زیباتون رو بیان کردید .
   البته که ما بازار بسیار گسترده و پرباری توی ایران داریم و به راحتی و با پیشبرد اصولی یادگیری و ورود به بازار کار ، قطعا هر شخص میتونه به نتایج خوبی برسه .
   فقط امیدوارم توی این مقالات بتونیم نتایج موردنظر رو بگیریم و حتی خیلی جزئی هم که شده چراغ راه بعضی دوستان باشیم .
   از حضور گرم و صمیمانه و اظهار نظر دلگرم کننده شما عمیقا سپاسگزارم .
   موفق باشید دوست عزیز .
 • مهران شریف

  مهران شریف

  16 دی 1395 ساعت 23:42 |
  سلام
  آقا خیلی خوب بود...
  دقیقا تمام بلاهایی که اشاره کردین سرم اومده و داره میاد. من چون رشتم مهندسی نرم افزار بود یاد گرفتم که فقط نرم افزار یاد بگیرم. الان یه عالم نرم افزار بلدم شغلم هم همین هست ولی هنوز احساس میکنم اون جور که باید دید هنری ندارم و خیلی سر این موضوع ناراحت هستم و نمیدونم چجوری باید برگردم.....................................؟!؟!؟!؟!؟!؟!

  کاش میشد این قدم دوم رو بیشتر واردش بشین!
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 23:31 |
   درود بر شما .
   دقیقا مشکلی رو دارین که طیف گسترده ای باهاش دست و پنجه نرم میکنن و بهانه ای بود برای نگارش این مقاله و مقاله های بعدی که در دست نگارشه .
   قطعا جهت معرفی منابع ، هر چه بیشتر وارد این مبحث خواهیم شد .
   ممنون که لطف کردید و نظرتون رو بیان کردید .
 • سعید ابراهیمی

  سعید ابراهیمی

  16 دی 1395 ساعت 23:47 |
  حرکت خوبی رو شروع کردی رضوان جان، جایی که خیلی از ماها وقت و عمر زیادی رو صرف و شاید بهتره بگم تلف کردیم تا متوجه بشیم بریم از این عرصه بیرون یا بمونیم و توی کدوم زمینه و تخصص ادامه بدیم. خیلی هامون اون اول اصلا فکرمون به این سمت نمیره که سی جی یه دنیای بی نهایته و هیچکسی نمیتونه ادعا کنه که تو همه حوزه هاش کار کرده و متخصصه!!! همین که بشه راه رو طوری روشن کرد که تازه واردها به این عرصه، سریعا تکلیف خودشون رو بدونن که باید تو کدوم مسیر قدم بذارن و برن سمت حرفه ای شدن، پیشرفت بزرگی میتونه برای سی جی مملکت باشه و این به نظرم نیاز به یه همکاری گروهی از سمت دوستان حرفه ای در زمینه های مختلف داره.

  منتظر بخش بعدی مقالت هستیم. خدا قوت برادر.
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:57 |
   درود سعید جان .
   به موضوعات بسیار ارزشمندی اشاره کردی .
   امیدوارم تمامی دوستان حرفه ای و همکار ، روزی به فکر ارتقا و پیشرفت و هدایت این جامعه بزرگ بیفتن تا به چشم اندازهای مناسبی در این زمینه برسیم .
   امیدوارم هر چند کم و جزئی بتونم راهنمایی برای بعضی دوستان مشتاق به این گونه مقالات باشم .
   ممنونم که حضور داری و به من انرژی میدی سعید جان . خیلی خوشحالم کردی .
   موفق و پیروز باشی سعید عزیز و نازنین .
 • farzin moayyed

  farzin moayyed

  17 دی 1395 ساعت 00:25 |
  بسیار عالی بود آقای پور مرتضی عزیز
  به شدت منتظر قسمتهای بعدی مقالتون هستم .
  امیدوارم هر چه زودتر مقاله های بعدی رو منتشر کنید .
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:41 |
   ممنونم فرزین جان خیلی لطف دارین شما .
   ایشالا به زودی روی سایت قرار می گیرن و امیدوارم دوستان استفاده کنن .
   ممنون که حضور دارید و همراهی می کنید . باعث افتخاره .
   موفق باشی دوست عزیزم .
 • حسن امامیان

  حسن امامیان

  17 دی 1395 ساعت 00:58 |
  عالی بود.
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:37 |
   درود .
   ممنونم .
   متشکرم بابت نظرتون .
 • محمد ایمانی

