Maxwell Render فراتر از رندرینگ

در تاریخ سه شنبه, 22 مرداد 1392 در بخش معرفی ابزار توسط حمیدرضا حاجی آقاجانی

معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن

Maxwell Render فراتر از رندرینگ
امروز با معرفی قویترین موتور رندرینگ در خدمت شما هستم . موتور ماکسول ( Maxwell ) بر گرفته شده از نام  فیزیکدانانی بزرگ که در مورد محاسبه ی نور خدمتی بسیار زیادی به دنیا کرده گرفته شده است . این موتور توسط کمپانی Next Limit ساخته شده و در سال 2006 به صورت رسمی برای موتور های سه بعدی منتشر و در دسترس هنرمندان قرار گرفت .
 
موتور رندر Maxwell Render یک موتور و انجین فیزیکالی ( Physically Based ) می باشد که بر پایه نظم فیزیک کاملا دقیق نور و اشعه های کاملا واقعی عملیات رندر و تصویر پردازی را انجام میدهد . این نوع موتور ها شاید خیلی خوب به نظر برسند اما سخت ترین حالت رندرینگ رو دارند چرا که برای ساخت صحنه های Surrealism مناسب نیستند ، به عنوان مثال شما نور های غیر طبیعی را نخواهید داشت ، متریال های غیر واقعی را نخواهید داشت چرا که تمام پارامتر های متریال ها طبق اصول و فرمول های فیزیکی تعریف میشوند . این نوع موتور ها بهترین گزینه برای ساختن صحنه های معماری و سینماتیک محسوب میشوند .
 
بنده از 3 سال پیش با این موتور کار میکنم و هنوز خیلی راه مونده برای تسلط بهش زیرا معایبی داره که از اخر عرض میکنم . ابتدا به ویژگی ها و کمی تعریف این موتور می پردازیم .
 
ویژگی ها :
 
استودیو ماکسول ( Maxwell Studio ) : این امکان واقعا یکی از بهترین قسمت هایی هست که دیدم ؛ این ابزار در واقع نسخه ی Stand Alone این نرم فزار هست ، شما با این نرم افزار دیگر به هیچ نرم فزار ثانویه ای نیاز ندارید و همه چیز را در اختیار خواهید داشت .
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
پلاگین ها : پلاگین های ماکسول به طرز عجیبی قوی هستن به طوری که میتوانید در ویوپورت ها به صورت ریل تایم رندر را تنظیم کنید ، اما بدی آن این است که پلاگین ها فقط کاره تبدیل را انجام میدهند و اگر ماکسول بر روی سیستم شما نصب و رجیستر نباشد ، نمیتوانید از پلاگین ها استفاده کنید .
 
این موتور رندر از اکثر نرم افزار های مطرح دنیا مثل SketchUp ، Rhino3D ، Modo ، Lightwave ، Houdini ، Softimage ، Cinema 4D ، Maya ، 3ds Max و ... پشتیبانی میکنه . همچنین ماکسول از فرمت های زیر پشتبیانی میکنه :
 
OBJ DXF STL LWO PLY XC2 3DS FBX COLLADA MXS
 
جالبه بدونید ماکسول برای After Effects و NUKE هم پلاگین داره ...
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
ابزار Fire! : پلاگین ماکسول موتور فیزیکی هست اما موتور ریل تایم نیست مانند ARION و ... اما سازنده ی بسیار خلاق اون ابزاری رو خلق کرد به نام !Fire که میتوانید هر وقت میخواید ویوپورت رو به صورت کاملا ریل تایم و با کیفیت مناسب رندر کنید .
این امکان در پلاگین های زیر فقط وجود دارد و پشتیبانی شده است :
 • 3ds Max
 • ArchiCAD
 • Cinema4D
 • FormZ 7
 • Houdini
 • Lightwave
 • Maya
 • Modo
 • Rhinoceros
 • SketchUp
 • Softimage
 • Solidworks
ابزار MultiLight : این ابزار عجیب ترین چیزی هست که خودم توی رندرینگ دیدم ، ابتدا این قابلیت در FryRender طراحی شد اما بعد این موتور به طور کامل منسوخ شد به طوری که الان دیگه هیچ اثری ازش نیست و جای خودش رو به ARION داد ! خب این امکان چی هست ؟ در یک جمله میتوان گفت 100 رندر رو فقط یک بار رندر کنید !!!
قابلیت MultiLight به این گونه عمل میکنه که بعد از رندر به شما یک Mixer میده شبیه میکسر های موزیک سازیه ، شما میتونید حتی بعد از رندر تک تک نور های صحنه رو کنترل کنید . شما میتوانید صدها بار صحنه رو با نورپردازی های مختلف انجام دهید و هر دسته رو یک Lightin Group کنید ، بعد از یک بار رندر شدن میتونید هر نور را خاموش و روشن و رنگ انرا تنظیم کنید :
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
تصویر زیر تنها یک بار رندر شده و با تنظیم پارامتر ها تغییر کرده است :
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
این واقعا فوق العادست نه ؟ :دی
 
هزاران پریست اماده :  در ماکسول برای شما چندین متریال اماده حدودا 10 عدد ، و 400 فایل IOR که شامل ضریب شکست های مواد ، و چندین Emitter نور اماده که شامل نور های حبابی ، فلوئورسنت و ... میباشد .
 
