نگاهی به جلوه های ویژه فیلم نوح (ع)

در تاریخ سه شنبه, 23 اردیبهشت 1393 در بخش نقد و بررسی - پشت صحنه آثار - مقالات توسط مصطفی رضایی

بررسی جلوه های ویژه فیلم نوح (Noah)

نگاهی به جلوه های ویژه فیلم نوح (ع)
امروز قصد داریم تا نگاهی داشته باشیم به جلوه های ویژه فیلمی که بتازگی اکران شده. فیلمی که با تغییر مقیاس ها و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های جلوه های ویژه بصری و میدانی سعی کرده تا یک معجزه رو به تصویر بکشه که شاید بشه این فیلم رو بعنوان یکی از پرچالش ترین فیلم ها در بخش جلوه های ویژه در تاریخ سینمای هالیوود بحساب اورد. فیلم نوح (Noah) به کارگردانی دارن آرونوفسکی (Darren Aronofsky) و با هنرمندی راسل کرو (Russell Crowe) که در ماه مارس بر روی پرده سینما رفت و البته با انتقادات بسیاری رو به رو شد. دوستان قبل از شروع این مطلب لازم میدونم به موضوعی اشاره کنم. اگه یادتون باشه سال پیش در همون مطلب انتشار تریلر همین فیلم هم این موضوع رو تاکید کردم و اونم اینکه ما به هیچ وجه کاری با داستان این فیلم نداریم ! به هر حال این فیلم بر اساس داستان واقعی حضرت نوح (ع) که در قرآن اومده ساخته نشده و مشکلات زیادی درباره داستان این فیلم وجود داره که واردش نمیشیم ! اما جلوه های ویژه این فیلم چیزی نیست که بشه به همین سادگی از کنارش عبور کرد. در ساخت جلوه های ویژه فیلم نوح (ع) کمپانی هایی همکاری داشتن مثل ILM و LOOK Effects که میشه گفت بخش اعظم جلوه های ویژه این فیلم بر عهده کمپانی Industrial Light & Magic و یا همون ILM بوده. فکر میکنم با کمپانی ILM آشنایی دارید. جدیدترین فیلمی که این کمپانی روش کار کرده بود و ما اون رو بررسی کردیم فکر میکنم فیلم رنجر تنها (The Lone Ranger) بود که نامزد دریافت جایزه بهترین جلوه های ویژه در اسکار سال پیش هم شد و اگه یادتون باشه ویژوال افکت همون فیلم هم به نام Invisible Visual Effects معروف شده بود که قبلا دربارش صحبت کردیم. اما بطور کل ویژوال افکت فیلم نوح رو میشه در بخش های مختلفی دسته بندی کرد مثل کشتی، شبیه سازی آب، حیوانات، درختان، مناظر، موجوداتی به نام Watchers و... که درواقع میشه برای هر بخش یک مطلب کامل رو به شیوه ساخت و روش های مورد استفاده اختصاص داد ولی ما سعی میکنیم در همین مطلب بصورت خیلی کوتاه و مختصر به اونها اشاره هایی داشته باشیم. البته همونطوری که گفتم فیلم هنوز بر روی پرده سینماست و طبیعیه که هنوز ویدئوهای زیادی از پشت صحنه و مراحل تولیدش در فضای مجازی منتشر نشده. ولی چند ویدئو هست که در ادامه صحبت ها اونها رو خدمتتون ارائه خواهیم کرد و این قول رو هم بهتون میدم که صحبت درباره جلوه های ویژه این فیلم به همین مطلب خلاصه نمیشه و در آینده با انتشار ویدئوهای پشت صحنه و مراحل ساخت، اونها رو هم تقدیم حضورتون خواهیم کرد.
 

کشتی نوح (ع)

خب حتما میدونید که کشتی نوح در این فیلم بعنوان یکی از کاراکترهای اصلی بحساب میاد و میبایست نقش های زیادی رو در روند فیلم ایفا کنه. از زمانی که نوح شروع به ساختش میکنه تا انتها که کشتی به خشکی میرسه، اتفاقات زیادی رو در خودش میبینه. خب سازندگان فیلم نوح برای ساخت این کشتی از روشهای مختلفی استفاده کردن اما قبل از ساخت سوالات زیادی مطرح بوده که باید برای اونها به جوابهایی میرسیدن. مثلا اینکه این کشتی باید چه شکلی باشه و چه اندازه ای داشته باشه ؟
 
بررسی جلوه های ویژه فیلم (Noah)
 
