قدمی به دنیای پارتیکل

در تاریخ پنجشنبه, 30 مرداد 1393 در بخش مقالات - آموزش های فارسی - آموزشها - Houdini - Cinema4D توسط ناصر اسلامی

مروری بر دنیای ذرات و آموزش نرم افزارهای سینما فوردی و هودینی در همین زمینه

قدمی به دنیای پارتیکل
سلامی به گرمی تابستون خدمت تمام دوستان عزیزم. ناصر اسلامی هستم و امروز می خوام شما رو به دنیایی ببرم که پر از شگفتی و زیبایی. میخوایم با هم سفری داشته باشیم به دنیای با شکوه پارتیکل. دنیای پر از هماهنگی. دوستان وقتی صحبت از پارتیکل میشه، قدم به سرزمینی میذاریم که هیچ حد و محدودیتی نداره از به تصویر کشیدن عظمت ستارگان گرفته تا رفتن تو دنیای اتم ها . . . همه و همه این  نکته رو به ما میگن که پارتیکل جواهریه در دنیای CG. ولی قبل از اینکه به طور جدی وارد بحث پارتیکل بشیم بذارید مقدمه ای رو داشته باشیم در مورده پارتیکل.
 

مقدمه

پارتیکل به معنی ذره هست ولی نه ذره ای تنها بلکه مجموعه ای از ذرات. حالا سوالی که پیش میاد اینه که چه ذراتی ؟ فقط کافیه نگاهی به اطرافتون بندازید. تمام دنیای شما از پارتیکل درست شده، هرچیزی که دور و اطرافتون هست از ذرات کوچکتری درست شدن که هر کدوم برای خودشون هویت خاصی دارن. اگر بخوایم تعریف بهتری رو ارائه بدیم می تونیم بگیم که به ذرات کوچکی که دارای چند صفت خاص هستند مثل وزن و سرعت و. . . پارتیکل میگند.
 
آسمانی رو تصور کنید که تعداده زیادی از پرندگان به صورت دسته جمعی در حال پرواز هستند. به نظرتون می تونیم به پرندگان بگیم پارتیکل ؟ جواب مثبته. در صورتی می تونیم هر پرنده رو یه ذره فرض کنیم که خصوصیاتی مثل وزن و سرعت رو به اونها نسبت بدیم. طبیعت پر شده از پارتیکل به آسمان شب نگاه کنید که پر از ستاره است، به دریا نگاه کنید یا بذارید یکم بیشتر بلند پروازی کنیم و به کهکشانمون نگاه کنیم. هر چیزی رو می تونیم به پارتیکل نسبت بدیم، اصلا ذهنتون رو محدود نکنید تو دنیای پارتیکل محدودیت نداریم.
 
دوستان کلیپی رو براتون آماده کردم به عنوان کیهان، ادیسه ی فضا و زمان تو این کلیپ می تونید رقص باشکوه پارتیکل ها رو ببینید و مطمئن هستم که محو زیبای و عظمت این صحنه ها میشید. البته فراموش نکنید که تمام صحنه ها با کامپیوتر شبیه سازی شدند.
 
مشخصات
مدت زمان : 2 دقیقه و 45 ثانیه
کیفیت : 720p - HD
حجم : 27 مگابایت
 
حالا که دیدیم پارتیکل چه قدرتی داره، وقته اینه که از خودمون بپرسیم چطور امکان داره که با پارتیکل بشه چنین صحنه هایی رو خلق کرد. دوستان این کار فقط با برقراری همکاری و نظم بین بیشمار ذره امکان پذیره چنین صحنه های توسط یک ذره یا چند ذره شبیه سازی نمی شه بلکه میلیون ها میلیون ذره دست به دست هم میدن تا بتونند با هم به قدرت نمایی بپردازند و کار گروهی باعث بوجود اومدن این صحنه ها میشه. و اینه که بحث پارتیکل رو تو دنیای جلوه های ویژه متمایز می کنه به جرات میتونم بگم هیچ پدیده مشابهی توانای مقابله با پارتیکل رو نداره.
 
بذارید از یک دید دیگه به پارتیکل نگاه کنیم. خیلی از دوستان فیلم نوح رو دیدند، از نظر جلوه های ویژه واقعا فیلم فوق العاده ای بود. بحث پارتیکل تو این فیلم غوغا می کرد و به طور مستقیم و غیر مستقیم شاهد عرض اندام این پدیده خاص بودیم. از شبیه سازی دریا و طوفان بگیرید تا شبیه سازی حرکت پرندگان به کمک پارتیکل انجام شده. صحنه زیر رو ببینید:
 
مروری بر دنیای ذرات و آموزش نرم افزارهای سینما فوردی و هودینی در همین زمینه
 
اگر تو این صحنه هر پرنده رو یک ذره فرض کنید می تونید با انجام شبیه سازی مسیره حرکت پرندگان به کمک پارتیکل و بعد نسبت دادن مدل انیمه شده هر پرنده به ذرات، کل صحنه رو شبیه سازی کنید. پس دوستان استفاده از پارتیکل فقط محدود به شبیه سازی آب و آتش نیست و کاربرد بسیار گسترده تری داری. از این مثال ها تو دنیای جلوه های ویژه زیاده. حالا که فهمیدیم پارتیکل چیه و چه قدرتی داره بهتره که یکم تخصصی تر به موضوع نگاه کنیم.
 

پارتیکل در نرم افزار Cinema 4D

مروری بر دنیای ذرات و آموزش نرم افزارهای سینما فوردی و هودینی در همین زمینه
 
خب دوستان هر نرم افزاری بخشی داره برای شبیه سازی های پارتیکلی. نرم افزار سینما فوردی هم در 2 بخش تقریبا مجزا این قابلیت رو تو خودش قرار داده. البته دوستان قدرت پارتیکل تو هر نرم افزاری متفاوته و هر نرم افزاری به اندازه ای به این بخش پرداخته، در بین نرم افزارها، نرم افزار سینما فوردی تونسته با اضافه کردن thinking particle به بخش پارتیکل در محیط xpresso بخوبی نیازه کاربران رو براورده کنه و بخصوص استفاده از محیط نودبیس xpresso در بخش پارتیکل تونسته قدرت خیلی خوبی رو به کاربران بده. شبیه سازی مایع و هر چیزی که فکرش و بکنید.
 