متریال ادیتور پیشرفته : ماکسول شامل یک متریال ادیتور عالی برای خودشه که میتونید در تصویر زیر قسمتی از اون رو ببنید :
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
نکته » لازم میدونم اینجا طرز کار و اصول کلی متریال های مکسول رو شرح بدم ، خب متریال های مکسول کلا 4 نوع هستند :
BSDF : متریال استاندارد دارای شاخص های فیزیکی برای ساختن مواد مختلف که برگرفته شده از عبارت Bidirectional Scattering Distribution Function میباشد .
Displacement Layer : برای اضافه کردن جابه جایی استفاده میشود شما میتوانید چندین لایه دیسپلیس منت بسازید اما تنها فقط یکی از انهارا میشود رندر کرد !
Coating : این قابلیت برای خاصیت فیزیکی لایه بسیار نازک میباشد مثل حباب صابون و ...
Emitter : خاصیت نور و درخشندگی و برای ساطع کردن نور در فضا استفاده میشود .
 
این متریال ها به صورت لایه ای بر روی هم قرار و با دو حالت Addtive و Normal بر روی هم Blend میشوند .
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
متریال Subsurface Scartting هم در قسمت BSDF گنجانده شده که میتوان برای اشیا استفاده کرد اما به خاطر داشته باشید SKIN نیست ! و توی این موتور ها شبیه سازی پوست خیلی خیلی خیلی سخته بر عکس ویری و منتال ری !
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
هزاران پریست اماده :  در ماکسول قابلیت Hair پشتیبانی شده اما خیلی سخت و بد قلقه ولی یک امکان دیگر به اسم MaxwellGrass هست که خیلی راحت و عالیه ...
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
RealFlow Importer : تعامل کامل با نرم افزار RealFlow یکی از ویژگی های برتر دیگر این موتور محسوب میشه ...
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
Lighting Method :
Emitter : نور پردازی در این موتور ها با باقی موتور ها فرق میکند ، چرا که دیگه نه  Spotlight و نه ... در اختیار نخواهید داشت و نور پردازی بر پایه ی اجسام Emitter میباشد که توسط متریال و یک جسم تولید میشه و شما برای یک Spot باید با چندین آینه دقیق این نور رو شبیه سازی کنید .
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
نوع بعدی Sun And Sky است :
 
معرفی موتور رندر Maxwell Render و نگاهی به ویژگی ها و قابلیتهای آن
 
نوع بعدی نورپردازی IBL یا همون HDRI هست که در این زمینه هم به زودی مطلبی خواهیم داشت .
 
013
 
خب قابلیت و ویژگی های اصلی این موتور اینها بودند اما باز هم دارند . میرسیم به معایب این موتور عظیم ...
 
معایب :
 
ماکسول به شدت سنگینه و به شدت کنده !!! حتی غول ترین سیستم ها نمیتونند خیلی قوی رندر کنند .
 
رندرگیری طبق زمان انجام میشود و نقطه ی پایانی ندارد .
 
رندرگیری به شدت و خیلی خیلی سخته پس این رو همیشه به خاطر داشته باشید :
 
اگر مبتدی هستید ، اگر هیچ مطالعه دقیق از مواد ندارید ، اگر رشتتون معماری فیزیکال و ... نیست ، اصلا ، اصلا ، اصلا طرف این موتور نیاید چون کاملا بی فایدست ، کار با مکسول کار هر کسی نیست و تنها افراد بسیار بسیار حرفه ای و با تجربه میتونند از اون به خوبی استفاده کنند کسانی که رشته ی عکاسی رو به حد الا  رسوندند ، کسانی که به شدت روی مواد تحقیق کردن ، تمایل نور ها ، ضریب شکست فیزیکی و ... همه رو بدونند ، پس با خودتون نگید "حالا یک امتحانی بکنم ... !!!  " چون به هیچ وجه امکان پذیر نیست که بتونید راحت رندر کنید !!!
 
 
همچنین Showreel 2013 این موتور رو میتوانید در این لینک مشاهده کنید .
در اخر باید اضافه کنم نسخه ی جدید مکسول کرک شده اما کرکش درست نیست و هنوز کرک سالمی نداره ، پس درخواست لینک لطفا نکنید .
 
این مطلب به همینجا ختم نمیشه و  بنده در حال گسترش این موتور هستم اما بازم میگم به درد هرکسی نمیخوره ، اما به زودی بعد از آمورش اولم ( Vray Hair Rendering ) در این سایت آموزش های ماکسول و توضیح کامل و تک تک پارامتر ها رو قرار میدم و در ضمن این بستگی به پشتیبانی و اشتیاق شما دوستان داره پس نظر هم یادتون نره، اگر سوالی از این موتور داشتید در بخش تالار گفتگو مطرح کنید .
 
فقط یک سوال از شما عزیزان ، به نظرتون آموزش ماکسول PDF باشه بهتره یا Video ?
 
خب فعلا مطلب به اینجا ختم میشه ...
 
 
این مطلب اختصاصی مصطفی تری دی میباشد و بنده ( حمید رضا حاجی آقاجانی ) به عنوان نوسینده اجازه کپی به هر نحوی رو نمیدم ، لطفا این مطلب رو هیچ جا کپی نکنید حتی با ذکر منبع !
 