خب نهایتا چیزی که از مدل کشتی نهایی شد، یک مدل مستطیلی شکل بود. با ابعادی حدود 26 متر عرض، 17 متر ارتفاع و 150 متر طول که البته کشتی نوح رو در این فیلم میشه به 2 بخش مجزا تعریفش کرد. اول یک کشتی رو داریم که در خشکی هست که نوح به همراه خانواده درحال ساخت اونه که سازندگان از اون بعنوان کشتی ثابت نام میبرند. در این نوع بخش جلو کشتی بصورت واقعی توسط طراحان صحنه ساخته شده. این کشتی ثابت که بصورت واقعی ساخته شده، طولی حدود 50 متر رو داره که ادامه طول اون در برداشت های مختلف توسط جلوه های ویژه بصری اضافه میشه. ساخت این قسمت از کشتی که بصورت واقعی ایجاد شده، حدود 6 ماه طول کشیده و دلیل ساختش هم بخاطر تعامل و ارتباطی هست که بازیگران با اون بخش از کشتی برقرار میکنند و طبیعیه که هیچ کارگردانی نمیتونه قبول کنه که تمامی این بخش ها به جلوه های ویژه بصری سپرده بشه. پس بخش جلوی کشتی ثابت بصورت واقعی ساخته شد و ادامه اون توسط جلوه های ویژه کار شده بود.
 
بررسی جلوه های ویژه فیلم (Noah)
 
اما نوع دوم پس از جاری شدن سیل و شناور شدن اون بر روی آبهاست که سازندگان از اون بعنوان کشتی شناور نام میبرند و این نوع دوم بصورت Full CG کار شده. خب پس تا اینجا متوجه شدیم که در این فیلم دو نوع کشتی وجود داشته. اولی کشتی ثابت و دومی کشتی شناور و در این میان یک صحنه نبرد رو داریم که در همونجا آب از دل زمین میجوشه و ... پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با این کشتی ویدئوی زیر رو حتما ببینید :
 
مشخصات
مدت زمان : 4 دقیقه و 9 ثانیه
زبان : انگلیسی
کیفیت : 720p - HD
حجم : 67 مگابایت

درختان

احتمالا همونطوری که در ویدئو دیدید یک صحنه ویژه ای رو در این فیلم داریم که مربوط میشه به درختان. شاید بهتر بود قبل از پرداختن به کشتی درباره این موضوع کمی صحبت میکردیم که در داستان فیلم این کشتی به چه صورتی ساخته میشه. خب در فیلم نوح از پدربزرگ خودش یک بذری رو میگیره و اون رو در زمین میکاره و توسط همون بذر درختانی از داخل زمین بسرعت رشد میکنن و نوح از چوب همون درختان در ساخت کشتی استفاده میکنه.
 
بررسی جلوه های ویژه فیلم نوح (Noah)
 
خب یکی از سکانس های جالب فیلم همین صحنه رشد درختان هست. سازندگان اشاره میکنن که برای ایجاد این صحنه روش های مختلفی رو امتحان کردن و شاید براتون جالب باشه که بدونید نهایتا ساخت و انیمیت این درختان توسط نرم افزار SpeedTree انجام شده. خب میدونید زمانی که سازندگان درحال کار برروی این سکانس بودن، هنوز نسخه جدید اسپیدتری منتشر نشده بود و به این نکته اشاره میکنن که یه چنین قابلیتی بر روی نرم افزار وجود نداشت و اونها روشهای مختلفی رو جهت بدست اوردن این انیمیت تست کردن تا اینکه بالاخره سازندگان جلوه های ویژه این فیلم با تیم گسترش دهنده نرم افزار SpeedTree صحبت میکنن و به نتایج خوبی هم در این زمینه میرسن. البته این رو هم اضافه کنم که پس از اون امکان رشد گیاه در این نرم افزار افزوده شد و شاید بد نباشه که اینجا یک پرانتزی رو باز کنم و شما رو ارجاع بدم به مطلب ویژگی های جدید SpeedTree 7 که در همون مطلب به افزوده شدن قابلیت امکان ایجاد انیمیت رشد (Animated Growth) اشاره کردیم و حالا سازندگان فیلم نوح (ع) هم از همین نرم افزار و همین قابلیت جهت ساخت و انیمیت درختان استفاده کردن و سپس درختان ساخته شده رو با نرم افزار 3ds Max منتشر و از اونها با انجین V-Ray رندر گرفتن و اون صحنه زیبا رو در فیلم بوجود اوردن.
 

حیوانات

اگه یادتون باشه سال پیش در همون مطلب انتشار تریلر به این نکته اشاره کردیم که تمامی حیوانات توسط جلوه های ویژه بصری ساخته شده و خب حالا پس از اکران هم بخوبی به این مساله اشاره شد و به جرات میشه گفت که تمامی حیوانات شامل پرندگان، خزندگان و چهارپایان بصورت Full CG کار شدن. البته من قبل از تماشای فیلم انتظار دیگه ای رو از این بخش حیوانات داشتم. خب همونطوری که میدونید در جریان کشتی حضرت نوح (ع) حیوانات نقش مهمی رو داشتن ولی در این فیلم بجز چند سکانس محدود خیلی نقش پررنگی رو از حیوانات نمیبینیم !
 