ولی یه بخش دیگه تو این نرم افزار وجود داره که به طور پیش فرض از thinking particle جداست و اون هم به نوع خودش می تونه تو زمینه پارتیکل فعالیت کنه. برای درک بهتره پارتیکل تو نرم افزار سینما فوردی آموزش های رو براتون تدارک دیدم که به خیلی از نکات پارتیکل تو نرم افزار سینما فوردی می پردازه. لازمه خاطر نشان کنم که 95% آموزش ها تو محیط xpresso هست و اگر با این محیط آشنا نیستید با این آموزش ها دچار مشکل می شید.
 
آموزش پارتیکل در Cinema 4D
 • آموزش کلی پارتیکل
 • آموزش آشنایی thinking particle
 • آموزش سطح متوسط thinking particle
 • آموزش تکمیلی thinking particle
 
 
بچه ها کل سیستم پارتیکل رو تو این 4 آموزش توضیح دادم اطلاعاتی که تو آموزش ها اومده کاملا تجربی بوده. خب دوستان تا اینجای کار سیستم پارتیکل سینما فوردی رو به صورت تئوری یاد گرفتید حالا فقط کافیه یه پروژه رو باهم از 0 تا 100 انجام بدیم ولی کنار پروژه می خوام قدرت شبیه سازی پارتیکلتون رو تو این نرم افزار بالاتر ببرم. اونم با استفاده از پلاگینی به نام Krakatoa. اول از همه دعوت می کنم که به نمونه کاری کوچیکی که برای این آموزش طراحی کردم نگاهی بندازید تا بریم سراغ توضیحات.
 
مشخصات
مدت زمان : 9 ثانیه
کیفیت : 720p - HD
حجم : 430 کیلوبایت
 
عزیزان وظیفه این پلاگین قوی تر جلوه دادن شبیه سازیتون در زمینه رندره. دقیقا وظیفه این پلاگین بهبود رندرینگ حجمی پارتیکل هاست. مخصوصا برای بخش جلوه های ویژه که این پلاگین در سال 2007 برای مکس منتشر شد و امسال هم برای نرم افزار سینما فوردی. بچه ها جالبه خیلی ها مثل من از نرم افزار سینما فوردی استفاده ای به عنوان موشن گراف ندارن و شرکت مکسون خیلی خوب نرم افزارش رو برای این دسته از افراد داره توسعه میده مثلا انتشار پلاگین Krakatoa و موتور رندر آرنولد و خیلی چیزهای دیگه، آفرین به Maxon.
 
اینم بگم که پارتیکل ها رو میتونید تو فایلی به فرمت PRT ذخیره کنید تا در نرم افزارهای دیگه هم بشه استفاده کرد. مثلا اگر با ریل فلو کار میکنید میتونید فایل های پارتیکلی که شبیه سازی کردید رو وارد سینما فوردی کنید و از تنظیمات قوی رندر پلاگین Krakatoa استفاده کنید. دقت کنید دوستان لازمه دیدن این آموزش تسلط رو بخش پارتیکله که همون آموزش های اولیه هست. تا یادم نرفته یه چیزه جالب بگم، بچه ها تا حالا شده 7 میلیون پارتیکل رو تو 30 ثانیه با یه سیستم 2 هسته ای معمولی رندر کنید؟ آموزش رو حتما ببینید.
 
آموزش thinking particle و Krakatoa (پروژه محور)
 
 
و در آخر هم پلاگین Krakatoa برای نرم افزار Cinema 4D تقدیم حضورتون میشه
 
 

پارتیکل در نرم افزار هودینی

مروری بر دنیای ذرات و آموزش نرم افزارهای سینما فوردی و هودینی در همین زمینه
 
خب رسیدیم به نرم افزار هودینی. جالبه دوستان اگر به فیلم نوح نگاه کنید اگر به کلیپی که در ابتدا براتون گذاشتم نگاه کنید میشه فهمید که قسمت عظیمی از شبیه سازی ها با هودینی انجام شده. حالا بحث پارتیکل در هودینی خیلی مفصله، ولی اگر اخبار هودینی رو دنبال کرده باشید حتما متوجه شدید که هودینی در ورژن 13 سیستم پارتیکل خودش رو وارد محیط DOPs کرد یا به عبارت دیگه شبیه سازی پارتیکلی خودش رو با محیط داینامیکی مخلوط کرد. اگر بخوام کمی بیشتر توضیح بدم می تونم بگم که وقتی شما یک آبجکت رو وارده شبیه سازی دینامیکی می کنید و در ان واحد یک سیستم پارتیکل رو هم وارد می کنید خیالتون راحت باشه که پارتیکل در تعامل با آبجکت و نیروهای موجود در صحنه خواهد بود بدون استفاده از نود collider. و این جهش خیلی بزرگی بود برای هودینی ولی شاید برای خیلی از دوستان سخت باشه که سیستم قبلی هودینی رو ول کنند و وارده دنیای جدید پارتیکل تو ورژن 13 بشن برای همین آموزشی رو تدارک دیدم برای دوستان تا چالش های خودشون رو که با اولین نگاه در سیستم ورژن 13 بوجود میاد رو بتونند حل کنند و از سیستم جدید لذت ببرند در ضمن جالبه که با اینکه با بخش داینامیکی ترکیب شده ولی سرعتش هم نسبت به ورژن های قبلی افزایش پیدا کرده.
 
ولی آموزش هودینی به همین جا ختم نمی شه. ما به اندازه کافی به مبحث vex می پردازیم و چگونه انجام دادن محاسبات رو یاد می گیریم و کمی هم به بحث رندر ذرات می پردازیم.
 