 
حمیدرضا حاجی آقاجانی

حمیدرضا حاجی آقاجانی

حمیدرضا حاجی اقاجانی هستم، 4 ساله که به صورت جدی تمرین روی سی جی رو شروع کردم، توی بیشتر زمینه ها فعالیت دارم اما فعالیت اصلی من در بخش نورپردازی و رندرینگ، تکنیکال-آرت، گیم گرافیک و انوایرومنت آرت ـه و خیلی خوشحالم که میتونم علم ناقابلی که بدست میارم رو با ...

نظرات (66)

 • مصطفی رضایی

  مصطفی رضایی

  22 مرداد 1392 ساعت 04:47 |
  سلام
  حمید جان خیلی عالی و دقیق توضیح دادی . واقعا لذت بردم
  این خیلی خوبه که تمامی موتور های رندر معرفی بشن و این حالتی که بوجود اومده و اکثر کاربران به سمت وی ری رفتن از بین بره. البته نمیخوام بگم که وی ری بده یا ضعیفه (در قدرت وی ری هیچ شکی نیست) ولی اینکه یک موتور رندر در ایران حالت انحصاری پیدا کرده و هر کسی هم پا به این عرصه میذاره اول میره سراغش بده .
  حسن بزرگ اینگونه مطالب اینه که چه کاربرانی که تازه کار هستن و چه کهنه کار با کلیات این موتورها آشنا میشن و در انتخاب درست خیلی خیلی بهشون کمک میکنه . مثلا همین مکسول تا چند سال پیش در ایران هیچکس نمیشناختش ! الان هم خیلی شناخته شده نیست ولی فقط کافیه شما نام وی ری رو جستجو کنید . اونقت میبینید که چقدر آموزش و مطالب براش وجود داره . البته بازم تاکید میکنم قصد مقایسه ندارم .
  حمیدرضا عزیز بازم خیلی خیلی ممنون . مقاله ای که نوشتی حرف نداشت و با شناختی که ازت دارم میدونم که در زمینه رندرینگ استادی و امیدوارم بازهم از اینگونه مطالب از طرف شما ببینیم .
  موفق باشی دوست من
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 10:28 |
   سلام و درود
   مرسی مصطفی جان ، اخه الان یک هفتست به صورت خیلی جدی نشستم پاش زیر و زبرش رو حفظم اما کار باهاش خیلی سخت و بد قلقه یک ISO کل کار رو زیرور رو میکنه !!! ممنون در حد توانم بود ، خوشحالم خوشت اومده ;)
   در مورد ویری بگم واقعا کامل ترین موتوری هست که دیدم اما تو ایران همونطور که گفتی بیشتر از هر چیزی طرفدار داره ، منتال ری به اون قدرتمنده میبینی حتی طرف نمیدونه چی هست ، میگه از کجا باید دانلود کنم ؟
   میدونی ما ایرانی ها خیلی بد عادت شدیم همیشه به دنبال اسون تره هستیم ، نمیدونم الان ما و تکنولوژی داریم خدمت میکنیم یا که نه مشکل ساز میشیم ؟!، طرف هنوز تکستچر بلد نیست میره سراغ nDO2 انرپ بلد نیست میره سراغ Unrewlla خلاصه .... دیگر سراغ راه اصلی نمیره و با پلاگین میاد بالا ، به نظرت این خوبه یا نه ... !؟
   بازم ممنون ، مطلب هایی بیشتر در مورد رندر خواهیم داشت ، مطلب بعد از این اموزش VrayHair که تموم شد ، مقایسه کلی تمامی موتور ها با یکدیگره و میخوام بخش هر کدوم رو مختصر شرح بدم تا هر کس بدونه واسه چه کاری سراغ چی بره ... :دی
   ماکسول چون خیلی از افراد رفتن سرش ولی مثل ویری و ... نیست ، حتی مثل هم سبک های خودش هم نیست ، به شدت بد قلقه اما قدرتش خیلی زیاده نامرد ! :دی ، ویری چون سر بزیره و طبق هرچی بهش میگی راهت کار رو انجام میده طرفدارش خیلی زیاده ...
   مرسی بازم لطف داری ، درس پس میدم ...
   شما هم موفق باشی :گل:
   • مصطفی رضایی

    مصطفی رضایی

    23 مرداد 1392 ساعت 05:37 |
    سلام

    حمید باهات موافقم . خب میدونی اکثر پلاگینها یه جور حالت کمکی دارن . قطعا وقتی کاربر روش اصلی رو بلد نباشه استفاده از پلاگین اشتباهه .
    اتفاقا مثال جالبی زدی . همین Unrewlla اگه کاربر اصول اولیه آنرپ رو ندونه استفاده از این پلاگین سودی به حالش نداره . مثل اینه که کسی مسیر اصلی رو بلد نباشه بعد هم بخواد میانبر بزنه !

    روش کار آسون و سادگی یکی از دلایلی اصلی که وی ری محبوبیت زیادی رو در ایران پیدا کرده . نتیجه ای رو که با موتور های دیگه در چند ساعت بدست میاری رو با وی ری میتونی در چند ثانیه بدست بیاری . بزرگترین مشکل وی ری سرعتش بود که فکر میکنم در نسخه 3 تا حد زیادی این مشکل برطرف شده .

