رندر میلیونها پارتیکل با سرعتی باورنکردنی !

در تاریخ پنجشنبه, 08 آبان 1393 در بخش معرفی ابزار توسط مصطفی رضایی

معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین

رندر میلیونها پارتیکل با سرعتی باورنکردنی !
از همین ابتدا که نوشتن این مطلب استارت خورده، راستش دقیقا خودمم نمیدونم باید از کجا شروع کنم. شاید عنوانی که برای این مطلب در نظر گرفتم بتونه تا حدی بعنوان راهنمایی در ابتدای این مقاله بحساب بیاد. بنوعی میشه گفت مطلب امروز ما مربوط میشه به یک موتور رندرینگ اما انجین مورد نظر امروز ما با موتورهای رندرینگی که اکثر اونها رو میشناسیم خیلی خیلی فرق میکنه و متفاوته. پلاگین مورد نظر امروز ما Krakatoa نام داره و محصولی هست از شرکت نرم افزاری Thinkbox که نسخه تجاری این پلاگین از سال 2007 برای نرم افزار 3ds Max عرضه شد.
 
قبل از اینکه صحبت رو شروع کنم یه نکته ای رو بگم. راستش خیلی وقته که یه مساله ای فکرم رو بدجوری به خودش مشغول کرده و لازم میدونم در اینجا بهش اشاره ای داشته باشم. از حدود سه سال پیش که فعالیت سایت شروع شد، بخش معرفی ابزار بعنوان یکی از مهمترین فعالیت های سایت بحساب میومد و تصمیم بر این بود که تمامی ابزارهای مفید و ارزشمند این عرصه رو خدمت شما دوستان معرفی کنیم. خب تاکنون در این بخش نرم افزارها، پلاگین ها و اسکریپت های مختلف، متنوع و مفیدی معرفی شدن و بخش معرفی ابزار به یکی از محبوبترین قسمت های سایت تبدیل شده اما احساس میکنم در همین بخش به خیلی از پلاگین ها و ابزارهای بزرگ کم محلی شده و حتی تاکنون بهشون کوچکترین اشاره ای هم نداشتیم ! بعنوان مثال همین پلاگین امروز یعنی Krakatoa بعنوان یکی از ابزارهای بسیار کاربردی برای کاربران نرم افزارهای تری دی مکس، مایا و سینمافوردی بحساب میاد و تاکنون پروژه های بسیار بزرگ و برجسته ای با این پلاگین کار شده و این بی توجهی نسبت به اینگونه ابزارها اصلا جالب نیست ! به همین خاطر از این پس سعی میکنیم در این بخش به این دسته از ابزارهای بزرگ بیشتر توجه داشته باشیم.
 

تاریخچه پلاگین Krakatoa

معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگینحالا برگردیم به بحث اصلی. دوستان حتما لوگوی پلاگین Krakatoa رو دیدید. شکل یک کوه درحال فوران و یک فرد درحال فرار رو داره و شاید براتون جالب باشه که بدونید نام این پلاگین از یک کوه آتشفشانی در کشور اندونزی با همین نام یعنی کراکاتوا الهام گرفته شده. اما بیایید در ابتدا یه نگاه کوتاهی به تاریخچه این پلاگین داشته باشیم و پس از اون ویژگی های اصلی کراکاتوا رو باهم مرور میکنیم.
 
در سال 1997 کمپانی Frantic Films توسط شخصی به نام Chris Bond در آمریکای شمالی تاسیس شد که یک کمپانی فعال در زمینه رشد و توسعه تکنولوژی های روز دنیا در عرصه ویژوال افکت بحساب میومد. این کمپانی در سال 2004 برای اولین بار از ساخت ابزار جدیدی خبرداد که امکان ایجاد، ویرایش و پردازش تعداد بسیار زیادی پارتیکل در نرم افزار سه بعدی رو فراهم میکرد و در اون زمان از این تکنولوژی نمیشد بعنوان یک پلاگین نام برد چراکه بصورت اختصاصی برای جلوه های ویژه برخی از اثار سینمایی مثل Cursed و Stay توسط این شرکت ساخته شده بود. اما نهایتا در سال 2007 و در رویداد بزرگ SIGGRAPH بود که Frantic Films خبر انتشار پلاگینی رو برای نرم افزار 3ds Max داد به نام Krakatoa که باعث شگفتی بسیاری از فعالان این عرصه شد. پلاگینی که امکان مدیریت و رندرینگ تعداد بسیار زیادی پارتیکل رو در کمترین زمان ممکن فراهم میکرد و خب میشه گفت که کراکاتوا در سیگراف سال 2007 بعنوان اولین Particle Renderer برای نرم افزار تری دی مکس عرضه شد.
 
معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
پس از مدتی شرکت Frantic Films توسط کمپانی Prime Focus خریداری شد و تا مدتی در ابتدای نام پلاگین کراکاتوا میشد اسم کمپانی Prime Focus رو مشاهده کرد که پس از گذشت زمان بخش نرم افزاری Prime Focus منتقل شد و نهایتا در سال 2010 شرکت نرم افزاری Thinkbox Software تاسیس و بازاریابی، فروش، توسعه و پشتیبانی پلاگین Krakatoa توسط این شرکت ادامه یافت. اما این پایان مسیر کراکاتوا نبود و رفته رفته این پلاگین تونست جایگاه ویژه ای رو بین هنرمندان این عرصه پیدا کنه و نسخه های مجزایی از اون برای نرم افزارهایی نظیر مایا و سینمافوردی و همینطور یک نسخه مستقل نیز ارائه شد.
 

کاربرد پلاگین Krakatoa چیست ؟

معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
اگه شما یکی از افراد فعال در زمینه ویژوال افکت و یا موشن گرافیک باشید حتما تا حالا با سیستم های ذره ای و یا همون پارتیکل سیستم ها سروکار داشتید. ذراتی که در نرم افزارهای سه بعدی همیشه میتونن افکت های فوق العاده رو خلق کنن اما همین ذرات تولید شده وابستگی بسیار زیادی با منابع سخت افزاری شما دارن. به این معنی که هرقدر تعداد ذرات شما افزایش پیدا کنه، طبعا به منابع سخت افزاری بیشتری هم نیاز خواهید داشت و با بیشتر و بیشتر شدن ذرات در نهایت به بن بست خواهید خورد. تصور کنید که قراره فضایی پر از گرد و خاک رو توسط سیستم ذره ای شبیه سازی کنید. قطعا در اینگونه صحنه ها تعداد ذرات بسیار زیاد خواهند بود. شاید میلیونها و بعضا میلیاردها که بدون تردید هیچ موتور رندری بسادگی امکان رندر از این تعداد پارتیکل رو نخواهد داشت و در اینجاست که میشه اهمیت پلاگین Krakatoa رو متوجه شد و کراکاتوا بعنوان یک سیستم Volumetric Particle Rendering امکان ایجاد، تغییر، ذخیره سازی (کش)، تبدیل، ویرایش، شیدینگ و البته رندرینگ تعداد بسیار زیادی Particle رو با یک سرعتی باورنکردنی ممکن میکنه.
 
معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
در بالا به تعدادی از کاربردهای اصلی پلاگین Krakatoa اشاره داشتیم و واقعا دور از انصافه که بخوایم از این پلاگین صرفا بعنوان یک سیستم رندرینگ نا ببریم. هر وقت صحبتی از کراکاتوا میشه سه کلمه رو میشه بخوبی بخاطر آورد و اونهم Manipulation ، Rendering و Management Toolkit هست که از این پلاگین میشه بعنوان یک سیستم جامع جهت مدیریت، تغییرات و رندرینگ پارتیکل ها نام برد.
 

نسخه های مختلف Krakatoa

معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
درحال حاضر Krakatoa در 4 نسخه عرضه میشه و البته در ابتدا به این گستردگی نبود. توی بخش تاریخچه به این موضوع اشاره داشتیم که این پلاگین در سیگراف 2007 برای اولینبار بعنوان یک پلاگین برای نرم افزار 3ds Max عرضه شد و تا چندی پیش نیز به همین صورت ادامه داشت. ولی پس از انتشار نسخه 2 شاهد اضافه شدن یک پسوند در نام Krakatoa بودیم که خبر گسترش این پلاگین رو میداد. نسخه 2 این پلاگین برای نرم افزار 3ds Max با نام Krakatoa MX ارائه شد که درواقع MX به نرم افزار مکس اشاره داشت. در کنار این نسخه شاهد ارائه شدن این پلاگین برای نرم افزار Maya نیز بودیم که این نسخه جدید هم Krakatoa MY نام گرفت و چندی پیش هم نسخه مخصوص نرم افزار Cinema 4D با نام Krakatoa C4D ارائه شد. در نهایت نسخه ای بصورت مستقل با نام Krakatoa SR نیز تونست به جمع خانواده کراکاتوا اضافه بشه و با این رویکرد که بتونه بستری آزاد جهت برقرار ارتباط توسط API با دیگر نرم افزارهای این عرصه باشه.
 
پس نسخه های پلاگین Krakatoa بدین شرح است :
 
Krakatoa MX - نسخه مخصوص نرم افزار Autodesk 3ds Max
Krakatoa MY - نسخه مخصوص نرم افزار Autodesk Maya
Krakatoa C4D - نسخه مخصوص نرم افزار Maxon Cinema 4D
Krakatoa SR – یک نسخه مستقل از این پلاگین که در اون امکان برقراری ارتباط توسط API با نرم افزارهای دیگر به زبانهای Python و یا C++ فراهم شده.
 
معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
به این موضوع هم اشاره ای داشته باشم، همین چندی پیش بود که نسخه مخصوص نرم افزار سینمافوردی توسط Thinkbox بصورت رسمی عرضه شد. خبر انتشار این نسخه C4D از خیلی وقت پیش اعلام شده بود که نهایتا با تاخیر نسبتا زیاد این نسخه در اواسط ماه آوریل امسال برای سینمافوردی هم ارائه شد و اتفاقا همون موقع خبر انتشارش رو در پادکست شماره 3 خدمت شما رسونده بودیم.
 

برخی از ویژگی های کلیدی Krakatoa

معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
اما شاید بد نباشه اگه یه نگاه کوتاهی هم به برخی از ویژگی های کلیدی و اصلی این پلاگین داشته باشیم. به هرحال هر ابزار قدرتمندی که در این عرصه وجود داره، جدای از کاربردهای اصلی خودش معمولا یکسری ویژگی های کلیدی و مهم رو میشه در اون دید و بهشون اشاره داشت. شاید یکی از مهمترین ویژگی های Krakatoa تعامل بسیار خوبش با اکثر سیستمهای ذره ای در نرم افزارهای مختلف سه بعدی سازی باشه. پلاگین کراکاتوا امکان برقراری ارتباط و تعامل با سیستم هایی مثل X-Particles ، ThinkingParticles ، Particle Flow ، Phoenix ، RealFlow ، FumeFX و حتی Naiad قدیم و یا همون بایفراست فعلی نیز فراهم شده و شما براحتی میتونید پارتیکل های ایجاد شده توسط چنین سیستم هایی رو توسط کراکاتوا فراخوانی، ویرایش، مدیریت و در نهایت رندر کنید. و البته ناگفته هم نماند که کراکاتوا امکان فراخوانی داده های مخصوص ذرات (PRT) رو نیز در خودش داره که بعنوان مثال میتونید ذرات در فرمت های ذخیره شده ای مثل BIN در نرم افزار RealFlow رو در Krakatoa فراخوانی و رندر کنید.
 
معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
یکی دیگه از ویژگی های جالب و قابل توجه در این پلاگین دارا بودن یک سیستم جامع جهت ویرایش داده های با نام Magma هست که این بخش بصورت یک سیستم کاملا node-base ارائه میشه. در نسخه 2 پلاگین کراکاتوا بخش Magma بصورت کامل یک بازنویسی رو در خودش دیده که این بروزرسانی باعث افزایش سرعت و کارایی این بخش شده.
 
معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
و در آخر هم به یک قابلیت جالب در این پلاگین اشاره داشته باشیم که در نسخه 2 بشدت توسعه داده شده و اونهم امکان رندرینگ مو (Hair) توسط کراکاتواست. حتما به این موضوع توجه داشتید که Krakatoa بعنوان یک Volumetric Particle Rendering تمامی پردازش های خودش رو بصورت CPU-based انجام میده و با بهینه سازی های بسیار گسترده ای که صورت گرفته باعث شده تا فرآیند رندرینگ داده ها در این پلاگین در کمترین زمان ممکن صورت بگیره و حالا تصور اینکه بتونیم Hair رو توسط همین سیستم رندر کنیم، شاید کمی هیجان انگیز باشه چراکه سرعت در این پلاگین حرف اول رو میزنه و هم اکنون در نسخه 2 این پلاگین و با پشتیبانی که از سیستم های ساخت مو در نرم افزارهای سه بعدی مثل Hair and Fur و حتی پلاگین Hairfarm داشته، امکان رندرینگ مو در کمترین زمان ممکن فراهم شده. و حتی توسط سیستم Magma میتونید برای موها شیدر مخصوصی رو در نظر بگیرید.
 

ردپای Krakatoa در برخی از آثار بزرگ سینمایی

معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
دوستان میدونید معمولا وقتی از یک پلاگین و یا نرم افزاری در کارهای سینمایی استفاده میشه، سازنده این رو بعنوان یک امتیاز محصول خودش بحساب میاره و این موضوع درباره پلاگینی مثل Krakatoa که ساخت اون توسط شرکت فعال در زمینه VFX بوده نیز بشدت دیده میشه. تاحدی که حتی قبل از انتشارش اولین استفاده ازش در 2 کار سینمایی بود. در ادامه سعی میکنم یه لیستی از آثاری که در ویژوال افکت اونها از پلاگین Krakatoa استفاده شده رو تقدیمتون کنم.
 
معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
 • Lucy محصول سال 2014 توسط ILM
 • Man of Steel محصول سال 2013 توسط Scanline VFX
 • Star Trek into Darkness محصول سال 2013 توسط Pixomondo
 • Oblivion محصول سال 2013 توسط Pixomondo
 • A Good Day to Die Hard محصول سال 2013 توسط Pixomondo
 • Snow White and The Huntsman محصول سال 2012 توسط Pixomondo
 • The Avengers محصول سال 2012 توسط Hydraulx
 • Harry Potter and the Deathly Hallows Part II محصول سال 2011 توسط Gradient Effects
 • Skyline محصول سال 2011 توسط Hydraulx
 • Sucker Punch محصول سال 2011 توسط Prime Focus VFX
 • Transformers Dark of The Moon محصول سال 2011 توسط Atomic Fiction
 • Green Lantern محصول سال 2011 توسط Pixomondo
 • Avatar محصول سال 2009 توسط Prime Focus VFX
 • G.I.Joe The Rise Of Cobra محصول سال 2009 توسط Prime Focus VFX
 • 2012 محصول سال 2009 توسط Pixomondo
 • Dragonball Evolution محصول سال 2009 توسط Prime Focus VFX
 • Journey to the Center of The Earth 3D محصول سال 2008 توسط Frantic Films
 • Quantum of Solace محصول سال 2008 توسط MK12
 • Superman Returns محصول سال 2006 توسط Frantic Films
 • Cursed محصول سال 2005 توسط Frantic Films
 • Stay محصول سال 2005 توسط Frantic Films
 
معرفی پلاگین قدرتمند Krakatoa و نگاهی به قابلیت های این پلاگین
 
واقعا فکر میکنم تک تک این آثار میتونن برای این پلاگین بنوعی یک امتیاز مثبت بحساب بیان و حتما شما دوستانی که در زمینه VFX فعالیت دارید، با اکثر این فیلم ها آشنا هستید و از همینجا بخوبی میشه قدرت کراکاتوا رو حس کرد.
 

 
در انتهای هر مطلب معرفی ابزار طبق معمول همیشه میریم به سراغ لینک های دانلود ولی متاسفانه یه خبر بد برای کاربران نرم افزار 3ds Max دارم و اونم اینکه هنوز یک نسخه کرک شده کامل و بدون مشکل برای ورژن 2 منتشر نشده. (البته نسخه هایی هست که باید بررسی بشن) راستش دوست ندارم بیشتر از این درباره کرک، فعالسازی و ... توی مطلب صحبت کنم و ازتون دعوت میکنم برای دانلود جدیدترین نسخه به تاپیک مخصوص این پلاگین در تالار گفتگو مراجعه کنید و در اونجا حتما باهمدیگه به بررسی کرک های موجود برای نسخه های مختلف این پلاگین میپردازیم.
 
 
نسخه مخصوص نرم افزار Cinema 4D قبلا توی بخش دانلود قرار گرفته که با مراجعه به این لینک میتونید بهش دسترسی داشته باشید. و دوتا قول هم بهتون بدم. اول اینکه بزودی در تالار گفتگو بخش پلاگین های Maya جدیدترین نسخه های موجود Krakatoa برای این نرم افزار هم قرار خواهد گرفت که جهت دانلود پیشنهاد میکنم در تالار گفتگو پیگیر این موضوع باشید. دومین قول هم اینکه به محض انتشار یک نسخه کرک شده Stable برای نرم افزار 3ds Max حتما لینک دانلود مستقیم اون در بخش دانلود قرار خواهد گرفت.
 

 
امیدوارم که از خوندن این مطلب لذت برده باشید و براتون مفید بوده باشه
 
حتما نظرات و دیدگاههای خودتون رو برای ما بنویسید ...
 
یاحق
 
مصطفی رضایی

مصطفی رضایی

در زمینه گرافیک سه بعدی، انیمیشن سازی و موشن گرافیک فعالیت میکنم و با نرم افزار هایی مثل تری دی مکس، افتر افکتز، فتوشاپ و ... آشنایی دارم. این وبسایت از سال 1390 راه اندازی شد تا مرجعی باشه برای تمامی هنرمندان صنعت CG در ایران ...

نظرات (61)

 • time

  time

  08 آبان 1393 ساعت 13:37 |
  خسته نباشی مصطفی جان به نظر من این بخش از همه ی بخش ها جالب تره!!!!!!
  راستی قول داده بودی یه مطلب کامل و آموزش هم در مورد پلاگین thinkingParticles 6 داشته باشید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  دستت درد نکنه
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 18:53 |
   مرسی امیر جان
   بله قراره مطلب درباره tp هم داشته باشیم
 • حمید رضا