بررسی جلوه های ویژه فیلم نوح (Noah)
 
در سکانس هایی میبینیم که حیوانات مختلفی (از هر گونه یک جفت) وارد کشتی میشن و طبیعیه که برای ساخت این سکانس ها به هیچ وجه امکان استفاده از حیوانات واقعی وجود نداشته پس بهترین گزینه استفاده از جلوه های ویژه بصری هست و حیوانات باید بصورت CG ساخته میشدن. سازندگان در کمپانی ILM ساخت و ایجاد اونها رو به این صورت توصیف میکنن که حیوانات در 3 دسته تقسیم شدن. پستانداران، خزندگان و پرندگان و برای هر دسته یک مجموعه ای از انواع سر، بدن، گردن، دم، پا و... تهیه شده و تمامی این اجزا بصورت کامل UV، تکسچر و ریگ شده بوده که از این بسته ها با نام Zoo Model Kit نام میبرن و این کمپانی گونه های مختلف حیوانی رو بسرعت فقط با سرهم کردن این اجزا ایجاد میکردن. پس میشه گفت که بیس و پایه مدل همه حیوانات یکی بوده و از اونها در گونه های مختلف استفاده شده و خب قطعا این تاثیر بسزایی رو در سرعت ایجاد حیوانات داشته.
 
بررسی جلوه های ویژه فیلم نوح (Noah)
 
اما مساله بعدی که در اینجا وجود داره چگونگی انیمیت این تعداد حیوان هست. مشخصه که امکان انیمیت این تعداد جانور بصورت دستی امکانپذیر نیست و قطعا کمپانی ILM میبایست از یک سیستم شبیه سازی جمعیت استفاده کرده باشه که همینطور هم هست و اونها از نرم افزار Massive برای اینکار استفاده کردن. برای هرکدام از حیوانات انیمیت های چرخه ای مختلفی تهیه شد مثل چرخه راه رفتن، خزیدن، بال زدن، نشستن و... سپس در نرم افزار Massive بصورت هوشمند از این انیمیت ها جهت ساخت یک سیل عظیمی از حیوانات استفاده شده. دوستان در اینباره هم ویدئویی رو براتون در نظر گرفتیم. البته ویدئو کیفیت خوبی نداره ولی خب دیدنش خالی از لطف نیست.
 
مشخصات
مدت زمان : 1 دقیقه و 44 ثانیه
کیفیت : SD
حجم : 16 مگابایت
 
دوستان اگه یادتون باشه خیلی وقت پیش در یک مطلب بشکل خیلی مختصر نرم افزار Massive رو بهتون معرفی کردیم و درباره شبیه سازی جمعیت هم کمی صحبت کردیم که اگه دوست داشتید در این زمینه بیشتر بدونید پیشنهاد میکنم که به همون مطلب مراجعه کنید. البته این قول رو هم بهتون میدم که در آینده سعی میکنیم درباره تکنیک شبیه سازی جمعیت بیشتر صحبت کنیم و ابعاد مختلف این تکنیک رو بصورت دقیق تر مورد بررسی قرار بدیم.
 

شبیه سازی آب

درباره شبیه سازی آب در فیلم نوح صحبت طولانیه و نمیدونم باید از کجا شروع کنم ولی سعی میکنم خیلی کوتاه و مختصر تا اونجایی که میتونم بهتون توضیح بدم. شاید بشه نقطه شروع شبیه سازی آب در فیلم نوح رو همون صحنه نبرد بحساب اورد که در بخش کشتی بهش اشاره داشتیم. خب شروع حادثه درواقع از همون بخش هست و به یکباره اون جمعیت به سمت کشتی حمله میکنند و پس از اون با Watchers ها درگیر میشن و به یکباره با شکافته شدن زمین فواره های آب از داخل زمین به سمت بیرون میجوشه و همه رو در خودش غرق میکنه. دوستان اگه مایل باشید من صحبتم رو در اینجا کوتاه میکنم و پیشنهاد میکنم قبل از هرچیز ویدئوی زیر رو ببینید تا بهتر متوجه منظور من بشید.
 
مشخصات
مدت زمان : 59 ثانیه
کیفیت : SD
حجم : 9 مگابایت
 
همونطوری که گفتم این صحنه نبرد رو میشه نقطه شروع شبیه سازی آب در این فیلم بحساب اورد و البته از این صحنه به بعد ما با نوع دوم کشتی سرو کار داریم. یعنی کشتی ثابت و اون ساختمانی که جلوی کشتی رو بصورت واقعی به تصویر میکشید کنار گذاشته میشه و ما از این پس صرفا کشتی نوع دوم یعنی Full CG رو خواهیم داشت. شبیه سازی آب در این فیلم بشکل خیلی پیچیده و دقیقی کار شده. سرازیر شدن سیل از داخل جنگل که تمامی جزئیات برخورد آب با درختان به دقیق ترین شکل ممکن انجام شده و پس از اون ترک خوردن زمین و جوشیدن آب که باعث ایجاد واکنش های بسیار دقیقی بر روی کاراکتر های موجود در صحنه میشه. به گفته سازندگان در کمپانی ILM این شبیه سازی ها بصورت مرحله به مرحله انجام شده و سعی کردن که در هر مرحله جزئیات بیشتر و دقیق تری رو به صحنه اضافه کنن تا در نهایت یک شبیه سازی بدون نقص و کامل شکل بگیره.
 