    موفق باشی حمید جان
   • احمد مسعودی

    احمد مسعودی

    19 فروردین 1393 ساعت 21:19 |
    درود فراوان به شما دوستان
    خیلی عالیه. ممنون و متشکر، میخواستم نظرتونو درباره این موتور رندر برای گرایش معماری بدونم
    با تشکر
    video
 • time

  time

  22 مرداد 1392 ساعت 07:17 |
  خیلی خیلی عالی بود دستت درد نکنه
  توضیعات خیلی عالی بود
  video
  موفق و پیروز باشید
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:15 |
   ممنون از شما ...
   موفق باشی رفیق
 • Teapot

  Teapot

  22 مرداد 1392 ساعت 08:58 |
  با سلام
  بابت اطلاع رسانی خیلی ممنون لطفا آموزشها ویدئویی باشه. وبیشتر در مورد توضیح متریال ها
  با تشکر
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:16 |
   ممنون از شما ...
   موفق باشید
 • حسین نظریافت

  حسین نظریافت

  22 مرداد 1392 ساعت 09:51 |
  موضوع lighting من و روانی کرد
  عالی بود - چون من بشخصه معتقدم باید نورپردازی بر اساس دنیای واقعی باشه
  ولی حیف که به گفته شما نیاز به یک ابر رایانه داره
  بنظرم آموزش ویدیویی باشه بهتر از pdf در نهایت هر چه از دوست رشد نیکوست
  بسیار ممنونم به خاطر اطلاعاتتون
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:18 |
   با سلام ممنون از شما لطف دارید
   باید عرض کنم که خیر طرز فکر اشتباست ویری و منتال و ... همکگی بر اساس دنیای واقعی هستند ، تنها فرقشون اینه که ویری و ... با RGB محاسبه میشوند ، اما این نوع موتور ها با Photon و اشعه ی نور و تجزیه ی اون ...
   اموزش ویدیوی احتمالش بیشتر شد .
   باز هم ممنون
 • leon

  leon

  22 مرداد 1392 ساعت 11:20 |
  ممنونم حمیدرضا عزیز بازم خیلی خیلی ممنون . مقاله ای که نوشتی حرف نداشت به نظر منم اموزش هارو به صورت vidio باشد واقعا لذت بردم
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:19 |
   مرسی ، لطف داری عزیز
   موفق و پیروز باشی رفیق
 • مهدی رضائیان

  مهدی رضائیان

  22 مرداد 1392 ساعت 11:36 |
  با سلام و خسته نباشيد مقاله مفيدي بود خيلي ممنون از شما
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:24 |
   سلام و درود بر شما استاد عزیز
   ممنونم از حضور شما ، موفق و سربلند باشید
 • محمد امین

  محمد امین

  22 مرداد 1392 ساعت 12:24 |
  سلام
  بی نظیر بود آقا حمید بی نظیر
  کارتون رو فک کنم خیلیا بپسندند
  شما که به رندرینگ مسلط هستید چرا بقیه موتور رندر ها رو معرفی نمی کنید
  ببینید به نظر من اگه زحمتی نیست بیاید حداقل اون موتورهایی که خودتون مسلط هستید رو مثل همین ماکسول معرفی کنید
  مطمئنا استقبال خوبی میشه و بعد از اون اگه آموزشی قراره ساخته بشه برای اون موتوری که بیشتر استقبال شده ساخته بشه
  یه خواهش دیگم دارم اگه می تونید حتما برا منتال ری یه معرفی بنویسید اونطور که من شنیدم موتور فوق العاده قویه ولی نمی دونم چرا همه چسبیدن به ویری!
  بابت همه نوشته هاتون ممنون
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:28 |
   با سلام ، ممنون از لطف شما ، بنده به 9 موتور رندر تسلط دارم که سعی میکنم بهترین هاشو برای شما اماده کنم اما ماکسول همونطور که گفتم کاره هر کسی نیست ، و الان ARION با همون کیفیت و تنظیماتی بهتر وجود داره انشالله اون رو به جای این موتور اموزش میدم .


   در مورد منتال ری بگم به شخصه هنوز موتوری رو ندیدم که بتونه مثل منتال ری رندر کنه ، اما این موتور تنها ایرادش سرعت کمشه درست مثل ماکسول و دقیقا هم خیلی سخت و بد قلقه باید خیلی تسلط داشت .

   ویری سر به راه و راحت به نتیجه میرسید و واقعا هر چیزی مورد نیاز بوده گذاشته شده

   خواهش میکنم
   موفق باشید
   • محمد امین

    محمد امین

    24 مرداد 1392 ساعت 12:13 |
    معععععععععع (الان بنده رو با دهانی کاملا باز تصور کنید!!)
    9 تا موتور رندر؟ مرد حسابی چه خبره؟!
    مشتاقانه منتظر معرفی های بعدی هستم
 • عرشیا