  حمید رضا

  08 آبان 1393 ساعت 13:52 |
  بسیار عالی بود ... منتظرآموزشهای این پلاگین هستیم .سربلند و سلامت باشید
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 18:54 |
   آموزش برای این پلاگین هست. تعدادشون زیاده و حجمشون هم بالاست. اگه فرصتش بشه حتما آموزشهای این پلاگین رو با لینک مدیافایر توی تالار گفتگو قرار میدم.
   • hamid reza

    hamid reza

    09 آبان 1393 ساعت 23:43 |
    واقعا ممنونم آقای رضایی
 • محمد جواد کسایی

  محمد جواد کسایی

  08 آبان 1393 ساعت 13:53 |
  بابت این مطلب مفید ممنون و خیلی فوقالعاده بود
  ممنون و خسته نباشید
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 18:55 |
   درود بر محمد جواد عزیز
   لطف داری و ممنون از حضورت
 • مرتضی فتح الهی

  مرتضی فتح الهی

  08 آبان 1393 ساعت 13:59 |
  ممنون از بررسی ها و اطلاع رسانی های خوبتون آقای رضایی...
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 18:56 |
   خواهش میکنم مرتضی جان
   امیدوارم که مفید بوده باشه
 • م

  م

  08 آبان 1393 ساعت 14:10 |
  سلام و تشکر بابت این مطلب خوب

  چند تا سوال دارم:

  - الان نسخه ی مستقلش ارائه شده؟ و کرک شده؟

  - یه سوالی که همیشه در مورد این پلاگین دارم اینه که آیا پارتیکل ها رو به صورت یک سری ذرات میشناسه فقط و مثلا میتونه یک متریالی بهشون بده - یا اینکه توانایی این رو داره که برای هر پارتیکل یک آبجکتی رو بشناسه و رندر بگیره؟ (مثلا یک سری برگ و چوب خشک که بین درختهای یک جنگل دارن حرکت میکنن)

  باز هم تشکر
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 19:06 |
   سلام محمد جان

   راستش دقیقا در جریان کرک نسخه SR ـش نیستم. حالا چرا نسخه مستقل ؟

   درباره سوال دوم خب بله این پلاگین خیلی عالی میتونه برای پارتیکل ها ماده و رنگ درنظر بگیره. درواقع اینکار توسط همون ادیتور نودبیس Magma انجام میشه.

   اما اینکه گفتی هر پارتیکل رو بعنوان یک آبجکت بشناسه مثل برگ و ... خب چه نیازی به اینکار هست ؟! اینکارو میشه با سیستم ذره ای خود نرم افزار انجام داد و کراکاتوا میتونه کار رندرگیری رو انجام بده. درضمن برای یکسری شاخ و برگ نیازی به کراکاتوا نیست. این پلاگین برای پردازش پارتیکل با تعداد بسیار زیاده. مثلا فرض کن قراره کلی گرد و خاک یا شن و ماسه رو با پارتیکل سیستم شبیه سازی کنی و ازش رندر بگیری و این سیمولیشن میتونه تعداد ذرات خیلی بالایی رو داشته باشه (مثلا 50 میلیون یا 100 میلیون) و بعدتوسط همین کراکاتوا میتونی از این تعداد پارتیکل خروجی بگیری. طبیعیه که انجین های معمولی نمیتونن از پس پردازش این تعداد particle بر بیان ولی کراکاتوا اینکار رو در کمترین زمان ممکن انجام میده.
   • time

    time

    08 آبان 1393 ساعت 19:31 |
    یعنی مصطفی جان در یک شبیه سازی مثلن شن که 100 پارتیکل به کار رفته اون همه زمان که در حالت عادی برای سیمولیشن صرف می شد با کراکاتوا در زمان کمتری انجام می شه؟
    • مصطفی رضایی

     مصطفی رضایی

     08 آبان 1393 ساعت 19:40 |
     خیر امیر جان. کار این پلاگین سیمولیشن نیست
     توی مطلب کامل درباره کاربردش توضیح دادم
 • علیرضا

  علیرضا

  08 آبان 1393 ساعت 14:57 |
  ممنون از آموزش و فایل های خوبتون
  من پرسشی دارم هرجا دنبال پاسخش گشتم پیدا نکردم. اگر ممکن هست شما پاسخ بدید.
  چطوری میشه یک مدل رو به هم وصل کرد. مثلاً یه آدم داریم که می خوایم دستش به تنش وصل باشه و وقتی دستش رو حرکت میدیم از تن جدا نشه...

  اگر براتون ممکن نیست همینجا پاسخ بدید خواهشاً به ایمیلم بفرستید
  خیلی ممنون
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 19:10 |
   علیرضا جان سوالت رو در جای مناسبی نپرسیدی ! بهتره این سوالات رو در تالار گفتگو مطرح کنی

   من دقیقا نمیدونم مشکل مدل شما چیه ! دست و پاش جداست ؟ اگه vertex های یه مدل poly از همدیگه جدا باشن، این امکان براتون وجود داره که بتونید اونها رو با کمک امکاناتی مثل weld به همدیگه متصل کنید.