  محمد ایمانی

  17 دی 1395 ساعت 01:00 |
  بسیار عالی بود استاد....
  برا من ک تازه وارد این عرصه هستم واقعا مطلب بجایی بود ... بشدت منتظر ادامه این مقاله هستم.... سپاسگزارم ....
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:37 |
   ممنونم محمد ایمانی بزرگوار .
   خوشحالم که استفاده بردید .
   به زودی مطالب بیشتر و عمیق تری در این زمینه خواهیم داشت .
   امیدوارم حضورتون همیشگی باشه .
   موفق باشید .
 • MH Behzadi

  MH Behzadi

  17 دی 1395 ساعت 01:17 |
  سلام به شما. خیلی لذت بردم از این مقاله. امیدوارم که قسمت های بعدی رو هر چه زودتر استارت بزنید
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:33 |
   درود دوست عزیزم .
   قسمت های بعدی ایشالا هر چه زودتر روی سایت قرار می گیرن .
   امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرن .
   ممنون از لطفتون .
 • سید محمود

  سید محمود

  17 دی 1395 ساعت 10:58 |
  خیلی عالی بود واقعا ممنون
  امیدوارم پر انرژی ادامه بدین
  منتظرم...
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:32 |
   درود بر شما . ممنونم .
   این انرژی شماست که ما رو به هر حرکتی وا می داره .
   ممنونم که حضور دارید .
 • حسین سلیمانی چلیچه

  حسین سلیمانی چلیچه

  17 دی 1395 ساعت 11:46 |
  خیلی عالی بود - انشاالله که اینجور مطالب بیشتر تو سایت قرار بگیره
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:32 |
   درود بر شما .
   ایشالا به زودی تعداد بیشتری با زمان بندی برنامه ریزی شده قرار میگیره .
   بازم ممنونم بابت همراهیتون .
 • عرشیا

  عرشیا

  17 دی 1395 ساعت 13:43 |
  بسیار عالی بود :) . واقعا مفیدن این نوع مقالات . سپاس از زحمات شما .
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:31 |
   ممنون عرشیا جان لطف داری .
   مرسی بابت این همه انرژی .
   موفق باشی.
 • علی رضا

  علی رضا

  17 دی 1395 ساعت 14:32 |
  بسیار عالی ، امیدوارم در ادامه با توجه سایر دوستان به راهکار برسیم، آیا بالاخره ما هم به جایی می رسیم که Cg رو کنار بزاریم، بیوفتیم تو کوچه و بازار دنبال نون شب!!! یا میشه با راهکار از این رکود خارج شد و روز به روز شاهد پیشرفت و شکوفایی بود...
  بعد از 7 سال این شاخه و اون شاخه پریدن واقعا به نقطه ای رسیدم که نمی دونم باید چی کار کنم، نه کاربر حساب میشم نه هنرمند، نه آرشیتکت نه عکاس نه فیزیکدان!!!!
  چرا انقد راه ما مبهم و تاره؟
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:36 |
   درود بر شما علی رضا عزیز .
   در این سری مقالات سعی میشه فقط تئوری صحبت نکرد و به سمت راهکارهای جدی و عملی رفت .
   قطعا با تلاش و کوشش و مداومت میشه به جاهای خوبی رسید .
   امیدوارم شما هم کم کم به نتیجه دلخواهتون برسید و همه چیز باب میلتون بشه .
   مشتاق حضور هر چه گرم تر شما در بخش های مختلف سایت هستیم .
 • Skywarrior

  Skywarrior

  17 دی 1395 ساعت 21:13 |
  طبق صحبتی که کردید همه باید در انیمیشن کارگردان بشوند! واسه همینه وقتی گروهی تکشیل میشه واسه انیمیشن سازی همه میخوان کارگردان یا سوپروایزور باشند! خب یکی باید مدل سازی کار کنه ، یکی متریال ، یکی نور ، یکی رندر . و هرکسی در زمینه تخصصی خودش مطالعه کنه مثلا کسی که نور کار میکنه در مورد نور مطالعه کنه. اینطوری هدفمند تر میشه تا اینکه همه یکجا هدفشون کارگردانی و سپوروایزری باشه اینه که همیشه تو تشکیل گروه کدورت بوجود میاد چیزی که زیاد شنیدم در گروه ها و خودم هم دیدم.
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:19 |
   درود ببر شما دوست عزیزم .
   خیر ! بنده هیچ صحبتی در رابطه با کارگردان شدن کسی نکردم و توی متن اصطلاح سوپروایزر رو به کار نبردم .
   ازتون میخوام که متن رو با دقت بیشتری مطالعه کنید .
   بخشی که من اصطلاح کارگردانی رو به کار بردم ، اشاره ای به رنگ، نور، ترکیب بندی، قاب ، طراحی و متحرک سازی هم شده . اگر توجه بیشتری می کردید عرص کردم اطلاعات پایه ای ، نه اطلاعات فنی و تخصصی .
   قطعا هر شخص که وارد هر شاخه ای از انیمیشن میشه باید در رابطه با تمامی بخش ها اطلاعاتی پایه ای داشته باشه . شما به یک فرد بیگانه با دنیای انیمیشن به راحتی و با صرف مدت زمان مشخص می تونید مدل سازی بیاموزید ، اما این مدل ساز کجا و مدل سازی که اطلاعات کافی از شاخه های مختلف هنر داره و ذوق و خلاقیت هنری در او برافروخته شده کجا !!
   باز هم ممنون بابت حضورتون .
 • golin1388