  عرشیا

  22 مرداد 1392 ساعت 12:25 |
  سلام
  اقا حمید دستت درد نکنه مقاله ی بسیار کاملی بود و مفید . قشنگ توضیح میدی ( نقاط ضعف قدرت تعجب و .. ) بازم ممنون .
  مصطفی عزیز هم راست میگه خیلی خوب میشه که شناخت کاربران نسبت به دیگر قسمت ها مثلا دیگر موتور ها بالا بره و از یک نواختی در بیاد ممنون که بخشی ازین وظیفه رو به عهده و گرفتی .
  من چند وقت پیش با این موتور رندر اشنا شدم خاستم کار کنم (( اون موقع فقط یه ذره منتال بلد بودم )) اقا بعد دیدم این اصلا فرق داره داستانش یه جوریه . یه کم تحقیق کردم تازه فهمیدم کار کردن با این چه مکافاتیه . بعد شرو کردم به مطالعه درزمینه optical pysics . Failure Light مقاومت های نوری رفتار های نور و . . .یه استاد فیزیک هم دانشگاه داشتیم خیلی کمکم کرد و تا حد خوبی یاد گرفتم و درک کردم . قدرت و روش کار این موتور واقعا ترسناکه و خنده اور !!! خلاصه اخرش به یه نتیجه رسیدم که با این سیستم ها نمیتونم باهاش کار کنم و : byby maxwell . . .
  به هر حال ازت ممنونم این مطلب کامل خوب و مفید بود .
  موفق باشی
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:31 |
   درودد بر عرشیا عزیز
   مرسی رفیق لطف داری ، این موتور اصلا بدرد ماها نمیخوره استدیو های بزرگ میتونن نتیجه ی خوبی بگیرند اما بازم در قدرت اون شکی نیست .


   خوشحالم که فراگرفتی این هارو ، هر کاری اصولی بهتره

   به نظر من بهترین گزینه بازم ویری هست ....

   ممنون
   موفق باشی رفیق
 • Brock

  Brock

  22 مرداد 1392 ساعت 13:14 |
  عالی شده
  من آموزشای این نرم افزار رو میدیدم و فک میکردم که یه برنامه کوچیکه که برای کارای کوچیک استفاده میشه.بخاطر همین بدون توجه ازش رد میشدم.ولی اشتباه میکردم.
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:32 |
   بله واقعا عظیمه
   ممنون از حظورتون
 • علی قدرتی

  علی قدرتی

  22 مرداد 1392 ساعت 13:42 |
  با سلام
  حمید رضا جان من چند سال پیش این موتور رندرو نصب کردم همونطور که در بالا گفتی دیدم اصلا به کار من نمیاد
  این مقدمه رو گفتم تا این رو بگم
  انقدر خوب و واضح توضیح دادی که حیفم اومد تشکر نکنم واقعا زحمت کشیدی
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:36 |
   دروووووود !
   ممنون از شما ، خیلی لطف دارید ، خوشحالم که خوشتون اومده
   بازم ممنون و موفق باشید
 • سینا کوهی

  سینا کوهی

  22 مرداد 1392 ساعت 13:43 |
  واقعا عالیی بود،ویدیو بزار آموزشو، ممنوووووون واقعا
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:37 |
   ممنون از شما سینا عزیز
   موفق باشید
 • sepehr

  sepehr

  22 مرداد 1392 ساعت 15:36 |
  حمید رضا جان خیلی عالیه تشکر از زحمتت
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:43 |
   خواهش میکنم سپهر جان
   موفق باشی
 • hadi Halimi

  hadi Halimi

  22 مرداد 1392 ساعت 17:14 |
  خیلی عالی و بسیار بسیار خوب و مفید بود.آیا موتور رندر Arion برای 3D Max وجود داره؟فکر میکنم این گونه آموزش ها که در رابطه با موتور رندر هست بهتر Video باشه.
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:44 |
   ممنون از شما دوست عزیز
   بله داره به نام MAXLIVE اما هنوز کرک نشده ... منتظر کرک هستیم هنوز ...
   موفق باشید
 • آرش

  آرش

  22 مرداد 1392 ساعت 18:00 |
  سلام و ممنون بابت مطلب خوبتون..
  من دو سال پیش با این موتور رندر کار میکردم ولی همونطوری که بالا اشاره شد .. بزرگترین عیب این موتور رندر سنگین بودنش هست که آدم رو از رفتن سراغ همچین نرم افزار پرقدرتی پشیمون میکنه...
  بازم ممنون..
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:46 |
   سلام بر شما ارش عزیز
   ممنون ، بله یکی از ایرادات این موتور همینه ...
   موفق باشید
 • milad

  milad

  22 مرداد 1392 ساعت 18:38 |
  سلام عالی عالی
  زحمت بکشیید video
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   22 مرداد 1392 ساعت 22:46 |
   ممنون از شما دوست عزیز
   موفق و پیروز باشید
 • مهدی شرکت معصوم

  مهدی شرکت معصوم

  22 مرداد 1392 ساعت 20:26 |
  سلام
  عالی بود و خسته نباشی.
  یه کم سخته ولی آموزش ها می تونه ترکیبی از ویدیو و pdf باشه . کلیات در ویدیو و جزییات در pdf.
  بازم ممنون.
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   24 مرداد 1392 ساعت 02:22 |
   سلام
   ممنون از شما لطف دارید !
   موفق باشید
 • محسن امیدوار

  محسن امیدوار

  22 مرداد 1392 ساعت 21:07 |
  سلام
  توضیحات خوبی بود .. مرسی
  ولی چرا داری دیگران رو از کار با مکس ول میترسونی .. اینجوری پیش بری همه ما مکس رو ول میکنیم .. :D
  یادمه زمانی که میخواستم مکس رو شروع کنم همین مشکلو داشتم بعضیا میگفتن مکس خیلی سخته و فلان ..
  به هر حال هرکی طاووس میخواد باس بره هندوستان ...
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   24 مرداد 1392 ساعت 02:24 |
   سلام بر محسن بزرگ چطوری ؟
   ممنون لطف داری ، چون ترسناک هست الان نرم افزار ها تو ایران رایگان ریخته شده بچه بازی ، این موتور واقعا در معنای اصل کلمه سخته !!! واقعا سخته ...
   10 سال باید باهاش کار کنی تا مسلط بشی یا اینکه قبلش رندرینگ رو به حد الا برسونی ...