   به هر حال اینطوری نمیشه پاسخ داد و من حتی نمیدونم نرم افزار شما چیه. بهتره که سوالتون رو با شرح کامل توی تالار گفتگو مطرح کنید.

   موفق باشید
 • نبی سروی

  نبی سروی

  08 آبان 1393 ساعت 15:01 |
  خسته نباشی مصطفی جان ... یه چیزهایی شنیده بودم از ایشون ! ولی توضیحات شما تمام ابعاد رو شفاف کرد ...

  بالاخره یه چند سال دیگه این یکی هم میاد زیر دستمون ... اندک اندک ...

  ممنون که هستین ...
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 19:12 |
   درود نبی جان. ممنونم از محبتت

   راستش نسخه های قبلی این پلاگین (مثل نسخه 1.6) خیلی خوب منتشر شده بود و راحت میشد ازش استفاده کرد ولی از نسخه 2 به بعد دیگه مشکلاتش شروع شد.
 • سید متین منزوی

  سید متین منزوی

  08 آبان 1393 ساعت 15:07 |
  سلام خط به خط خوندم خیلی جالب بود دستتون درد نکنه لطفا هر چه زود تر پلاگینش رو برای مایا در سایت قرار بدید
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 19:13 |
   سلام. خوشحالم که مفید بود
   بله نسخه مخصوص مایا رو هم سعی میکنم بزودی توی تالار گفتگو قرار بدم
 • ناصر اسلامی

  ناصر اسلامی

  08 آبان 1393 ساعت 15:42 |
  خیلی ممنون مصطفی جان بابت معرفی این پلاگین قدرتمند.
  بچه ها اول سیستم پارتیکل نرم افزارتون رو خوب یاد بگیرید و بعد از این پلاگین کمال لذت رو ببرید.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 19:16 |
   خواهش میکنم ناصر جان

   میدونی کلا مباحث مربوط به ذرات و سیستم های ذره ای خیلی جذابن. و البته ناصر خودت با اینگونه مباحث کاملا آشنایی
 • DANIEL

  DANIEL

  08 آبان 1393 ساعت 16:22 |
  سلام
  مثل همیشه عالی بود لذت بردم فقط , در مورد اینکه با موتورهای دیگه مثل -ویری-فاینال رندر و ... , راساپورت میکنه یا نه .
  در این مورد اشاره نکردین
  ممنون میشم .پاسخ بدین
  با تشکر
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 19:19 |
   سلام
   متاسفانه متوجه سوالتون نشدم ؟
   خود کراکاتوا بعنوان یک انجین در بخش موتورهای رندرینگ قرار میگیره. شما منظورت دقیقا چه نوع تعاملی هست ؟
   • DANIEL

    DANIEL

    09 آبان 1393 ساعت 03:28 |
    ممنون از پاسخ شما
    منظورم اینکه یه افکتی مثل حرکت آب -یا توده خاک و . . . در پروژهای که با موتور نام برده (vray) ,تنظیم شدن. به عنوان یه سیستم ذره ای (پارتیکل ها) استفاده کرد. و رندر گرفت. حتما باید با انجین خود پلاگین کار کرد
    در کل میخوام بدونم
    مثل پلاگین مانند -فونیکس , که انجین ویری ،ساپورت میکنه هست یا نه. انجین ای هست با توانای رندر ذره ای بالا را دارد، یا نه . یک سیستم ذره ای است که دارای موتور رندر مستقل است

    با تشکر بسسسیییار
    • مصطفی رضایی

     مصطفی رضایی

     09 آبان 1393 ساعت 13:25 |
     ببینید پلاگینی مثل Phoenix کارش fluid simulation هست ولی Krakatoa بعنوان یک Particle Renderer شناخته میشه !
 • امین امینی

  امین امینی

  08 آبان 1393 ساعت 16:48 |
  ممنون از آموزش و اطلاع رسانی های خوبتون .. آقای رضایی
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 19:20 |
   خواهش میکنم
   ممنون از حضورتون
 • رضا

  رضا

  08 آبان 1393 ساعت 18:24 |
  عالییی
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 19:20 |
   مرسی
 • omid

  omid

  08 آبان 1393 ساعت 19:45 |
  واااااااای
  عالی بود
  خیلی خفن بود
  آقای رضایی ما اگه شما رو نداشتیم چی کار میکردیم!!!!
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 22:02 |
   ممنون از حضور شما
 • رسول شاکری

  رسول شاکری

  08 آبان 1393 ساعت 20:40 |
  اقا مصطفی دستت درد نکنه مطلب بسیارخوبی بود. ... فقط یه نکته ای که هست اینه که من برای رندر پارتیکبل ها ازآرلوند استفاده میکنم. ولی فکر کنم روی این سوئیچ کنم بهتر باشه.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 22:05 |
   رسول جان هر ابزاری کاربردهای خاص خودش رو داره. به هر حال برای پردازش تعداد پارتیکل های زیاد طبعا کراکاتوا میتونه گزینه بسیار مناسبی باشه. بستگی به پروژه ای که انجام میدی داره
 • Vray