  golin1388

  17 دی 1395 ساعت 21:51 |
  سلام واقعا عالی بود آقای پور مرتضی
  متاسفانه تمامی مسائلی که شما گفتین برای من پیش اومده و بجای یادگیری اصول هنر از یادگیری نرم افزار شروع کردم و بعد از ۵ سال هنوز به جایی نرسیدم ، آموزشای نرم افزار خیلی زیاده (من چندین ترابایت آموزش دارم)
  اما برای یادگیری اصول هنر هیچی ندارم نمیدونم چی و از چه منبعی باید یاد بگیرم اگه شما این منابع رو زحمت بکشید معرفی کنید خیلی خوبه
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   17 دی 1395 ساعت 22:12 |
   درود بر شما .
   قطعا این مشکلاتی که فرمودید برای اکثریت حاضر در این رشته وجود داره و خیلی ها باهاش دست به گریبان هستن .
   در مقاله های بعدی که در دست تهیه است ، به همین مسائل با دقت بسیار بسیار بالایی پرداخته شده .
   امیدوارم استفاده کنید .
   ممنونم بابت نظرتون .
 • vahid shaghaghi

  vahid shaghaghi

  17 دی 1395 ساعت 22:28 |
  سلام رضوان عزیز. دست مریزاد مطلب فوقالعاده ای بود.
  .
  .
  بعضی از بچه ها به این "مبهم و تار بودن" این راه اشاره کردن که بشدت باهاشون موافقم.
  من خیلیا رو دیدم که مینالن.
  من نوعی این افرادو میبینم دل سرد میشم... منی که به هیچ کار دیگه ایی جز cg علاقه ندارم...
  خیلی وقته تو فکر cg ام همیشه اخبار رو دنبال میکنم.ولی سیستم درست درمون ندارم...
  .
  داره میره به سمت درد دل :) بگذریم...
  .
  با همه زوایای این مقاله موافقم... لطفا ادامه بده رضوان جان...
  .
  انقد گفتی به بعد هنری اهمیت بدید، به نرم افزار گیر ندید، روم نمیشه بپرسم ادامه آموزش های افتر افکت کی منتشر میشه... :)
 • میلاد

  میلاد

  17 دی 1395 ساعت 22:39 |
  واقعا ممنون عالی
  خیلی برای من که میخوام بیام تو صنعت انیمیشن بدردم خورد
  واقعا ممنون :)
 • مرتضی رحیم زاده

  مرتضی رحیم زاده

  17 دی 1395 ساعت 23:16 |
  عالی بود عزیز ... منتظر مطالب بعدی تون هم هستیم :)
 • مجتبی اعرابی

  مجتبی اعرابی

  17 دی 1395 ساعت 23:46 |
  عالی بود خسته نباشید
 • محسن

  محسن

  18 دی 1395 ساعت 00:16 |
  با سلام ...

  بسیار حرکت خوب و بجایی بود ...

  امیدوارم شاهد موارد بیشتری از این دست باشیم .

  موفق باشید
 • عبدالجلیل سلطانی

  عبدالجلیل سلطانی

  18 دی 1395 ساعت 11:00 |
  با درود جناب پور مرتضی عزیز

  از تعداد مقاله های نایاب در مورد طراحی هست و بشدت مورد نیاز تمامی رشته های CG

  حتی اونهایی که کارشون طراحی ... نیست , دونستن اطلاعات بالا حتمی و ضروری هست

  ممنون از وقتی که گذاشتین
 • سهیل صادقی

  سهیل صادقی

  18 دی 1395 ساعت 11:06 |
  درود بر شما.
  لذت بردم. حرف دل، خلاصه راه و جواب پرسش خیلی ها بود.
  ازین به بعد برای جواب دادن به این پرسش ها رفرنس داریم به جای چندین ساعت صحبت کردن.
  ممنون از شما.
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   18 دی 1395 ساعت 12:52 |
   درود بر شما سهیل صادقی عزیز .
   امیدوارم که همینطور بوده باشه و بتونیم هر چند کم و ناچیز ، چراغ راهی برای دوستان تازه وارد باشیم و به اهدافمون در رابطه با رشد جامعه انیمیشن کمی نزدیک تر بشیم .
   از شما هم بابت حضور مداوم و محسوستون در سایت صمیمانه تشکر میکنم .
   به امید رسیدن به جامعه انیمیشنی پایدار .
 • سید حمید موسوی نژاد