آموزش پارتیکل در Houdini 13
 
 
دوستان برای بخش پایانی این قسمت، دعوت می کنم یکی از نمونه کارهای که با سیستم پارتیکل هودینی طراحی کردم رو ببینید که دیدنش خارج از لطف نیست. البته سیستم پایین هم رو نتیجه نهایی بی تاثیر نبوده ولی به نیت این مقاله این 400 فرم رو شبیه سازی کردم.
 
مشخصات
مدت زمان : 13 ثانیه
کیفیت : 720p - HD
حجم : 15 مگابایت
 
خب عزیزان در آخر لازمه چندتا نکته رو بگم. اگر یادتون باشه تو مقاله قبل (شبیه سازی به سبک هودینی) قول دادم که آموزشی رو منتشر کنم در مورده بحث پارتیکل و سعی کردم با انجام 2 پروژه تو این آموزش ها، آموزش هایی پروژه محور و جامع ای رو تقدیم کنم. ولی قبل از همه این صحبت ها قولی به دوستان داده بودم برای انتشار آموزش تو زمینه ترکنیگ و مچ موینگ و کامپوزیت که خواستم بگم که سره قولم هستم و آموزش بعدی بنده هم به همین مبحث اختصاص داره تو آموزش بعدی یک صحنه vfx رو باهم بررسی می کنیم ولی روی 2 چیز تمرکز میکنیم یکی عملیات ترکینگ و حذف مارکرها که هر دو چالش برانگیزند و در آخر خروجی 2 نرم افزار رو با هم کامپوزیت می کنیم. تمام فایل ها پروژه رو در اختیارتون می ذارم تا بتونیم باهم تو بخش مچ موینگ و کامپوزیت جلو بریم البته یک سری شبیه سازی و مدل و ریگ هم تو پروژه هست که توضیحات کلی و رو در مورد این بخش ها میدم.
 
نکته بعدی که دوست دارم با شما دوستان همکار مطرح کنم اینه که شاید این آموزش ها برای خیلی از دوستان تو سطح پایینی باشه و برای خیلی از دوستان کمک کننده باشه و این کاملا طبیعی هست، من هم مثل خیلی از شما اول راه هستم ولی نکته ای که هست اینه که دوست دارم با هر قدمی که رو به جلو بر میدارم شما رو هم با خودم همراه کنم و به این جمله اعتقاد دارم که ذکات علم، آموختنه و این باعث افزایش علم خودمون هم میشه.
 
دوستان ساخت آموزش واقعا کاری سخت و طاقت فرسا هست، خواهشا ما رو از نظرات سازنده تون محروم نکنید
 
تو تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید
 
تا مقاله ای بعد خدا پشت و پناهتون
 
ناصر اسلامی

ناصر اسلامی

رشته مهندس مکانیک و در حال تغییر رشته به گرافیک هستم. چهار ساله که در زمینه CG فعالیت دارم و 6 ماه هست که بصورت تخصصی در زمینه ترکینگ و کامپوزیت فعالیت می کنم. با نرم افزارهای Houdini - Pftrack - NukeX - C4D - RealFlow آشنایی دارم ولی تمرکز من ...

نظرات (77)

 • مصطفی رضایی

  مصطفی رضایی

  30 مرداد 1393 ساعت 22:17 |
  خب ناصر جان اول اینکه کار فوق العاده ای بود ... (کامل، جامع و بی نظیر)

  میدونم که ساخت آموزشهایی به این شکل جامع، جمع آوری مطالب، نوشتن مقاله ای به اینصورت کامل و... تمامی این کارها بسیار زمانبره و انرژی میخواد و خیلی خوشحالم که چنین تفکری رو داری و دوست داری که دانش و داشته های خودت رو با بقیه دوستان به اشتراک بگذاری. همیشه گفتم و بازهم میگم که اینکار واقعا زیباست و قابل ستایشه. دست مریزاد و خسته نباشی
  امیدوارم همه دوستانی که کاربران این نرم افزارها هستن، بتونن نهایت استفاده رو از این مطالب و آموزشها ببرن و با حضور گرمشون به تداوم اینگونه فعالیت های زیبا کمک کنن.

  بازم ممنون ناصر جان و امیدوارم که همیشه موفق و پیروز باشی
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 02:58 |
   خیلی ممنون مصطفی جان.همین جا هم باید تشکر ویژه ای کنم از خوده شما که چنین محیطی رو فراهم کردید برای بچه ها و من و مخصوصا زحمتی که برای اماده کردن مطالب می کشی.
   امیدوارم بچه ها استفاده کنند.سعی کردم تا میشه آموزش جامع ای رو تقدیم کنم مخصوصا برای نرم افزار سینما فوردی.
   و خیلی دوست دارم بخش اموزش های سایت همینطوری فعال باشه و نویسندگان بیشتر تو این زمینه فعالیت کنند چون به قول معروف یک دست صدا نداره.
   موفق باشی دوست من.
 • علی مختاری

  علی مختاری

  30 مرداد 1393 ساعت 22:24 |
  بسیار ممنون از شما آقای اسلامی خسته نباشید
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 02:58 |
   ممنون از شما علی جان.سر بلند باشی
 • احسان آتشی زر

  احسان آتشی زر

  30 مرداد 1393 ساعت 22:29 |
  با سلام
  واقعاً که مطالب و آموزشا کمیاب و فوق العاده بودن.ولی ای کاش در مورد پارتیکل در 3ds max هم توضیحاتی می دادی و بهتر اینکه آموزششم می ذاشتی.به هر حال خیلی ممنون.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:03 |
   سلام احسان جان.ممنون از نظرت.
   نمیشه گفت کم یاب ولی خب ...
   احسان کاربر مکس نیستم متاسفانه ولی میدونی،پارتیکل یک سری اصول داره و یکسری تکنیک اگر اصول رو بلد باشی نرم افزار زیاد فرقی نمی کنه برات.
   موفق باشی
 • سالار مهدوی