بررسی جلوه های ویژه فیلم نوح (Noah)
 
اما در شبیه سازی آب جلوه های ویژه میدانی و بصری بشکل خیلی دقیق به هم گره خوردن. بعنوان مثال در همون صحنه نبرد، بارش باران هم وجود داره که این باران توسط جلوه های ویژه میدانی ساخته شده. خب میدونید که بارش باران در نماهای نزدیک باعث ایجاد واکنش هایی بر روی بازیگران میشه و افزودن اون توسط جلوه های ویژه بصری امکانپذیر نیست و در اینباره ویدئویی نیز منتشر شده که دیدنش خالی از لطف نیست.
 
مشخصات
مدت زمان : 1 دقیقه و 9 ثانیه
کیفیت : 720p - HD
حجم : 18 مگابایت
 
دوستان متاسفانه هنوز اطلاعات دقیق درباره نرم افزارهای مورد استفاده در شبیه سازی آب منتشر نشده. فقط من یکجا دیدم که به نرم افزار هودینی اشاره شده بود که البته در اینباره با اطمینان کامل نمیتونم نظری بدم ! و ممکنه در آینده اطلاعات دقیق تری درباره نرم افزارهای مورد استفاده در این بخش هم منتشر بشه.
 

 
خب دیگه من سعی میکنم که مطلب رو در همینجا ببندم که طولانی تر نشه. البته جلوه های ویژه این فیلم هنوز جای صحبت داره. مثلا هنوز درباره موجوداتی که در این فیلم با نام Watchers بودن صحبت نکردیم و همینطور مناظری که بصورت Matte Painting ایجاد شده بودن و... که صحبت درباره بقیه بخش ها باشه بعد از انتشار ویدئوهای جذاب‌تر از مراحل ساخت و سعی میکنیم پس از انتشار ویدئوها درباره این بخش ها هم بیشتر صحبت کنیم.
 
در انتها فقط من دو تا نکته رو اشاره کنم. اول اینکه همونطوری که میدونید لطفا مطالب سایت رو بدون ذکر کامل منبع کپی نکنید ! و دوم اینکه این اولین مطلبی بود که در بخش مقالات وبسایت منتشر میشد و میخوام این رو بهتون بگم که از این پس سعی میکنیم که بیشتر درباره جلوه های ویژه آثار بزرگ سینمایی صحبت کنیم و صرفا این بخش به انتشار چند ویدئو از پشت صحنه این آثار خلاصه نشه ! البته همیشه ویدئو جایگاه خودش رو داره ولی فکر میکنم که صحبت درباره جلوه های ویژه این آثار هم میتونه مفید باشه. البته این بستگی به دیدگاههای شما داره. به هر حال میدونید که فعالیت هر بخش جدیدی که شروع میشه قطعا فقط با دیدگاه و نظرات شما میتونه به تکامل برسه. پس منتظر شما هستیم ...
 
یاحق
 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مصطفی رضایی

مصطفی رضایی

در زمینه گرافیک سه بعدی، انیمیشن سازی و موشن گرافیک فعالیت میکنم و با نرم افزار هایی مثل تری دی مکس، افتر افکتز، فتوشاپ و ... آشنایی دارم. این وبسایت از سال 1390 راه اندازی شد تا مرجعی باشه برای تمامی هنرمندان صنعت CG در ایران ...

نظرات (64)

 • hassan

  hassan

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 00:08 |
  تشکر
  بسیار وبسایت عالی دارین
  خداوند یار و نگهدارتان
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:05 |
   ممنون از حضورتون و موفق باشید
 • ناصر اسلامی

  ناصر اسلامی

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 01:31 |
  درود مصطفی جان.ممنون از این همه توضیح مختصر و کامل در مورده جلوه های ویژه این فیلم.واقعا عظیم و هنرمندانه.یه نکته رو بگم نرم افزار هودینی یکی از بهترین نرم افزارها تو زمینه شبیه سازی های بزرگ هست که تو این فیلم استفاده شده. واقعا عالی بود.
  کلی نکته خوابیده تو این فیلم ها و با این توضیح خوب که دیگه محشر شده.
  عالی
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:08 |
   سلام بر ناصر عزیز
   خوشحالم که مطلب خوب بود. بله نرم افزار هودینی که فوق العادست و جاهایی درباره هودینی و استفاده از اون در این فیلم مطالبی رو نوشته بودن ولی نمیشد بهشون استناد کرد به همین خاطر نمیشد با اطمینان کامل در این مطلب اعلام کنیم. ولی قطعا در آینده مطالب کاملتری از روند ساخت جلوه های ویژه این فیلم منتشر میشه.
   موفق باشی دوست عزیز
 • omidasady

  omidasady

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 01:33 |
  سلام
  ممنون.خسته نباشید و موفق باشید
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:08 |
   موفق باشید
 • رضا یاورپناهی