  سید حمید موسوی نژاد

  18 دی 1395 ساعت 13:28 |
  با سلام
  من معمولا علاقه ای به اظهار نظر ندارم . اما به خاطر منحصر به فرد بودن مقاله و اینکه گفتید ارائه نظر باعث تشویق به ادامه دادن این مبحث مفید می شه چند جمله ای می نویسم .
  نمی دونم شاید به خاطر ماهیت رشته مکانیکه که خیلی از مهندسین مکانیک رو می بینم دارن انیمیشن کار می کنن . منم یکی از اونام !
  از سال 88 اونم با دیدگاه کاملا فنی وارد این رشته شدم . و جای بسی تاسف داره که الان دارم کتاب هندسه مناظر و مرایا رو می خونم تا با اصول پرسپکتیو اشنا بشم !
  حرفایی بود که از دل برامد و بردل نشست . من بسیار مشتاقم تا باز هم مطالبی از این دست رو بخونم .
  با تشکر فراوان
 • محمد بودات

  محمد بودات

  18 دی 1395 ساعت 21:15 |
  اینقد این غلطک موس رو چرخندم تا به پایین صفحه برسم و یه تشکر وخسته نباشید جانانه بگم. هوووووووف.... رضوان جان مچکریم .
  واقعا مقدمه عالی بود. واقعا خیلی ها ازم این سوالات رو می پرسند. ولی گاهی می مونه که ایا واقعیت رو باید بگم یا شاید ما بد شانسیم شاید از این تاریخ به بعد یه طوری دیگه بشه، پیش خودم میگم بهتر طرف رو دلسرد نکنم یه جواب دوپهلو بدم. خلا صه اینکه این مقاله رو ارشیو میکنم هر کی سوال کرد فرواردش کنم این مطلب رو بخونه. منتظر ادامه مطالب از این دست هستیم. بازم تشکر
 • زی نما

  زی نما

  19 دی 1395 ساعت 11:25 |
  سلام بر آقا رضوان عزیز
  واقعا از مقاله شما لذت بردم.
  انشاالله که این دست مقاله ها رو بتونین ادامه بدین و توی هر شماره بصورت دقیق یک عقده ذهنی رو برای هنرمندان (کاربران) تازه کار و حتی با تجربه باز کنین.
  به نظر من توی کشور ما در زمینه انیمیشن، مخصوصا برای تازه کارا، یه چیزی خیلی وقتمون رو تلف کرده؛ اونم ندونستن تخصص های مختلف در صنعت انیمیشن و ندونستن چارت سازمانی که بطور عمومی توی شرکت های معتبر انیمیشن دنیا هست.
  قرار نیست که همه چی رو تجربه کنیم، از تجربه دیگران هم باید استفاده کرد که دوباره کاری نشه.
  مثلا اگه من تازه کار بدونم که نمیتونم توی تمام زمینه های انیمیشن نمیتونم متخصص بشم و از همون اول برم دنبال مقوله متحرکسازی، هم با تکنیک های نرم افزاری آشنا میشم و هم مطالب غیر نرم افزاری و پایه مثلا زبان بدن در متحرکسازی و ... و اون وقت دیگه احساس شرم ساری نمیکنم که مثلا 5 ساله توی صنعت انیمیشنم بعنوان متخصص، اما بلد نیستم رندر حرفه ای بگیرم.
  بنظرم اگه شما یه لطفی کنین و در زمینه تخصصهای مختلف انیمیشن مقاله ای مفصل بنویسین، خیلی راه گشاست.
  یا حق
 • محمدحسين محمد بيگي