   مکس هم سخته ، خود من هم هنوز نمیتونم با مکس جوری که باید کار کنم :دی
   ممنون از نظرت ، خیلی لطف کردی ایشالله جبران میکنیــــــــم !
   موفق باشی رفیق
 • Reza

  Reza

  23 مرداد 1392 ساعت 13:04 |
  خیل خسته نباشین واقعا زحمت میکشین فقط یه نکته من نفهمیدم این موتور رندر چه طور از مایا پشتیبانی میکنه ولی از فرمت .ma پشتیبانی نمیکنه؟؟؟؟؟؟
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   24 مرداد 1392 ساعت 02:25 |
   سلام ، خواهش میکنم .
   عرض کنم که همونتطور که در بالا هم گفتم این موتور StanDalone و مایا صحنه رو خروجی به فرمت قابل ساپورت ماکسول میده و رندر میکنه ...
   موفق باشید
 • alireza

  alireza

  23 مرداد 1392 ساعت 14:02 |
  سلام آقا حمید شما معرفی کردی این موتور رندر مکس ول رو

  ولی چرا دوباره آب سرد میریزی رو بچه ها .تازه بعد از معرفی هم اگر بچه ها سیستم قدرتمند داشته باشند با این برنامه میتونن کار کنند . که انشاء الله اگر سیستم ارزون بشه . پس به نظر من این آموزش هم به درد اون موقع میخوره . پس بهترین راه آموزش انجین های مطرح وآسونتر و بعد بچه ها پا بزارن روی آخرین پله . و همیشه آموزش ویدئویی بهتره.

  ببخشید همیشه نمیشه تعریف کرد.

  با تشکر از شما
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   24 مرداد 1392 ساعت 02:28 |
   سلام
   دوست عزیز همونطور که گفتم دیگه این نرم افزار بچه بازی نیست که با دو تا تاتوریال و اموزش و تمرین بشه یاد گرفتش ، پس بیجهت امیدوار نباشید ، به همین خیال هم باشید که سیستم ها ارزون میشه :دی اینجا ایران هست و تولید سخت افزاری نداریم !
   و اینکه بنده دلیلیم سیستم نوبد که بچه ها باهاش کار کنند ، منظورم این بود به شدت سخت و دانش میخواد و مثل ویری و ... نیست !
   چشم انجین های مطرح رو هم اموزش میدیم ، خواهش میکنم همیشه هم نمیشه تشکر کرد :دی
   موفق باشید
 • نازنین

  نازنین

  23 مرداد 1392 ساعت 19:05 |
  با سلام. منو میشناسی
  علت اینکه همه میرند سمت وری برای اینه که اکثرا با مکس کار میکندد اگر مایا بود ارنولد رندر من فوری بال استفاده میشد دوم اکثر برنامه ها قدرتمند شدند پس این قدرت نور پردازی با یک سطح چند درصدی خودشو مشخص میکنه سوم در مورد موتورها باید عرض کنم لازم به توضیحات نیست رندر من از لحاظ giحرف اول میزنه و از لحاظ سرعت میشه گفت یکته تاز برنامه هاست از لحاظ مرتبط کردن به برنامها حال از لحاظ مولتی چنل یا رندر اسکریپ که خیلیها اسمشو نمیدونند باز این برنتماه قوی ترینه بعد از اون برنامه ارنولد رندر مورد توجه خیلیها میباشه چرا که در سنگین ترین حجمها رندر کارشو با قدرت انجام میده نکته جالب توجه اینه که giاین برنامه از تکنیک رندر من استفاده شده حال نکته حالب توجه اینه که در وری 3 کلا از چند تکنولوژی استفاده شده گه شاید کاربران مکس به یه موتور همه کاره تبدیل کرده باشه اول ان که gi وری از همون تکنیک رنر من استتفاده شده و تمامی تکنولوژِ رندر من رو در خودش اورده دوم از سیتمهای اینل نسل جدید با شتاب رندر گیری سریع استفاده شده تقریبا میشه گفت وری 3 بعد از مدتها ساختار خودشو عوض کرده و یک موتور بی عیبو نقص درست کرده موتور بعدی fiinalrenderکه این متور در ورژن 4 از giباتکنولوژِ بالتر از رندر من استفاده کرده و بی نهایت قوی و پر سرعت شده از لحاظ کیفیت چیزی شبیح به مکس ویل رو میده و باید بگم 4 سال هست که قرار این موتور رو بیرون بدند و روش کار کردند موتور بعدی کراکاتوا که یک موتور ذراته و پارتیکل و مو میباشه که شاید بگم قوی ترین موتور در رده خودش میباشه و با قدرت بالای رندر میکنه این موتور در هفته اینده ورژن اصلیش میاد که سیستم giهم در خودش گذاشته
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   24 مرداد 1392 ساعت 02:21 |
   احتمالا علی هدا !!! فقط علی هدا از فاینال رندر و رندر من اطلاعات کذب میده :دی
   عزیز لطفا اطلاعات غلط نده دیگه ; D
   مرسی
 • محمد جواد