  سالار مهدوی

  30 مرداد 1393 ساعت 22:36 |
  با سلام خدمت دوست گرانقدر جناب ناصر اسلامی عزیز،‌ از واژه دوست استفاده کردم چون بنظرم بچه هایی که در این سایت فعالیت دارن،‌ از جمله خودت،‌مصطفی رضایی و...،‌دیگر عزیزانی که در این زمینه تلاش می کنن واقعا به گردن ما حق دارن و واقعا در حق ما دوستی می کنن،‌ به فرموده علی (ع): هر کس که به من چیزی آموخت به راستی که مرا بنده خود ساخت.مثلا خودت ناصر جان که باعث شدی من به سمت هودینی گرایش پیدا کنم هرچند که بنظرم کار باهاش نسبت به مایا و مکس دشوارتره،‌شایدم به دلیل اینه که فعلا به اندازه دو نرم افزار دیگه تو کشورمون جا نیفتاده، ولی خیلی دوس دارم که بهش مسلط شم هرچد بنظر چموش تر از این حرفا میاد و همتی زیادی رو می طلبه. امیدوارم در زمینه کار با هودینی تو بخش های مختلفش آموزشهایی رو بزاری، ازت بطور ویژه ممنونم که چراغی هودینی رو تو ذهنم روشن کردی و انشاله تو زندگی حرفه ایت هم رده وبالاتر از هری هودینی بشی،‌سپاس ویژه از تو و سپاس دیگه از سایر بچه های سایت.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:35 |
   سلام سالار جان خوبی از خودتونه.
   خیلی خیلی خوشحالم که به جمع کاربران این نرم افزار پیوستی.هدف ما هم همین بود تا بچه هارو با نرم افزارهای مختلف اشنا کنیم از جمله هودینی.و خیلی خوبه که تو بحث ها شرکت می کنی.
   راستش و بخوای سالار جان یکم یادگیری هودینی در ابتدای راه سخته و یکم باید باهاش راه بیای.ولی اگر می بینی با این نرم افزار می تونی مچ بشی و حس می کنی همونی هست که خیلی وقته دنبالش هستی،حتما پیگیر باش و وقتت رو بذار روش.
   فقط سالار جان دوست دارم یکسری واقعیت هارو بهت بگم.اگر وارد دنیای هودینی شدی باید خیلی زیاد انرژی بذاری و سالیان سال عمرت رو بذاری پاش مثل هر نرم افزاری.و اگر واقع بین باشیم باید بگم که هیچ شرکتی نیست تو ایران که با این نرم افزار کار کنه و یکم شرایط سخت میشه ولی این شرایط می تونه تغییر کنه.ببین ارزشش رو داره یا نه؟
   و بریم سره بحث اموزش.فکر می کنم این اموزش یکم گنگ باشه برات سالار ،و این طبیعی هست ولی باز هم می تونه مفید باشه سالار هر چیزی رو نفهمیدی تو این نرم افزار اون رو حفظ کن و مطمئن باش یک زمانی دلیلش رو می فهمی. کلا تو سایت 4 تا آموزش هودینی منتشر شده به زبان فارسی این یک منبع.
   خوده سایت side effects بهترین آموزش هارو داره از بیس شروع کرده تا . . .
   اگر مشکلی داشتی بازم فروم سایت side effects هست و تو این فروم خیلی از بچه های ایرانی حضور دارند خیلی هاشون استاد بنده هستند از همین جا دستشون رو می بوسم، اصلا چرا راه دور بریم؟ اگر سوالی بود می تونی تو فروم همین سایت خودمون هم مطرح کنی من هستم تا اونجایی که بتونم راه نمایی میکنم.
   موفق باشی عزیز مخصوصا تو یادگیری نرم افزار هودینی
 • علیرضا طبسی

  علیرضا طبسی

  30 مرداد 1393 ساعت 23:09 |
  تشکررررررررررررررر
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:36 |
   ممنون علیرضا.
   موفق باشی عزیز
 • omid

  omid

  30 مرداد 1393 ساعت 23:14 |
  آقای اسلامی واقعا عالـــــــــــــــــــــی بود
  دستت درد نکته
  تشکر
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:36 |
   خواهش می کنم امید جان.امیدوارم بتونی حداکثر استفاده رو ببری از اموزش ها
   موفق باشی
 • mohammad

  mohammad

  30 مرداد 1393 ساعت 23:25 |
  با تشکر از زحمات شما واقعا کار بزرگی انجام دادید اگر میشه آموزش سیستم پارتیکل در مکس هم بذارید
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:38 |
   محمد جان کاربر مکس نیستم.ولی خیلی ممنون که نظر خودت و نوشتی .
   موفق باشی
 • محمد ذاکری

  محمد ذاکری

  30 مرداد 1393 ساعت 23:51 |
  ناصر جان عجب مقاله کامل و عالی بود
  واقعا از خوندنش لذت بردم داداش، عالی بود عالی
  یعنی واقعا جای این مقاله یا به عبارت صحیحتر پژوهش تو سایت کم بود
  خیلی خیلی از زحمتت تشکر میکنم و آرزو میکنم انشالله همیشه از این مقالات عالی شما استفاده بکنیم
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:42 |
   سلام. لطف داری محمد.چشمات کامل می بینند عزیز دل والا این مقاله که . . . .
   کلا خیلی دوست دارم این مباحث موشکافانه تر بررسی بشند .به امید روزی که دانشگاه داشته باشیم تو کشور تو تمام زمینه های CG و VFX
   موفق باشی عزیز .
 • سعید ابراهیمی

  سعید ابراهیمی

  30 مرداد 1393 ساعت 23:54 |
  جاداره یه خداقوت جانانه بهت بگم. دوباره گل کاشتی.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:44 |
   ممنون سعید جان از حضورت.
   موفق باشی رفیق
 • محسن رجبی