  محمدحسين محمد بيگي

  20 دی 1395 ساعت 01:43 |
  با عرض سلام و خسته نباشی ویژه خدمت شما آقای پورمرتضی

  خیلی خیلی ممنونم خدا عمرت بده که شما به اصلی ترین بحث و نکته ای که می شه در زمینه ی انیمیشن و VFX وجود داشته باشد اشاره کردید.
  من از نوجوانی که با انیمیشن سه بعدی آشنا شدم به شدت به انیمیشن سه بعدی علاقه مند شدم و پس از مدتی آینده ی خودم رو در اوج هنرمندی در زمینه ی جلوه های بصری تصور کردم و با یک دوره ی مقدماتی 3D MAX کار یادگیری خودم رو شروع کردم ولی به دلیل سردرگمی بسیار زیاد نتونستم تصمیم بگیرم اکه ادامه ی راهم با چه دوره و یا چه نرم افزاری باشه.
  خوشبختانه دست از کار نکشیدم و تا جایی که توان داشتم فقط به تحقیق همان سوالاتی که در بالا مطرح کردید مشغول شدم.
  ولی حالا پس از گذشت چندین سال هنوز نتوانسته ام جواب محکمی برای سوالات خودم پیدا کنم و به شدت حس میکنم که در راه هدفم خیلی زمان از دست دادم و با سرعتی کتدتر از لاک پشت یا شایدم حلزون ! در راه هدفم حرکت کردم.
  الان به اشتباه ترم چهار معماری هستم و کار های انیمیشن و جلوه های ویژه ی کمی هم انجام دادم که نمیشه کمک های بی دریق آقای رضایی و کلیه ی نویسندگان و هنرمندان این سایت رو نا دیده گرفت.
  خواهشی که از شما دارم اینه که با حوصله و آرامش به طور بسیار بسیار مفصل این سری مقالات رو ادامه بدید.
  چون بحث بسیار مهمی هست و عجله در آن باعث پشیمانی و از دست دادن عمرمان درآینده میشه.
  باز هم ممنونم و مشتاقانه منتظر مقالات بعدی شما هستم.
 • madmaster_3d

  madmaster_3d

  20 دی 1395 ساعت 11:09 |
  مرسی دوست عزیز
  موفق و سلامت باشی
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   21 دی 1395 ساعت 19:18 |
   ممنونم دوست عزیزم .
   لطف کردید بابت حضورتون .
 • حسین فرد

  حسین فرد

  21 دی 1395 ساعت 10:15 |
  مطلب خیلی مفیدی رو شروع کردین.

  امیدوارم پر انرژی ادامه بدین.

  یادم هست چند هفته قبل که از شبکه مستند داستان پیکسار رو دیدم،زمانی که جان لستر از دیزنی اخراج شد،عاملی که اونو سرپا نگه داشت،اول علاقه بود و بعد از اون حمایت استیو جابز.

  خواندن مطالبی از زبان کسانی که با جامعه انیمیشن ایران مستقیما در ارتباط هستند، واقعا باعث "واقع گرا" شدن میشه.

  سپاس
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   21 دی 1395 ساعت 19:07 |
   درود بر شما .
   حرف های بسیار درست و خوبی زدین مرسی از مثال قشنگتون .
   ممنون از شما بابت همراهی و انرژی که منتقل می کنید .
   موفق باشید .
 • ناصر فرجی

  ناصر فرجی

  21 دی 1395 ساعت 13:28 |
  آقای پور مرتضی کلام ساده و صادقانه همیشه خوبه من هم لذت بردم، وچقدر احساس کردم سطح فکرم با شما نزدیکه در این مورد، من نزدیک بود در دام این آقای مجید پویافر بیافتم که هم از مردم پول میگیره وهم میگه در عرض چند ماه انیمیشن و نرم افزار مایا رو یاد میده چیزی که من رو نجات داد این بود که من مطالعات زیادی داشتم در مورد انیمیشن و همچنین آموزشهای زیادی از دیجیتال توتوز دیده بودم و به قول معروف میدونستم چی به چیه و چون تشخیص دادم که آموزش ایشون طبق گفته هاشون و عملشون برای افرادیی هست که هیچ اطلاعاتی ندارن وهیچی از انیمیشن نمیدونن وآموزشهایی که میذاشت در کانال کلی گویی بود ومن مونده بودم که این چجوری مطالبی که مطمئنا زمان بر هست رو میخواد در یه مدت کوتاه به شاگرداش یاد بده کار ایشون نزدیک به کلاهبرداریه ومن کنار کشیدم، نمیدونم دیگه چه نظری برای شما بذارم که براتون قابل استفاده باشه ولی از این مقاله استفاده کردم. من جزو آدمایی هستم که واقعیت تلخ رو ترجیح میدم به دروغ شیرین و همیشه در جستجوی واقعیت بودم چه برای خودم چه برای دیگران.....
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   21 دی 1395 ساعت 19:17 |
   درود دوست عزیزم .
   ممنون که حوصله به خرج دادید و نظرتون رو کامل نوشتید .
   ازتون به عنوان یک دوست خواهش میکنم توی مجامع عمومی از کسی که حتی داره اشتباهی مرتکب میشه مستقیما نام نبرید .
   امیدوارم در هر صورت با گسترده تر شدن و جدی تر شدن نگاه به آموزش اساسی نسل نو انیمیشن ، بسیاری از این مباحث رفع و رجوع بشه و به مرحله بهتر و روشن تری برسیم .
   ازتون تشکر میکنم بابت نکاتی که اشاره کردید .
   موفق باشید .
   • kaveh