  محمد جواد

  23 مرداد 1392 ساعت 22:48 |
  عالی بود داداش ..
  ولی آخرش گفتی خیلی ها نمی تونن نا امید شدم .
  خیلی دوس داشتم کار می کردم با هاش و یاد می گرفتم .
  اما در جواب به سوالت : به نظر من فایل های ویدیویی خیلی حجم بالایی داره . اگره بتونی با تغییر فرمت یا اندازه ی فیلم حجم رو پایین بیاری خب خیلی خوبه . اما اگر نشد همون pdf خوبه . فقط اگر pdf شد سعی کن داداش از عکس زیاد استفاده کنی .
  • حمیدرضا آقاجانی

   حمیدرضا آقاجانی

   24 مرداد 1392 ساعت 02:29 |
   ناامید نشو عزیز کلی موتور دیگه هست با تکنولوژی عالی ، به زودی 2 ومین موتور که مثل این هست رو معرفی میکنم ، با اون رندر های فوق حرفه ای رو در چند ثانیه میزنید ;)

   موفق باشید
 • رضا

  رضا

  24 مرداد 1392 ساعت 11:05 |
  سلام .
  از شما ممنونم که وقتون رو در اختیار علاقه مندان قرار میدید .
  من چند سالی هستش که 3d کار می کنم ، حالا مجبور شدم از موتورهای رندر دیگه به جز رندرر نرم افزار استفاده کنم ، چون 4d کار می کردم تقریبا نیازی نداشتم تا حالا ، ولی با عوض کردن نرم افزار به maya حالا نیاز دارم که به موتورهای رندر دسترسی پیدا کنم ، ولی دسترسی به خود این موتورها توی اینترنت خیلی مشکله و شخصا به جز vray و maxwell ، لینک درست حسابی دیگه ای از موتورهای دیگه پیدا نکردم ،
  اگه ممکنه خود موتورها رو هم برای دانلود بزارید ، خیلی ممنون می شم ف چون تقریبا سایت دیگه ای نیست که این کار رو کرده باشه ، مثلا موتورهای
  Arion
  Furryball
  Renderman
  Arnold
  Guerilla render
  و ....
  ممنون.
 • محمد

  محمد

  27 مرداد 1392 ساعت 00:07 |
  سلام . می خواستم بدونم چقدر این موتور رندر برای انیمیشن کارآیی داره ؟ و سوال بعدیم اینه که برای مکس بهترین موتور اینجین جز منتال و وی ری برای ساخت انیمیشن چی میدونین ؟ ایا برای انیمیشن های فانتزی مثل کارهای دیزنی می شه از این موتور رندر استفاده کرد ؟
 • MH Behzadi

  MH Behzadi

  27 مرداد 1392 ساعت 01:01 |
  با عرض تشکر آقای رضایی و آقای حمید رضا آقاجانی و با آرزوی توفیق برای این دو بزرگوار.
  انشاالله اگر آموزش موتور رندر ماکسول رو قرار دادین می خواستم خواهش کنم که اگر امکانش بود با توضیحات و صدای فارسی باشه.
 • سامان عسگریان

  سامان عسگریان

  28 مرداد 1392 ساعت 10:29 |
  اقای اقاجانی خیلی عالی بود.
  دادا اگه میشه سعی کن،کارات PDF باشه،تا راحت دانلود شه.
  بازم میگم کارت خیلی توپه،دمت گرم دادا
 • ابراهیم

  ابراهیم

  30 مرداد 1392 ساعت 21:51 |
  این قدر سخت سخته نگین
  یک مبتدی پاشه بیاد اینا رو بخونه اونوقت این کار رو غیر ممکن می دونه و از یادگیریش منصرف میشه. هر چقدر سخت باشه غیر ممکن که نیست.شاید یکی استعداد یادگیریش زیاده شما عموم مردم رو در نظر نگیر. این چیزا رو می خونه کلا پشیمون میشه.
  خیی ازتون دلخورم.
 • مهدی درویزه

  مهدی درویزه

  31 مرداد 1392 ساعت 12:59 |
  با سلام و تشکر فراوان

  اگر لطف کنید که با توضیحات و صدای فارسی باشه بهتره
 • AMIR

  AMIR

  07 مهر 1392 ساعت 15:25 |
  خب چرا نمی زارید
  ویدئو باشه بهتره !
 • جاوید غلامی

  جاوید غلامی

  08 آبان 1392 ساعت 09:38 |
  سلام خسته نباشید حمید جان من 3dرو تو آرشیکد کار میکنم و نور پردازی میکنم ولی وقتی وارد مکسول میکنمش اصلا از چراغها خبری نیست لطفا دقیق راهنمایی کنید که چیکار کنم برام کلی مشکل شده؟
 • جاوید

  جاوید

  12 آبان 1392 ساعت 20:34 |
  سلام خسته نباشید من 3dرو تو آرشیکد کار میکنم و نور پردازی میکنم ولی وقتی وارد مکسول میکنمش اصلا از چراغها خبری نیست لطفا دقیق راهنمایی کنید که چیکار کنم برام کلی مشکل شده؟
 • مجید