  محسن رجبی

  31 مرداد 1393 ساعت 00:18 |
  خدا قبول کنه برادر .....
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:44 |
   انشا... که خدا قبول میکنه محسن جان.
   موفق باشی عزیز
 • alih

  alih

  31 مرداد 1393 ساعت 00:20 |
  بنده فقط یک نکته رو بگم با توجه به پارتیکل
  شرکت tinkbox
  چندین پلاگین رو تا به حال اراعه کرده stokemx2 که یک پلاگین کلیدی و فوق حرفه ای هست که شاید خیلیها به اون توجه نکرده انددر این قسمت یک تکنولوژی منحصر به فردی رو رو ارعه کردند که به جز اینکه به نوعی کمکی krakadoa هست خودش سیستم ذخیره دارد و میتونه حجم رو چندین برابر بکنه و با بالاترین سرعت حجمهای که در هیچ سیستمی نمیتوان بوجود اورد را با این برنامه خلق کرد چیزی که قابل توجه شد در ورژن 2 اضافه شدن مو پارچه و غیره را شامل شده یعنی تمامی چیزهای که ساخته میشه رو ثاپورت کنه
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:48 |
   سلام .
   یادمه یه مقاله ای در مورده stokemx2 تو سایت منتشر شد.
   شکی در قدرت پارتیکل مکس نیست تازه با پلاگین ها که دیگه کولاک میکنه .البته تا حدودی با خوده krakadoa آشنایی دارم ولی میدونم سیستم قدرتمندی داره مکس تو بحث پارتیکل فقط باید ازش استفاده کرد.
   موفق باشی.
 • time

  time

  31 مرداد 1393 ساعت 00:23 |
  ناصر جان خسته نباشی واقعن اموزش های خوبی رو ساختی امیدوارم برای کسایی که با این نرم افزارها کار می کنند آموزنده باشه.
  موفق باشید
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:49 |
   ممنون امیر جان.
   ممنون از حضورت.
 • ali sourani

  ali sourani

  31 مرداد 1393 ساعت 00:28 |
  مرسی ناصر جان
  واقعا کارت جای هیچ حرفی جز تشکر باقی نزاشته.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:51 |
   سلام علی.
   لطف داری پسر، می دونم بدردت نمی خوره.ممنون از حضورت
   موفق باشی
 • رسول شاکری.

  رسول شاکری.

  31 مرداد 1393 ساعت 00:38 |
  همنطور که مصطفی جان هم گفتن. جامع و عالی بود.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 03:52 |
   ممنون رسول جان.می دونم کاربر این نرم افزارها نیستی ولی بازم تو بحثا شرکت می کنی.
   موفق باشی دوست عزیز
 • پارسا

  پارسا

  31 مرداد 1393 ساعت 05:40 |
  واقعا عالی بود
  خداقوت و خسته نباشید ویژه (همونطور که گفتید ساخت آموزش واقعا طاقت فرساست)
  از اینکه تو این سایت بالاخره یه نگاه عمیق به c4d شد خیلی خوشحالم
  امدوارم باز هم شاهد اینجور اتفاق های خوب تو زمینه c4d باشیم
  شاد باشید
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 13:54 |
   درود پارسا جان.
   ساخته آموزش های این چنینی خسته کننده بود. . . با نظرات بچه ها خستگی ای دیگه نمی مونه.
   پارسا انتشار مقاله یه نرم افزار خاص بستگی به نویسنده داره که باید تو اون زمینه فعالیت کنه.و این بهت قول میدم سینما فوردی رو تو سطح قابل قبولی پوشش میدیم.مثلا همین مقاله دیگه دسته من و باز می ذاره تا دفعه بعد سریع بریم سراغ انجام یه پروژه پارتیکل چون دیگه بچه ها آشنایی دارند.
   موفق باشی
 • سید متین منزوی

  سید متین منزوی

  31 مرداد 1393 ساعت 08:58 |
  آقا ناصر یه دونه ای دمت گرم عاشقتم........
  واقعا آدم چه قدر میتونه خوب و باشرف باشه که اینقدرانرژی بزاره....دستت درد نکنه گل کاشتی
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 13:58 |
   سلام.
   بهنام اگر بدونی چقدر انرژی دادی.ممنون دوست عزیز امیدوارم بدردت خورده باشه و بتونی استفاده کنی.
   موفق باشی
 • Ali Nourshargh

  Ali Nourshargh

  31 مرداد 1393 ساعت 09:54 |
  خیلی عالی بود ناصر جان.
  کارتون حرف نداره.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 13:59 |
   ممنون علی جان.
   خوشحالم نظرت و جلب کرده موفق باشی عزیز
 • mohsenmalhony

  mohsenmalhony

  31 مرداد 1393 ساعت 10:32 |
  سلام
  با تشکر فرآوان از شما آقای اسلامی
  بسیار بسیار عالی زیبا و جذاب بود
  من هم کاربر هیودینی نیستم اما از تماشای آموزش های شما بسیار لذت بردم
  امیدوارم در تمام مراحل زندگیتون موفق باشید
  منتظر مطالب دیگتون هستم
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:04 |
   درود محسن جان.
   نظره لطفته.همیشه باید سعی کنیم طوری مطالب و بیان کنیم که خیلی هارو به کار تو اون مبحث تشویق کنیم و بتونیم یه انرژی اولیه کوچیک رو منتقل کنیم البته این دنیا همه اش پر از زیبایی هست.
   ممنون از حضورت
 • محمد منصوری

  محمد منصوری

  31 مرداد 1393 ساعت 10:57 |
  ناصر جان نمیشه زحمتای شما رو در یک جمله ی عالی بود ، دستت درد نکنه خلاصه کرد و ازت تشکر کرد چون
  واقعا وقت گذاشتی زحمت کشیدی و واقعا هم تحسین برانگیزه کارات
  من به شخص خودم نمیدونم چطور ازت قدردانی کنم این قدردانی های کوچیک در وصف شما نیست ...
  معرکه کردی پسر ...
  امیدوارم همیشه تو لحظه لحظه زندگیت موفق و سربلند باشی.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:09 |
   خیلی خیلی ممنون محمد جان.همین که نظر گذاشتی و معرفت خودت و نشون دادی خودش یه دنیا می ارزه.
   در کل انتشار این مقالات به چند دلیله که مهمترین دلیلش موفقیت ایرانی های عزیز تو این عرصه هست این مقاله و خوده من شاید یه پله باشیم برای بعضی از بچه ها که واقعا پر از استعدادن و اگر یکم حمایتشون کنیم می تونند موفق بشند.
   موفق باشی
 • محمد جواد کسایی