    kaveh

    24 فروردین 1396 ساعت 00:33 |
    سلام خدمت جناب پورمرتضی!
    خیلی سپاسگزارم ازتون بابت این مقاله،چند باری عنوان مقاله رو حین جستجوی نام این شخص نامبرده در گفتار اقای ناصر،برخورده بودم! کاش همون موقع خونده بودم همون موقع...تا به اون شخص اعتماد نمیکردم! بنده به هیچ،کلی نوجوون با شوق و استعداد و ضمیری که هنوز الوده دنیای بزرگترا نشده،تحت سواستفاده و اموزش های!!؟مضرشون،داره وقت و استعداد و شوق شون هدر میره! دقیقا تمام مواردی که اشاره کردین از طرف این فرد اعمال میشه!
    ~~~______________
    دوباره سپاسگزاری میکنم و عذر میخوام اگه بحث رو با ایراد مصداقی با اینچنین کوتوله گی(کوتوله گی نگاه و بینش،خدا ناکره قصد توهین ندارم) به حاشیه بردم!
 • محمد رضا منصوری

  محمد رضا منصوری

  21 دی 1395 ساعت 14:01 |
  سلام عالی فقط یکم خوش بین بودی و سعی کردی از یه سری مطالبت مهم دوری کنی که صد در صد واسه این که حاشیه سازی نشه و ملت به جون هم نیفتن این کار درستی هم هست !!!!!!! بسیار ممنون.
  • رضوان پورمرتضی

   رضوان پورمرتضی

   21 دی 1395 ساعت 19:06 |
   درود بر شما .
   قطعا کمی برداشت شخصی داشتید و من هیچ زمان بر طبق مصلحت دیگران کاری انجام نمیدم .
   پیشنهاد میکنم این سری مقالات رو دنبال کنید ، واقعیت هایی هست که توی بازار کار واقعی تجربه کردم و پس از سال ها تدریس و مشاهده نوع عملکرد حرفه ای ها و تازه وارد ها به یک سری نتایج رسیدم . امیدوارم در هر صورت نتایج درستی باشه و اثرگذار واقع بشه .
   باز هم ممنون بابت نظرتون .
 • علی

  علی

  21 دی 1395 ساعت 17:04 |
  سلام
  خسته نباشید
  من تقریبا همه ی مطالب سایت رو دنبال میکنم
  اما اینبار گفتم حتما باید نظر بدم
  خیلی ممنون از مطلبتون و باید بگم واقعا نیاز دارم به این مطالب. چون واقعا من هم از همون دسته از افراد هستم که دارم گیج میشم و شاید شدم :)
  فقط نوشتم برای اینکه خواهش کنم این مطالب رو ادامه بدید
  مخصوصا مشتاق شدم تا منابع و کتبی که قصد دارید معرفی کنید رو دنبال کنم
  باتشکر
 • محمد

  محمد

  21 دی 1395 ساعت 20:26 |
  احسنت رضوان جان عالی بود.
  مشهدی یا اونطرفی ؟
 • علی نوربخش

  علی نوربخش

  22 دی 1395 ساعت 11:50 |
  با عرض سلام و ادب و احترام
  آقای پور مرتضی بسیار عالی بود
  من خودم در یک موئسسه تدریس میکنم و واقعا می طلبد که اینگونه مباحث به متقاضیان ارائه شود
  مخصوصا بخش علاقه پشت کار

  نهایت تشکر را دارم که اینگونه مباحث را بیان کنید

  با ارزوی موفقیت در انیمیشن ایران
 • avih

  avih

  24 دی 1395 ساعت 01:28 |
  سلام بسیارعالی عالی
  من به شخصه گیج در همین ظواهر شدم و الان در همون نقطه که نمیدونم کدوم مسیرو ادامه بدم.
  جزییات بیشتر بیشتر و راهنمایی های دقیق تر میخوام ممنونم
 • احمد

  احمد

  24 دی 1395 ساعت 06:27 |
  با سلام
  خوشحالم که برگشتین. امیدوارم همیشه سلامت باشین.
 • امین گرامی

  امین گرامی

  25 دی 1395 ساعت 12:33 |
  سلام

  مطلب بی نظیر بود....بحث خوب و بسیار بسیار مهمی رو شروع کردید و امیدوارم به یک جمع بندی عالی و مفید برسید.....