  مجید

  22 آبان 1392 ساعت 16:09 |
  سلام و عرض تشکر از معرفی مکسول رندر
  توی این خونواده Unbiased چند تای دیگه هم هستن:
  ***
  که کلاس یک محسوب میشن. حتی توشون موتور رندرای رایگانی مثل Kerkythea هم پیدا میشه. توی خانواده Kerkythea ، تیا رندر Thearender جزو پیشروهاست و بسیاری امکانات جالب داره و مسائل رو به روش خودش حل کرده
  تکنولوژیهایی نظیر مالتی لایت (همون لایت لایر یا لایت چنل) رو هم داره و اگر میلید بقیه مشخصاتشو ببینید نگاه کنید به:
  ***
  مهمتر اینکه 2 تکنولوژی بینظیر رو داره
  Presto که امکان رندر با استفاده از کارت گرافیک رو افزوده و این معناش اینه که زمان رندر تا 40-50 برابر افزایش پیدا میکنه
  Hybrid هستش یعنی هم مثل وی-ری و هم مثل مکسول ، فرای یا ... رندر میگیره بدون نیاز به تغییر در متریاها
  برخلاف مکسول که توش نور دهی فقط با متریال منیر هستش ، تیا انواع نورهارو ساپورت میکنه. متریال ادیتورش واقعا بینظیره
  برخلاف مکسول ، اینترفیسش خیلی سادس
  هم استودیو داره و هم پلاگین واسه پکیجای تری-دی نظیر مکس، راینو، اسکچاپ و...
  گیانیس، دولوپرش ، واقعا یک نابغست.
  جالبه بدونید که در زمان بتا تستینگش منهم جزو بتا تسترها بودم. درواقع تنها آسیایی تیمشون بودم
  ***
 • حدیث

  حدیث

  07 آذر 1392 ساعت 09:55 |
  سلام
  توضیح خوبی بود
  اما من در حال رندر گیری با مایا هستم و تازه با نرم افزارمکسول آشنا شده ام لطفا اگر امکان دارد نحوه ی استفاده از این نرم افزار را در محیط مایا کمی شرح دهید چون در مورد کرک آن و نیز نصب پلاگین آن هیچ نوع اطلاعاتی ندارم
  بازم ممنون
 • احمد مسعودی

  احمد مسعودی

  24 فروردین 1393 ساعت 21:11 |
  درود فراوان به شما دوستان
  خیلی عالیه. ممنون و متشکر، میخواستم نظرتونو درباره این موتور رندر برای گرایش معماری بدونم
  با تشکر
  video
 • محمد

  محمد

  24 اردیبهشت 1393 ساعت 12:49 |
  بابت تمام زحمت هایی که می کشید ممنون لطفا تصویری شو بزارین بعد من مبتدیم برا مبتدی ها چه موتور رندری خوبه آقای رضایی عزیز
 • elnaz

  elnaz

  28 اردیبهشت 1393 ساعت 22:42 |
  میتونین نحوه نصب و آوردن پلاگین مکسول رو توضیح بدین؟ من تو قسمت
  select 32 bit چیزی وارد نمیکنم و next رو میزنم و تو قسمت select 64bit
  در 2013 مسیر مکس2014 رو که نصب دارم میدم ودر انتها finish .اما وارد مکس
  که میشم هیچ preseti در قسمت assign نیومده....آیا من اشتباه نصب میکنم؟
 • elnez

  elnez

  24 شهریور 1393 ساعت 13:42 |
  چی شد پس ؟ میخواین آموزش مکسول رو بذارین یا نه؟
 • meysam

  meysam

  24 دی 1393 ساعت 17:24 |
  سلام.
  چطوری به خروجی ابعاد بدم که تو چاپ بزرگ از کیفیت کم نشه؟؟؟؟؟؟لطفا راهنمایی کنید
 • حمید

  حمید

  24 اردیبهشت 1394 ساعت 23:57 |
  سلام .ازموتور رندر ماکسول برای رویت هم میشه استفاده کرد ؟
 • رحیم

  رحیم

  28 مرداد 1394 ساعت 20:51 |
  سلام دوستان
  میخواستم بدون آیا موتور رندر v-ray برای revit هم هست؟اگه هست لطفا لینک دانلوش رو بزارید
  ممنون
 • وحید

  وحید

  14 مهر 1394 ساعت 12:20 |
  سلام دوستان ایا مکسول برای رندر انیمیشن مناسب است؟در مایا
 • رساله معماری

  رساله معماری

  16 دی 1394 ساعت 12:39 |
  تشکر عالی بود ایا مکسول برای رندر انیمیشن مناسب است؟
 • رساله های معماری

  رساله های معماری

  27 فروردین 1398 ساعت 13:27 |
  سلام ممنون
  ممکنه بگید چطوری به خروجی ابعاد بدیم که تو چاپ بزرگ از کیفیت کم نشه؟؟؟؟؟؟لطفا راهنمایی بفرمایید

جدیدترین نظرات ثبت شده در بخش بلاگ

خبرخوشی بود D:

حمیدرضا آقاجانی حمیدرضا آقاجانی 02. اسفند, 1399 |

سلام.دوست عزیز تا اونجایی که من می دونم یخ زده با هودینی ساخته شده.
اگه تازه...

علی مرندی علی مرندی 24. بهمن, 1399 |

چقدر خوب مرسی واقعا از این اطلاعات خوب

leilamoradi leilamoradi 18. بهمن, 1399 |

عالی چشم حسودا با بی سوادا کور

محمد مهدی جدیدی محمد مهدی جدیدی 21. دی, 1399 |