  رضا یاورپناهی

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 01:38 |
  مرسی خیلی جالب بود مخصوصا استفاده از موتور وی ری و نرم افزار مکس. با این بحث های غلطی که بین ایرانی های این زمینه وجود داره که مکس و مخصوصا وی ری رو میگن در اثار بزرگ دخیل نیستن این صحبت های شما ثابت کرد که اینطور نیست و وی ری هم واسه خودش از رقیبان دست کمی نداره و بهتره نگاه بدی که بهش پیدا شده و صرفا از استفاده تک فریم و معماری خارج بشه و راه خودشو بین کاربران ایرانی هم پیدا کنه به جای اینکه دائم از این موتور به اون موتور سویچ کنیم بیایم طرز استفاده صحیح و عاقلانه رو در پیش بگیریم واسه من خیلی جالب بود داشت باورم میشد که جایگاهی در کارهای بزرگ ندارن اما خوشحالم که اینطور نبود و اونا از ابزارهاشون بهترین استفاده ممکن رو میبرن. ممنون
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:15 |
   خواهش میکنم رضا جان
   میدونی چیه معمولا کسانی که ادعا میکنن که مکس صرفا فقط برای معماریه و... این حرفشون به خاطر اطلاعات نادرستی هست که بهشون داده شده و نیازی هم به اثبات این موضوع نیست. امروزه بسیاری از جلوه های ویژه آثار بزرگ سینمایی با همین نرم افزار مکس و انجین وی ری انجام میشه.
 • امیررضا

  امیررضا

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 02:08 |
  با درود
  بسی جالب و زیبا بود. خسته نباشید
  سپاس فراوان
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:15 |
   موفق باشید
 • احمد برمکی

  احمد برمکی

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 02:17 |
  بسیا عالی بود آقا مصطفی
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:16 |
   خوشحالم که خوب بود
 • سعید H

  سعید H

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 04:16 |
  سلام آقا مصطفی
  ممنونم این موضوع خوب جلوه های بصری را ادامه می دهید
  اگر لطف کنید فاصله بین مباحث vfx هر فیلم کمتر بشه
  یعنی بیشتر بپردازید . گاهی خیلی زمان فاصله می افته
  تا فیلم دیگری درباره vfx اون توی سایت گذاشته بشه
  باز هم از زحمات شما ممنونم
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:18 |
   سلام سعید جان
   چشم. حتما سعی میکنیم که از این پس درباره جلوه های ویژه بیشتر صحبت کنیم
   ولی خب به هرحال زمان ما هم محدوده و ممکنه که بین این مطالب فاصله بیوفته
   موفق باشید
 • craft

  craft

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 07:05 |
  ممنون خیلی خوب و مفید
  راستی:
  ولادت امام علی (ع) رو هم به شما و تمامی دوستان گل تبریک میگم
  یا علی
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:18 |
   خوشحالم که مفید بود
   عید شما هم مبارک و موفق باشید
 • محسن

  محسن

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 07:36 |
  بسیار کامل و مفید توضیح دادید .... کاملا میشد تفاوت رو در این مقاله نسبت با مقالات هم ردیف در گذشته احساس کرد .

  موفق و پیروز باشید .
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:19 |
   ممنون از لطف شما و موفق باشید
 • sepehr karami

  sepehr karami

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 08:55 |
  مصطفی جان خیلی لذت برم مخصوصا از اون بخش که در مورد تکنیکهای مدل سازی حیوانات بود خیلی جالب بود.اگه میشه بیشار مطالبی به این شکل بذارین. مقاله ها رو ادامه بدین عالی بود.دستت طلا
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:20 |
   خواهش میکنم سپهر جان
   حتما از اینگونه مطالب بازهم در سایت مننشر خواهد شد و این فقط یک شروع بود. منتظر مطالب بعدی باشید ...
 • alireza

  alireza

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 10:48 |
  عالی
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:21 |
   ممنون
 • محسن امیدوار

  محسن امیدوار

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 11:08 |
  سلام مصطفی جان
  به مباحث بسیار خوبی اشاره کردی و مطالعه این مطلب واقعا لذت بخش بود.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:22 |
   سلام محسن جان
   خوشحالم که مطلب خوب بوده و ممنون از حضور شما دوست عزیز
 • سام