  منتظر قسمت بعدی هستیم....
 • محمّد

  محمّد

  27 دی 1395 ساعت 09:52 |
  سلام به استاد گرامی و دوستان عزیزم
  راستش کتاب های رنگ آمیزی برای بزرگسالان معرکه هستند طرح های اسلیمی و نقاشی منیاتوری ایران که باید با سلیقه خود رنگ کنید
  برای دیدن نمونه ای از این کتاب ها فقط لازم است در bing یا google جمله (خرید آنلاین رنگ آمیزی بزرگسالان) را جستجو کنید
  شما میتونید با این کتاب های رنگ آمیزی سلیقه های مختلفی که به ذهنتون میرسه رو امتحان کنید و درک خود در رنگ را مانند نقاشان منیاتور کنید
  البته قبلش این کتاب رو بخونید
  هنر رنگ
  نام مولف/ گردآورنده: یوهانس ایتن
  نام مترجم: عربعلی شروه
  تعداد صفحات: 227
  موفق باشید دوستان
 • عارف رضوی

  عارف رضوی

  29 دی 1395 ساعت 13:36 |
  صحبتی بود که از دل اومده بود و به دل نشست.
  در مورد پیش نیاز ها واقعا خوشحال شدم که نویسنده مهم ترین بخش رو جاننداخت و البته تاکید هم کرد
  مشخصه که نویسنده چندسال تو این مسیر که میشه بهش گفت "مخمصه" بوده ، مخمصه از این جهت که راهی پر از آزمون و خطاست با هزینه ی گزاف عمر و فقط علاقه ی آدم اون رو تو مسیر نگه میداره.
  بابت ارائه ی این تجربیات مفید بی نهایت سپاس گذارم. شخصا مشتاقم تا در جریان ادامه ی مقاله و البته پیش نیاز ها باشم.
 • امیررضا

  امیررضا

  30 دی 1395 ساعت 08:07 |
  سلام
  ممنون بابت زحمتی که کشیدید

  فقط میخواستم لطف کنید در مقاله های بعدی درباره بعد مالی انیمیشن سازی صحبت و راهنمایی کنید
  که چه طوری باید دنبال کارآفرینی توی این رشته بود به هر حال طبیعیه که اگه هر کس تو هر رشته ای که می خواد فعالیت کنه چه هنری چه غیر از اون باید به دنبال درآمد زایی باشه وگرنه بالاخره از یه جایی نمی تونه ادامه بده مجبور میشه یا رها کنه یا بره دنبال یک کار دیگه به انیمیشن سازی به عنوان شغل دوم یا تفریح نگا کنه
 • SAEED KAMYAB

  SAEED KAMYAB

  02 بهمن 1395 ساعت 22:17 |
  عالی بود ممنونم استفاده کردم واقعا.
  خسته نباشید
 • ناصر فرجی

  ناصر فرجی

  17 بهمن 1395 ساعت 22:15 |
  سلامی دوباره، میخواستم در مورد همین مسیر خاموش حرف بزنم که خودمون توش قرار داریم اولش یه پیشنهاد در موردهای مشابه خودم میخوام ازتون بپرسم، من حرفه م یه چیزه دیگه اس بقول معروف از یک راه دیگه امرار معاش میکنم و از بچگی انیمیشن سه بعدی رو دوست داشتم حالا ببینیم آدمایی مثل من که توی روستا زندگی میکنن آیا میتونن با این علاقه ای که دارن اونم تنها هستن
  در مورد انیمیشن چیکار میتونن بکنن؟ چون تنهایی که نمیشه انیمیشن سه بعدی ساخت با این گستردگی که روز به روز بیشتر و بیشتر میشه و با این که خیلی وقته میخوام یکی از قسمتهای انیمیشن سازی رو انتخاب کنم که حرفی برای گفتن و کاری برای ارائه داشته باشم، بازم نتونستم تصمیمی بگیرم که تنهایی چطوری میتونم حداقل برای لذتش هم که شده کدوم قسمت رو انتخاب کنم؟ کلا این سوال رو شما در نظر بگیرین که من چجوری میتونم بالاخره به یه انتخاب برسم و تنهایی از کارام لذت ببرم، با توجه به وضعیتم و اینکه احتمالا زیاده که اصلا نخوام به یه شهر بزرگ مهاجرت کنم یا نتونم اصلا، این از این این تموم شد.
  حالا در مورد کلی چجوری میشه از این مسیر خاموش بیرون اومد هم خوشحال میشم نظرتونو بدونم، ویک ظرب المثل ترکی بگم: یه روز یه شتر داشته قدم میزده که یه بچه بهش میرسه میگه چرا گردنت کجه؟ شتر یه نگاهی به اطرافش میکنه و میگه بچه بیچاره ببین کجام راست که گردنم راست باشه؟
  منظورم اینه که همه حرفه ها توکشور ما این مشکلات رو داره مطمئنا فقط انیمیشن این مشکل براش پیش نیومده.
 • Mr.Different