  Vray

  08 آبان 1393 ساعت 21:44 |
  با تشکر فراوان از ایجاد این مطلب
  امیدوارم با قرار دادن آموزشهای پلاگین بشه بیشتر از توانایی اون استفاده کرد
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   08 آبان 1393 ساعت 22:08 |
   ممنون از شما
   بله آموزشهای مفیدی برای این پلاگین از طرف سازنده ارائه شده. و همینطور ویدئوهای Webinar بسیار عالی که محتوای آموزشی خیلی خوبی دارن ولی حجمشون کمی بالاست. سعی میکنم در تالار گفتگو لینکهای مدیافایر این ویدئوها رو قرار بدم.
 • احمد کرمی

  احمد کرمی

  08 آبان 1393 ساعت 22:21 |
  سلام

  خیلی عجیبه که چرا انجین های بازی سازی مثل کرای 3 و یونیتی 5 از این پلاگین ها بهره نمی برند!! البته شاید به خاطر پردازش سنگینی که برای رندرگیری آن لازم هست این کار عملا برای بازی سازی استفاده نشه،خب همین نرمال مپ و اسپک مپ و های مپ باعث شده که مدل ها در Low Poly نمایش خیره کننده از گرافیک رو به نمایش بگذارند اما در هر صورت تنها CascadeFX آنریل 4 بخش بزرگی از مفهوم و انواع ماژول های پارتیکل های جادویی-سینمایی رو که کاستی بزرگی در بازی ها احساس میشه رو بر طرف کرده.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   09 آبان 1393 ساعت 13:34 |
   سلام

   خب مساله گیم انجین ها کاملا متفاوته. بعنوان مثال یک تفاوت عمده و اصلی وجود داره، مثلا پردازش های سیستمی مثل همین کراکاتوا توسط سی پی یو انجام میشه و بهش میگن CPU-Based ولی اکثر پردازش های گرافیکی گیم ها با GPU هستن و جالبه که Krakatoa تاحالا هیچ حرکتی رو درباره GPU انجام نداده ! درواقع در تمامی پردازش های کراکاتوا از GPU هیچ استفاده از نمیشه.
 • MH Behzadi

  MH Behzadi

  08 آبان 1393 ساعت 23:47 |
  واقعا گل کاشتی آقای رضایی. فوق العاده بود. مرسی.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   09 آبان 1393 ساعت 13:36 |
   خواهش میکنم
   ممنون از حضورتون
 • توحید

  توحید

  09 آبان 1393 ساعت 00:36 |
  خیلی ممنونم آقای رضایی عزیز
  واقعا مطالبتون مفید بود.
  ولی ای کاش یه آموزش هم از نحوی استفادش باشه تا بیشتر با کاربرد این پلاگین آشنا بشیم.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   09 آبان 1393 ساعت 13:37 |
   خواهش میکنم توحید جان
   همونطوری که گفتم آموزش هم داره و در تالار گفتگو پیگیر آموزشهای این پلاگین باشید
 • craft

  craft

  09 آبان 1393 ساعت 06:24 |
  ممنون بابت مطلب مفیدتون
  راستی من جدیدا با بلندر کار میکنم برایه بلندر هم میشه ؟؟؟ اگه میشه یه توضیح 1 خطی بدین ممنون میشم
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   09 آبان 1393 ساعت 13:39 |
   خب درحال حاضر Krakatoa پلاگین مجزایی برای بلندر نداره. ولی همونطوری که در مطلب هم اشاره کردم اگه به زبانهای برنامه نویسی c++ و یا پایتون آشنایی داشته باشید میتونید از طریق نسخه SR رابطه ای رو با نرم افزار میزبان خودتون برقرار کنید.
 • قاسم ژاوه

  قاسم ژاوه

  09 آبان 1393 ساعت 12:22 |
  همیشه باهمیم ایول ایول
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   09 آبان 1393 ساعت 13:39 |
   همیشه باهمیم ؟!
   کلا متوجه منظورتون نشدم !!!
 • محمد ذاکری