  محمد جواد کسایی

  31 مرداد 1393 ساعت 11:14 |
  کامل و فوق العاده بود و چقدر آموزنده
  خسته نباشید ناصر عزیز
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:15 |
   درود محمد جان.ممنون از حضورت رفیق.
 • محمود شوار

  محمود شوار

  31 مرداد 1393 ساعت 11:25 |
  ممنون جناب ناصری
  یک نوع رندرینگ هست به نام voxel که شباهت زیادی به همین سیستم ذارات داره
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:17 |
   سلام محمود جان.بله دسته البته اطلاعات من خیلی خیلی کمه در مورده این موتور ولی تا حدودی مثل Krakatoa عمل می کنه.البته بازم میگم هیچ اطلاعاتی ندارم
   ممنون از حضورت
 • احمد

  احمد

  31 مرداد 1393 ساعت 11:33 |
  احسنت درود بر شما
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:18 |
   ممنون از حضورت احمد جان
   موفق باشی عزیز
 • اسماعیل

  اسماعیل

  31 مرداد 1393 ساعت 11:52 |
  سلام به جملگی
  واقعا سپاسگذارم از اینکه یک چنین آموزش های زیبایی رو روی خروجی سایت قرار میدین. برای من که تازه شروع کردم و قصد دارم جلوه های ویژه رو با هودینی انجام بدم بسیار بدرد بخوره.
  یا حق
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:22 |
   سلام اسماعیل جان.اول از همه تشکر بخاطر نظرت و تبریک میگم برای وارد شدن به دنیای هودینی امیدوارم تو بحث جلوه های ویژه موفق بشی و تو سطح قابل قبولی قرار بگیری.
   موفق باشی
 • حسین چاوشی

  حسین چاوشی

  31 مرداد 1393 ساعت 11:54 |
  توی نرم افزار سینما فور دی Thinking particle بسیار قوی هستش

  اما دوستانی که نمیخوان با محیط Xpresso کار کنن

  می‌تونن از پلاگین X-particle استفاده کنند

  این پلاگین فوق‌العاده‌ قوی هستش و قادره تمام کار‌هایی‌ رو که دوست دارین انجام بدین رو انجام بده

  اگر فرصتی شد حتما یک آموزش کامل از این پلاگین قرار میدم

  مرسی‌ جناب اسلامی عزیز

  و تشکر می‌کنم از همهٔ دوستانی که زحمت میکشن و دانششون رو با بقیه به اشتراک میزارن
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:27 |
   سلام حسین جان.خودت یکی از کاربران خوب این نرم افزار هستی و به قدرت این محیط واقفی.
   با پلاگین کار نکردم ولی نمونه کارهاش و دیدم چیزی کم نداره البته حسین جان می دونی که بچه ها باید وارده دنیای Xpresso بشن چون دامنه عمل خیلی خیلی زیادتری بهشون میده.
   البته این Krakatoa هم که برای سینما فوردی منتشر شده به طور پیش فرض 3 تا بخش پارتیکل رو ساپورت میکنه که یکیش همین پلاگینی هست که گفتی و خارج از این بحث ها حتما یه نگاه به پلاگین بنداز خیلی خیلی کارش درسته
   موفق باشی دوست عزیز
 • حسین تاجیک

  حسین تاجیک

  31 مرداد 1393 ساعت 12:20 |
  خیلی عالیه. زحمت کشیدید.
  چندتا سوال داشتم. آیا thinking particles نرم افزار C4D هم برای شرکت cebas هست؟ فرقش با thinking particles مکس چیه؟ آیا به همون قدرت نسخه مکس هست؟
  ممنون
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:37 |
   سلام حسین جان اول از همه تشکر بخاط حضوره همیشگیت.
   یکسری اطلاعات ناقص دارم شاید بدردت بخوره.
   بله این بخش thinking particle کار شرکت cebas هست برای سینما فوردی ولی دقت کن این شرکت فقط اومد این سیستم رو راه اندازی کرد و بعد دیگه گسترش اون رو سپرت به خوده شرکت maxon و فکر کنم سال 2008 بود که اضافه شد به سینما فوردی و دیگه سپردش دسته مکسون.
   thinking particles مکس قویتره میدونی به چند دلیل
   مهمترین دلیلش شاید این باشه که یه Physics Engine درست و حسابی برای سیستم پارتیکل سینما فوردی هنوز نیومده
   تو شبیه سازی های خیلی بزرگ شاید دچار مشکل بشه.
   تو تنظیمات رندر حجمی خیلی می تونه بهتر از اینا عمل کنه و . . .
   ولی به اندازه کافی قدرتمند هست که بشه باهاش کارهای زیبایی رو انجام داد.
   موفق باشی عزیز
 • حمیدرضا آقاجانی

  حمیدرضا آقاجانی

  31 مرداد 1393 ساعت 13:36 |
  دستت درد نکنه ناصر جان ، کاش Particle Flow هم با اون عظمتش یکم معروفی میکردی ، دیگه مجبوریم خودمون زحمتشو بکشیم :D

  خیلی مطلبت عالی بود ... دمت گرم ..
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:49 |
   ممنون محمد جان.راستش و بخوای یه اطلاعات کلی در مورده Particle Flow مکس دارم ولی اصلا نمیشه تو اموزش ازش استفاده کرد و دست خودت و می بوسه .مطمئنم منتشر بشه کولاک میکنه چون خیلی ها بهش نیاز دارن
   موفق باشی
   • Ali

    Ali

    31 مرداد 1393 ساعت 18:20 |
    دادا من نمیدونم چرا همش با شما اختلاف عقیده ای پیدا میکنم شرمنده ولی particleflow مکس رو من تا تهش رفتم تو رو خدا بزرگ نمایی نکنین شما فقط نگرانین که نکنه بازار گرایش به یه نرم افزار دیگه پیدا کنه و شما موقعیتت رو از دست بدی ولی با روند نمیشه جنگید .
    • حمیدرضا آقاجانی

     حمیدرضا آقاجانی

     31 مرداد 1393 ساعت 23:42 |
     شما هنوز فرق رندر انجین با تریدی انجین رو نمیدونی ولی خوب اصلا شما راست میگی ... :|
 • Brock

  Brock

  31 مرداد 1393 ساعت 14:10 |
  بابا گل کاشتی شما
  تو دوتا نرم افزارش هم اموزشرو ضبط کردی.
  باتشکراز اقا ناصر
  موفق باشید
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:50 |
   ممنون Brock جان تا شما هستید این کارها هیچ خستگی باقی نمی مونه ممنون از حضوره همیشگیت
   موفق و پیروز باشی
 • نبی سروی

  نبی سروی

  31 مرداد 1393 ساعت 14:34 |
  سلام ناصر جان ... هرچند سریع رد کردم ولی روندش عالی بود ...