  Mr.Different

  12 اسفند 1395 ساعت 21:38 |
  باید بگم با خوندن این مقاله از یک چاه عمیق بیرون امدم! بارها و بارها پی یکسری اطلاعات برای شروع بودم و همیشه به جواب های مختلف و اکثرا اشتباه بر میخوردم. مشتاقانه منتظر قسمت دوم و اطلاعات بیشتر هستم.
 • رسول

  رسول

  05 شهریور 1396 ساعت 16:36 |
  بسیار مفید و ارزنده بود خواهش میکنم ادامه بدید. ممنونم.
 • توحيد

  توحيد

  10 مهر 1396 ساعت 13:48 |
  مقاله خوب و مفیدی هست و با همه قسمتاش موافقم.
  فقط بنظرم نیازی نیست همه هنرمند بشن مگر اینکه بخواد سوپروایزر یا گارگردان هنری بشه .همون تکنسین بودن در هر بخش هم خودش کلی انرژی میطلبه .مثلا من ریگر یا من انیماتور یا من مدلساز بیام تاریخ هنر و شیوه های انیمیشن و اینا رو بخونم که اون وقت باید گارگردان میشدم.همانطور که گارگردان نمی تونه کار منو درک کنه ،منم احتیاجی نیست وارد حوزه ی اون بشم.من مدلساز باید طرح و کانسپت رو بگیرم و بعلاوه توضیحات کارگردان و مدل 3 بعدی رو تحویل بدم و اصول ریگ رو هم بدونم.دیگه تاریخ هنر و سبک های انیمیشن و اینا فک کنم اضافه برسازمانه و البته دونستن اونا بد نیست ها ولی الزامی هم نیست.
 • عقیل مشایخی

  عقیل مشایخی

  12 بهمن 1396 ساعت 00:40 |
  سلام
  من تازه دارم کار انیمیشن رو با شوق و اشتیاق و جهت برنامه ریزی واسه آینده شروع میکنم و به ویدئو ها تکیه کردم واسه شروع.
  گفتید که باید خوب اصلاحات انیمیشن و رنگ و نور و اینجور چیزارو بشناسیم بگید لطفا منبع مطالعه یا ویئو چی دارید واسه همین مقدمات کاریش.مثل رنگ و نور و ...
 • مسعود قریشی

  مسعود قریشی

  28 آبان 1397 ساعت 02:14 |
  سلام جناب پورمرتضی
  همونطور که در قدم دوم فرمودید قرار بر این بود که در یک مقاله ی جداگانه به کتاب ها و مراجع مورد نیاز در زمینه ی انیمیشن سازی پرداخته بشه
  اگر منبع مناسبی در مورد تایخ هنر و انیمیشن و سبک های مختلف اینها و یا در بسترهای دیگه ای که نیاز به داشتن اطلاعات در اونها برای درگیر شدن با دنیای سی جی وجود داره ممنون میشم تا آماده شدن مقاله حداقل یکی دو نمونه از اونها رو به اشتراک بزارید
  با تشکر از زحمات مداومی که برای پیشرفت سایت و صنعت سی جی ایران میکشید
  موفق باشید
 • صنوبر

  صنوبر

  02 مرداد 1398 ساعت 13:25 |
  خیلی مقاله خوبی بود..ممنون از شما دوست عزیز
 • Mahdiborjlo

  Mahdiborjlo

  18 مهر 1398 ساعت 16:36 |
  بسیار عالی . جای همچین مقاله ای واقعا خالی بود . تشکر ویژه

نظرتان را بنویسید :

اظهار نظر به عنوان مهمان .

جدیدترین نظرات ثبت شده در بخش بلاگ

عالی بود ممنون از آموزش خوبتون به نظرم بهترین سایت توی این زمینه هست اینجا و واقعا به بهترین شکل آموزش میدین بازم ممنون

محسن محسن 07. تیر, 1399 |

سلام
خواهش میکنم ممنونم از شما
چشم انشالله در فرصت بعدی آموزش های دیگه ای رو هم در سایت قرار میدیم

مهران خدائی مهران خدائی 07. تیر, 1399 |

فشار دقیقا به شما وارد شده. من مختصر و مفید واست نوشتم

ali ali 03. تیر, 1399 |

سلام آقای رجبی. ممنون از مطلب مفیدتون.
من تو استفاده از این پلاگین مشکلی...

مهدی معصومی مهدی معصومی 02. تیر, 1399 |