  سام

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 11:46 |
  ممنون بخاطرزخمتی که کشیدید
  البته من یک گلایه داشتم البته نه ازشخص جناب عالی
  بلکه بیشترازتمام دوستانی که درهمین زمینه فعالیت می کنندنمی دونم چه اجباری شده که حتما باید نرم افزارهای مورد استفاده درفیلم ها رونام ببرند
  خیلی ازدوستان باهمین صحبت ها که این نرم افزاردرآن فیلم بودآن یکی درآن فیلم دیگروصدالبته تصدیق های بی جا وبی دلیل
  ازاین نرم افزارها
  ناخواسته دارندذهن دوستان رومصموم می کنند
  کسانی که سالهاست زحمت می کشندووقت می گذارندبرای یادگیری تخصصی یک نرم افزار
  وبدترازآن کسانی که می خواهندیادبگیرند
  مسیرخودشون روگم کردنندومی کنندوسالهاوماه هاوروزها وساعت های خودشون روازدست می دهند
  فقط برای یادگیری بیشتراین نرم افزارها
  حتی متاسفانه بیشترهم کارشون شده دانلودآموزش ازاین سایت وازون سایت بدون هیچ زحمت وتلاشی برای یادگیری
  که لذتی که پشت این آموختن است رو ازدست دادند
  دلیلشم اینکه فکرمی کنند ازهمه عقب افتادند باید
  هرچه زودتر به کسایی که مثلا 10سال است که دراین زمینه زحمت کشیده اندزود برسند
  متاسفانه فقط لحظه شماری می کنند
  برای گرفتن آموزش جدیدکه نتیجه(library کردن اون ها)وازدست دادن وقت گرانبهایشون
  (تنها چیزی که واقعا هیچ وقت برنمی گردد)
  وفقط وفقط باعث دورشدن ازاهدافشون شده است که درابتدا برای خودشان تصورمی کردنند
  واینقدراین راه راادامه می دهند که دیگراین مسیر رااجبارا ول می کنند(خیلی ها می دونند چی می گم)
  متاسفانه دوستانی رو داریم که الان چندسالی است که کارمی کنندوهنوزدرمانده اندکه ازکدام نرم افزار استفاده کنند
  وخیلی ها هم که وارداین عرصه نشده اندمی خواهندبه هرقیمتی که شده همه ی این نرم افزار ها رو یادبگیرند
  این لذت پوشالی که ازجمع کردن این نرم افزارها که سیستم هایشون تلم بار کرده انند
  جزuninstall کردن آنها درآینده ای نه چندان دورچیزی برایشان ندارد
  (قبول دارم صحبتم تلخ بود اما برای خیلی ها واقعیت بوده بزارید حداقل ما به سرانجام آنها نشوییم وتجربه بگیریم)
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:34 |
   سلام بر شما سام عزیز

   خب شما به نکاتی خوبی اشاره کردید ولی به اینگونه مشکلات و مسائل اینطوری خیلی کلی نمیشه نگاه کرد. اینکه در یک فیلم از یک تکنیکی استفاده شده و قطعا این موضوع جذابیت خاص خودش رو داره که بدونیم برای ایجاد این تکنیک از چه نرم افزاری استفاده شده ولی اگر شخصی که با نرم افزاری کار میکنه و بعد متوجه شد اینکه مثلا در فلان فیلم از فلان نرم افزار استفاده شده و به همین دلیل بیاد و نرم افزار خودش رو تغییر بده، خب همون بهتره که این شخص اصلا وارد این عرصه نشه !

   ولی درکل مشکلاتی که شما بهشون اشاره کردید کاملا درسته. مثل دانلود نامتعارف نرم افزارها و آموزشها و عدم استفاده ازشون و نهاینا آرشیو کردنشون دقیقا یکی از مشکلاتی هست که در عرصه صنعت CG در ایران بشدت احساس میشه که این مشکل به مسائل مختلفی مربوط میشه. صحبت در اینباره طولانیه ...

   ممنون از اینکه در گفتگو شرکت کردید و امیدوارم که موفق باشید
 • Nima Zarei

  Nima Zarei

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 12:01 |
  مرسی. مثل همیشه عالی بود.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:38 |
   خواهش میکنم
   موفق باشید
 • pejman

  pejman

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 12:40 |
  جلوه های ویژه زیبایی بود ممنون که ویدیو و اطلاعات از این دسته کار رو برای عزیزان و بنده میزارید.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:39 |
   خواهش میکنم. خوشحالم که مطلب مورد توجهتون قرار گرفته
 • رسول شاکری.

  رسول شاکری.

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 12:54 |
  بسیار عالی ...فقط یه سوال اون قسمت از فیلم که درختا رشد میکنند با نرم افزار speed tree درست شده یا houdini ؟
  • محمود شوار

   محمود شوار

   23 اردیبهشت 1393 ساعت 16:58 |
   speed tree
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:49 |
   رسول جان در بخش رشد درختان از همون نرم افزاری استفاده شده که در مطلب خیلی روشن و کامل بهش اشاره کردم.

   لازمه به یک نکته ای اشاره کنم. ببینید وقتی که صحبت از جلوه های ویژه آثار سینمایی میشه، ما فقط زمانی اسمی از نرم افزار میبریم که دربار استفاده از اون در فیلم صد در صد مطمئن باشیم. این رو میدونیم که درباره نرم افزارها در اینگونه موارد حساسیت های زیادی وجود داره و ما کاملا به این موضوع واقفیم که در این عرصه شایعات زیادی هم بوجود میاد و ما همیشه با این شایعات برخورد کردیم و این مساله طبیعیه که خودمون به این شایعات دامن نمیزنیم ! پس وقتی در اینگونه مطالب صحبت از نرم افزاری میشه این رو بدونید که حرفمون کاملا موثق و معتبره !