  محمد ذاکری

  09 آبان 1393 ساعت 14:51 |
  مصطفی جان بسیار عالی و دقیق و جامع
  از شما بسیار سپاسگذارم بابت توضیحات جامع و کاملت.
  نظر من اینه که این سیستم واقعا تو حوزه خودش بی رقیبه و هنوز حتی یک پلاگین دیگه که بتونه این کار بکنه تولید نشده و شاید هم من اطلاع دقیق نداشته باشم!!! ولی در کل رویکرد خیلی خوبی داره این پلاگین؛ همین چند وقته پیش یک مجموعه آموزشی از دیجیتال توتورز گرفته بودم راجع به رندر مو با استفاده از همین پلاگین که جالب بود، ولی مشکل همیشگی ما نبود نسخه های پلاگین دست ما هست و همیشه چالش برانگیزه!!!
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   10 آبان 1393 ساعت 17:55 |
   خواهش میکنم محمد جان
   دقیقا همینطوره. سرعت پیشرفت نرم افزارهای این عرصه فوق العاده بوده (خصوصا توی این چند اخیر)
   ولی نرم افزارها دارن به سمتی میرن که شاید تا چند سال دیگه این سبک استفاده برای ماها غیر ممکن بشه !
 • shahin hamidi

  shahin hamidi

  09 آبان 1393 ساعت 20:02 |
  درود بر شمااااااا
  سایتتون عالیه عالییییییییییی
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   10 آبان 1393 ساعت 17:56 |
   خوشحالم که مطالب مفید بودن
 • پژمان رجبی

  پژمان رجبی

  09 آبان 1393 ساعت 21:30 |
  بسیار عالی:)
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   10 آبان 1393 ساعت 17:56 |
   مرسی پژمان جان :)
 • ashen

  ashen

  09 آبان 1393 ساعت 21:47 |
  خیلی عالی بود،ممنون
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   10 آبان 1393 ساعت 17:56 |
   موفق باشید
 • Shahriar Shahrjerd

  Shahriar Shahrjerd

  10 آبان 1393 ساعت 12:44 |
  وای که چقدر من دنبال کرک این نرم افزار میگشتم یه زمانی.
  دستت درد نکنه مثل همیشه عالی.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   10 آبان 1393 ساعت 17:57 |
   خواهش میکنم
   امیدوارم که براتون مفید بوده باشه
 • fardin

  fardin

  10 آبان 1393 ساعت 20:24 |
  سلام
  ایا این Plug-in همراه با Vray 3 در مکس 14 قابل استفاده است؟
  من با Phoenix FD یک لیوان شراب با کف ساختم ولی رندر با CPU core i7 7 ساعت طول میکشه.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   10 آبان 1393 ساعت 22:06 |
   سلام

   این پلاگین با V-Ray 3 ؟!
   این رو بارها توضیح دادم که Krakatoa یک Particle Renderer هست. پیشنهاد میکنم یکبار مطلب رو با دقت مطالعه کنید !
 • پویان نوذری

  پویان نوذری

  15 آبان 1393 ساعت 18:09 |
  ممنون از مطالب خوبتون و زحماتی که می کشید. مطالب سایتتون تا حالا خیلی به درد من خورده و ازش چیز یاد گرفتم. امیدوارم همیشه موفق باشید. اجرتون با امام حسین (ع).
 • خلیل صدیقی

  خلیل صدیقی

  16 آبان 1393 ساعت 10:24 |
  تشکر از همکاری بزرگ شما برادر عزیز ما مصطفی جان
 • hamidpanahi

  hamidpanahi

  18 آبان 1393 ساعت 22:47 |
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای مصطفی رضایی از اینکه اینقدر پشت کار دارید کمال تشکر را دارم.همین که ساعت ها می نشینید و مطالب مفید و آموزنده رو برای علاقه مندهای هموطنت اون هم رایگان در اختیارشون قرار میدهید یک دنیا تشـــــکر میکنم.
  خسته نباشید دوست عزیز.
 • علیرضا

  علیرضا

  30 اردیبهشت 1395 ساعت 18:41 |
  از اونهای هستی که باید براتون به خاطر این زحمات جایزه نوبل بدن چون خیلی صادقانه و زیبا و دلسوزانه مطالب رو در اختیار علاقمندان قرار میدن . دست شما بوس بوس بوس

نظرتان را بنویسید :

اظهار نظر به عنوان مهمان .

جدیدترین نظرات ثبت شده در بخش بلاگ

عالی بود ممنون از آموزش خوبتون به نظرم بهترین سایت توی این زمینه هست اینجا و واقعا به بهترین شکل آموزش میدین بازم ممنون

محسن محسن 07. تیر, 1399 |

سلام
خواهش میکنم ممنونم از شما
چشم انشالله در فرصت بعدی آموزش های دیگه ای رو هم در سایت قرار میدیم

مهران خدائی مهران خدائی 07. تیر, 1399 |

فشار دقیقا به شما وارد شده. من مختصر و مفید واست نوشتم

ali ali 03. تیر, 1399 |

سلام آقای رجبی. ممنون از مطلب مفیدتون.
من تو استفاده از این پلاگین مشکلی...

مهدی معصومی مهدی معصومی 02. تیر, 1399 |