  آموزشت حس بغض بچه ی عشق فوتبالی رو برام میاره که پاش شکسته باشه و توپ بازیش جلوی افتاده باشه !

  چند ماه پیش به شدت دنبال آموزش های حرفه ای سی 4 دی در بعضی زمینه های خاص از جمله پارتیکل بودم . شرایط زمانی آزاد خوبی داشتم ولی خوب عدم تسلط به انگلیسی باعث شد توی منجلاب جهل یه سایت فارسی گیربیوفتم و ندونم اون چیزها همه اراجیفه ! بعد از یه مدت به شد دنبال تقویت زبانم رفتم و در نهایت با چند فیلم گوریلا متوجه شدم به چه طناب پوسیده ای چنگ زدم ! البته همین اتفاق در افتر افکت هم با شدت بیشتری برام افتاد !

  حالا در شرایط بد زمانی که واقعا دیگه سخت ه روزهای هفته رو تشخیص داد شما توپ رو انداختی جلوی من !
  خلاصه کلی دلم آب شد ... خدا ازت نگذره !!!خخخخ ...

  این جور آموزش های حرفه ای برات دردسر میشه ها ! من وقت م خالی بشه و بیام فروم نفست رو بند میارم شرمنده !

  تشکر و خسته نباشید فراوان ...
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 14:46 |
   سلام نبی جان دقیقا حرف هات و قبول دارم.
   می دونی چقدر وقت خودم تلف شده سر این جور مسائل؟ تازه تو بحث پارتیکل آموزش درست و حسابی تو نت نیست.البته سایت cmivfx یکسری اموزش منتشر کرده بود ولی پولیه و هنوز لینکی نیومده بیرون ازش.
   نبی اموزش ها حرفه ای نیستند ولی کاملند می دونی دیگه همه چیز و گفتم.نیومدم یه پروژه بذارم جلوم و فقط همون پارامترهارو تحت یه شرایط خاص توضیح بدم اول کل پارامترهارو توضیح دادم (البته بچه ها 3 تا نود رو جا انداختم که مشکلی بود تو فروم مطرح کنید تا باهم بررسی کنیم) بعد یه پروژه کوچیک و انجام دادم در اخر.
   اقا تا باشه از این دردسرها ولی فکر کنم اموزش هارو ببینی به جواب خیلی از سوالات می رسی در هر صورت ما در خدمتیم.
   موفق باشی
 • محسن امیدوار

  محسن امیدوار

  31 مرداد 1393 ساعت 18:24 |
  خسته نباشید میگم به شما ناصر عزیز
  مبحث جالبی است و واقعا توضیحات خوبی بود
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 23:21 |
   سلام محسن جان،یه دونه ای خیلی ممنون
 • احسان

  احسان

  31 مرداد 1393 ساعت 18:44 |
  بسیار ممنون جناب اسلامی.
  واقعا دستون درد نکنه و خسته نباشید . یکی از بهترین آموزشهای تخصصی فارسیی بود که در مورد c4d تا الان دیده بودم!
  امیدوارم همچنان با قوت به کارتون ادامه بدید. ما همچنان مشتاق آموزشهای بیشتری از شما هستیم.
  خیلی خوشحالم که کم کم داره c4d جای واقعی خودشو بین ایرانیا باز میکنه.
  بازم خسته نباشید و خدا قوت بهتون میگم.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 23:25 |
   خیلی ممنون از شما احسان عزیز.امیدوارم بچه ها بتونند به خوبی استفاده کنند.سینما فوردی نرم افزار خوبیه نه تنها در موشن
   گراف بلکه در تمام زمینه ها.اموزش های خوبی منتشر میشه در اینده.
   موفق باشی
 • ali ghaemi

  ali ghaemi

  31 مرداد 1393 ساعت 22:44 |
  دستت درد نکنه خیلی زیبا و کامل . خیلی هم خوب.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 23:26 |
   سلام اقای قائمی گل امیدوارم بدردتون بخوره اموزش های بدی نیستند.
   موفق باشید دوست من
 • MH Behzadi

  MH Behzadi

  31 مرداد 1393 ساعت 23:05 |
  بسیار از شما دوست و استاد عزیز آقای ناصر اسلامی تشکر میکنم. و انشالله که همیشه سر بلند باشید. خیلی آموزش جامع و عالی بود. واقعا احسنت و دستت درد نکنه.

  بسیار بسیار عالی بود.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   31 مرداد 1393 ساعت 23:28 |
   سلام محمد جان.کلمه استاد خیلی خیلی بزرگه ما دانشجو هستیم و رشته مون vfx
   ممنون از حضورت محمد جان
 • پژمان رجبی

  پژمان رجبی

  01 شهریور 1393 ساعت 17:24 |
  بابا بیخیال نوح پارتیکل هالیوود
  همه رو کشیدی به سیخ:)))
  مرسی ناصر امیدوارم کاربران این نرم افزار قدر وقتی که گذاشتی رو بدونن
  موفق باشی دوست خوبم
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   01 شهریور 1393 ساعت 23:13 |
   سلام خدمت پژمان گل،دیگه چکار میشه کرد؟بچه های این سایت کولاک می کنند.
   خدارو شکر بچه ها معرفتشون رو نشون دادند و حمایت کردند.
   شما هم موفق باشی پزمان جان
 • م

  م

  01 شهریور 1393 ساعت 21:39 |
  درود

  خسته نباشی.
  واقعا کارت خوب بود...
  وقتی که گفتی تجربه ی زیادی از Karakatoa نداری و بهانه نتراشیدی رو خیلی دوست داشتم. (با توجه به نظراتی که چند وقته زیر بحث ها میزارن دوستان و به هم میپرن، واقعا به این نیاز داشتیم)

  - با کاراکاتوا تا حالا کار نکرده بودم. اتفاقا یک پروژه ای دارم که یک سری شبیه سازی دود داره و واقعا سنگینه، امیدوارم کمکم کنه.