   موفق باشید
 • Brock

  Brock

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 14:17 |
  هر دو عالی بود
  هم جلوه های ویژه و هم مقاله کاملی که آقا مصطفی در این باره نوشته بود.همونطور که آقا مصطفی گفت این مقاله هنوز کامل نیست و درباره موضوعات دیگه قراره بعدا که اطلاعات بیشتری منتشر شد صحبت بشه.پس ما منتظریم.
  آقا مصطفی دستت درد نکنه و خسته نباشی
  باتشکر
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:51 |
   خواهش میکنم مهدی جان
   بله هنوز صحبت درباره جلوه های ویژه این فیلم تموم نشده و در آینده بیشتر بهش میپردازیم
   ممنون از حضور شما و موفق باشید
 • مجتبی فرخی

  مجتبی فرخی

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 15:45 |
  سلام مصطفی جان
  بسیار عالی بود
  ممنون
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:51 |
   موفق باشی مجتبی جان
 • علی دولت آبادی

  علی دولت آبادی

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 16:46 |
  ممنون آقا مصطفی خیلی آموزنده بود
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:51 |
   خواهش میکنم علی جان
   موفق باشی
 • حامد رحمتی

  حامد رحمتی

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 17:45 |
  با سلام و عرض خسته نباشید فراوان خدمت همشهری عزیز ... :D
  آقا رضا گل، دستت درد نکنه! واقعا قسمت بلاگ وب سایت شما خیلی مفید و کاربردی هستش ...
  با این که من چند ماهی بیش تر نیست که با وب سایت عالی شما آشنا شدم ولی، چند روزی وقت گذاشتم و تمام مطالب قسمت بلاگ شما رو مطالعه کردم! واقعا عالی بودن! با خوندن اون ها و البته خوندن اکثر نظرات دوستان، واقعا انرژی و انگیزه ی من برای انجام کار های سی جی خیلی خیلی بیش تر شده و من این موضوع رو فقط و فقط مدیون زحمت های شما هستم آقا رضا عزیز ...
  من افتخار می کنم که شما متولد شهر مقدس قم هستید و من همشهری مردی شریف و دوست داشتنی هستم ...، یقینا در آینده ای نزدیک نتایج پر برکت زحمات مفید شما و دوستان دست در کار این وب سایت و این مجموعه ی ارزشمند بصورتی خیلی عالی در دوستان هنرمند و البته پیشرفت در عرصه ی هنر های دیجیتالی کشور عزیزمون ایران ظهور چشم گیری خواهد داشت ... إن شاء الله ...
  و در نهایت باز هم تشکر می کنم از شما که وقت طلایی و البته پر برکت خودتون رو صرف یادگیری و پیشرفت هموطن های خودتون می کنید ...، و البته مطمئن باشید که ما هیچ وقت و در هیچ شرایط و مقامی محبت ها و زحمت های ارزشمند شما رو فراموش نخواهیم کرد ...، و در آخر هم از شما آقا رضا عزیز التماس دعا داریم ...
  راستی! روز پر افتخار مرد رو هم به شما و تمامی مردان غیور کشورم تبریک عرض می کنم ...
  یا علی مدد .
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:54 |
   با عرض سلام و درود خدمت شما حامد رحمتی عزیز

   اول اینکه اسم من مصطفی هست

   خیلی ممنون از محبت شما و خیلی خوشحالم از اینکه مطالب وبسایت مفید بودن و مورد توجهتون قرار گرفته
   امیدوارم که همچنان شاهد حضور گرم شما باشیم
   • حامد رحمتی

    حامد رحمتی

    26 اردیبهشت 1393 ساعت 00:05 |
    با سلام ...
    واقعا معذرت می خوام آقا مصطفی! من فامیلی شما رو با اسم تون اشتباه گرفتم!
    آخه یه دوستی هم دارم به نام رضا که همیشه اسمش روی زبونم هست! و این که فامیلی شما هم رضایی هستش، من این دو رو با هم اشتباه گرفتم!
    با هم معذرت می خوام ...
    با تشکر، یا علی مدد .
 • رضا بصیرت

  رضا بصیرت

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 18:12 |
  سلام.
  دستتون درد نکنه.
  توضیحات خیلی خوب و جامع و کامل بود.
  واقعا که زحمت زیادی برای نوشتن و گردآوری این مطالب و جمع آوری ویدئوهای مربوطه کشیده شده و جای تشکر و قدر دانی رو داره.
  منتظر این قبیل حرکات و توضیحات درباره دیگر آثار بزرگ سینما هستیم.
  تشکر.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:58 |
   درود بر شما جناب بصیرت عزیز
   توی این مدت جای خالی شما بشدت احساس میشد
   خوشحالم که مطلب مورد توجهتون قرار گرفته و مطمئن باشید که از اینگونه مطالب بازهم منتشر خواهد شد ...
   ممنون از حضور شما و امیدوارم که موفق و پیروز باشید
 • پارسا

  پارسا

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 19:23 |
  فوق العاده بود
  توضیحاتتون هم خیلی خوب و مفید بود
  شاد و موفق باشید
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 18:59 |
   خوشحالم که مفید بود
   امیدوارم که شما هم موفق باشی پارسا جان
 • احمد کرمی

  احمد کرمی

  23 اردیبهشت 1393 ساعت 20:03 |
  سلام جناب آقای رضایی
  خسته نباشی،خیلی جالب بود،میشه اینطور استنباط کرد که نرم افزار speed tree در بخش رویش گیاهان و درختان و انیمیت آن به خاطر این فیلم بوده.

  آقای رضایی لطفا در مورد جلوه های ویژه در بازی های نسل جدید لطفا مطلبی رو تهیه بفرمایید
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 19:05 |
   سلام خدمت شما جناب کرمی

   درباره SpeedTree بله تا حدی به همین صورت بود. البته نه فقط بخاطر همین یک فیلم. چندتا کار تجاری/تبلیغاتی دیگه هم دیدم که دقیقا به یک چنین تکنیکی نیاز داشتن که این موضوع رو با سازندگان نرم افزار SpeedTree مطرح کردن و تمامی اینها باعث شده که این قابلیت بر روی این نرم افزار افزوده بشه.

   فقط من متوجه منظور شما از (بازی های نسل جدید) نشدم !
 • حميد

  حميد

  24 اردیبهشت 1393 ساعت 00:19 |
  مطلب کامل و مفيدي بود
  باتشکر از آقا مصطفي عزيز
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 19:05 |
   خوشحالم که مطلب مفید بود
   موفق باشی حمید جان
 • Mehdi

  Mehdi

  24 اردیبهشت 1393 ساعت 07:17 |
  واقعا عالی و مفید و به روز... مثل همیشه... ;)
  .
  ممنون از این همه زحماتتون...
  .
  شاد و سلامتو ثروتمند باشین... :)
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 19:06 |
   خواهش میکنم مهدی جان
   موفق باشی دوست عزیز
 • ashen

  ashen

  24 اردیبهشت 1393 ساعت 08:32 |
  سلام
  ممنون خیلی خوب بود
  راستی آرم سایت زیبا شده مبارک باشه(باتاخیر)
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 19:07 |
   ممنون از لطف شما. موفق باشید
 • قاسم ژاوه

  قاسم ژاوه

  24 اردیبهشت 1393 ساعت 11:48 |
  سلام.
  دستتون درد نکنه.
  توضیحات خیلی خوب و جامع و کامل بود.
  واقعا که زحمت زیادی برای نوشتن و گردآوری این مطالب و جمع آوری ویدئوهای مربوطه کشیده شده و جای تشکر و قدر دانی رو داره.
  منتظر این قبیل حرکات و توضیحات درباره دیگر آثار بزرگ سینما هستیم.
  تشکر.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 19:08 |
   سلام
   خواهش میکنم. حتما از اینگونه مطالب باز هم خواهیم داشت
   ممنون از حضور شما و امیدوارم که موفق باشید
 • علیرضا سلیمانی

  علیرضا سلیمانی

  24 اردیبهشت 1393 ساعت 13:44 |
  زنده باد و تشکر
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   24 اردیبهشت 1393 ساعت 19:08 |
   موفق باشید
 • دانیا

  دانیا

  24 اردیبهشت 1393 ساعت 21:44 |
  خیلی عالی بود . ممنون
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   25 اردیبهشت 1393 ساعت 21:15 |
   موفق باشید
 • سعید ابراهیمی

  سعید ابراهیمی

  25 اردیبهشت 1393 ساعت 15:51 |
  تشکر از آقا مصطفی عزیز.
  خیلی جالب و شگفت انگیز بود.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   25 اردیبهشت 1393 ساعت 21:15 |
   خواهش میکنم سعید جان
   خوشحالم که خوب بود
 • Hami3DX

  Hami3DX

  26 بهمن 1393 ساعت 00:47 |
  سلام و خسته نباشید خدمت داداش مصطفی دستتون درد نکنه خیلی جالب بود من که خیلی خیلی خوشم اومد
 • امیر

  امیر

  14 مهر 1394 ساعت 15:32 |
  سلام اقا مصطفی
  توضیحات فوق العاده بود امیدوترم که برای اثار دیگر هم چنین توضیحات خوبی ارائه بدید
  با تشکر فراوان از زحمات بی دریغ شما

نظرتان را بنویسید :

اظهار نظر به عنوان مهمان .

جدیدترین نظرات ثبت شده در بخش بلاگ

عالی بود ممنون از آموزش خوبتون به نظرم بهترین سایت توی این زمینه هست اینجا و واقعا به بهترین شکل آموزش میدین بازم ممنون

محسن محسن 07. تیر, 1399 |

سلام
خواهش میکنم ممنونم از شما
چشم انشالله در فرصت بعدی آموزش های دیگه ای رو هم در سایت قرار میدیم

مهران خدائی مهران خدائی 07. تیر, 1399 |

فشار دقیقا به شما وارد شده. من مختصر و مفید واست نوشتم

ali ali 03. تیر, 1399 |

سلام آقای رجبی. ممنون از مطلب مفیدتون.
من تو استفاده از این پلاگین مشکلی...

مهدی معصومی مهدی معصومی 02. تیر, 1399 |