  باز هم تشکر از این مجموعه ی آموزش فوق العادت. :)
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   01 شهریور 1393 ساعت 23:21 |
   سلام محمد جان.
   اول از همه تشکر میکنم بخاطر اینکه نظر گذاشتی و از همه مهمتر اموزش هارو دیدی.
   راستش و بخوای قرار نبود اموزش Karakatoa رو منتشر کنم چون خودم تازه باهاش آشنا شده بودم و . . . ولی دیدم حیفه که این مبحث رو باز نکنم درسته شناخته کاملی ازش نداشتم ولی شاید بدرد خیلی ها بخوره و یه پک کامل رو منتشر کنیم البته خیلی از قسمتها مونده ولی دیگه فرصت نبود.
   در مورده شبیه سازی دود هم که حتما کمک میکنه چون تعامل خوبی با پلاگین TurbulenceFD داره.
   در کل امیدوارم بدردت خورده باشه.موفق باشی عزیز
 • najmeh-heydarzadeh

  najmeh-heydarzadeh

  02 شهریور 1393 ساعت 01:09 |
  سلام واقعا عالیه وخسته نباشید فکر کنم قدم خوبی رو برای آموزش های c4d داخل سایت برداشتید امیدوارم آموزش های سینما فوردی توی سایت خوبتون بازم ادامه داشته باشه جاش واقعا خالی بود.
  یک دنیا ممنونم
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   09 شهریور 1393 ساعت 01:08 |
   تشکر از شما خانوم هیدریان که یکی از کاربران خوبه این نرم افزار هستید.آموزش های سینما فوردی با سطح قابل قبولی ادامه دار خواهد بود
 • رضا رفیع

  رضا رفیع

  07 شهریور 1393 ساعت 01:41 |
  سلام
  ممنون از آموزش خوبتون
  من 2ساله که دارم با سینما 4دی کار می کنم. خصوص تو بخش موشن گرافیکش که تخصص اصلی بنده هست و به نظرم این بخش منحصر به فرده توی نرم افزارای دیگه
  البته به نظرم همچنان اول راه هستم
  و خیلی چیزارو نمی دونم هنوز.
  ازآموزشهای دوستای خوبی مثل شما بسیار استفاده می کنم . امیدوارم آموزشای بیشتری در مورد ویژگیها و توانایی های سینما 4دی بزارید
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   09 شهریور 1393 ساعت 01:13 |
   سلام رضا جان.خیلی خوشحالم که آموزش ها نظرت و جلب کرد امیدوارم بتونه بهت تو زمینه موشن گراف کمک کنه.
   موفق باشی دوست عزیز.
 • آرش

  آرش

  08 شهریور 1393 ساعت 23:35 |
  با سلام به شما جناب اسلامی و تشکر بابت این زحمت فراوانی که کشیده اید.
  سوالی در نرم افزار هودینی داشتم که گفتم از شما بپرسم:
  چگونه میتوان پارچه را در هودینی با اجسام صلب به صورت صحیح برخورد داد؟شما در نرم افزار مایا خیلی راحت میتونید این کار را انجام بدید اما در هودینی به مشکلی بزرگ بر خواهید خورد، چنانچه شما در حالت عادی بخواهید پارچه را با جسم صلب تماس دهید پارچه از جسم عبور خواهد کرد!!!!
  حال اگر تیک گزینه ی use volume base collision رو بردارید برخورد با جسم صلب شما به صورت عالی انجام میشه اما زمان شبیه سازی به صورت فوق العاده ای زیاد میشه همچنین اگر در این حالت شما از موتور RBD Engine خود هودینی استفاده بکنین برخورد اجسام صلب با هم بسیار بد میشه و از توی هم رد میشن و چنانچه از موتور بولت استفاده کنید در اجسامی که حالت concave دارند برخورد ها ناپایدار است!!!!!
  برای رفع این مشکل چیکار باید کرد؟؟؟؟
  با تشکر.
  • ناصر اسلامی

   ناصر اسلامی

   09 شهریور 1393 ساعت 01:16 |
   سلام آرش جان.سوال های خوبی رو مطرح کردی فقط اینجا دستم باز نیست برای جواب دادن.تو تالار گفتگو مطرح کن تا بحث کنیم.فقط بگم که بخاطر محاسباتی که تو محیط dops انجام میشه به طوره کلی شبیه سازی پارچه خیلی کندتر از نرم افزارهای دیگه هست تو نرم افزار هودینی،اگر تو تالار مطرح کنی باهم بحث میکنیم و میگم باید چکار کنی.
   موفق باشی عزیز.
 • Houdini

  Houdini

  09 شهریور 1393 ساعت 12:31 |
  جناب اسلامی تشریف بیارین تو قسمت هودینی انجمن ببینیم چه باید بکنیم این هم لینک موضوع:
  http://www.mostafa3d.com/forum?func=view&catid=10&id=26974#26974

جدیدترین نظرات ثبت شده در بخش بلاگ

خبرخوشی بود D:

حمیدرضا آقاجانی حمیدرضا آقاجانی 02. اسفند, 1399 |

سلام.دوست عزیز تا اونجایی که من می دونم یخ زده با هودینی ساخته شده.
اگه تازه...

علی مرندی علی مرندی 24. بهمن, 1399 |

چقدر خوب مرسی واقعا از این اطلاعات خوب

leilamoradi leilamoradi 18. بهمن, 1399 |

عالی چشم حسودا با بی سوادا کور

محمد مهدی جدیدی محمد مهدی جدیدی 21. دی, 1399 |